Skocz do zawartości

[napęd] Modernizacja napędu 8rzędów.


rmk83

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam  :)

 

Po przejechaniu kilkunastu tysięcy kilometrów na obecnym napędzie przyszedł czas na jego modernizację i wymianę prawie wszystkich elementów. Miałem z tym poczekać do wiosny ale raczej już nie dojadę do niej na tym co mam  :)

 

Rower z pewnymi zmianami jest ten: http://www.bikko.pl/...ilver-2011.html

 

Napęd to:

Kaseta Shimano HG51

Łańcuch KMC X8

Korba SHIMANO (11) M171 (48x38x28)

Modelu suportu niestety nie znam, wymieniałem go 12tys km temu ale niestety nie wiem jaki model mi zamontowali.

Przerzutka tylna Shimano Acera M360

Przerzutka przednia Shimano M191 (31.8mm)

 

Jeżdżę głównie po asfaltach ale bywają też szutry, lasy i wszystko inne co nawinie się pod koła. Lubię jazdy długodystansowe. 

Napęd 3x8 mi odpowiada i nie chcę przesiadać się na więcej przełożeń.

 

Przewertowałem temat o wymianie napędu w różnych zakresach cenowych i mam jako takie rozeznanie w temacie ale chciałbym abyście podzielili się ze mną swoimi przemyśleniami co do złożenia napędu pod moje potrzeby tak aby uzyskać optymalną wartość jakość/cena/zadowolenie  :) 

 

Sam wykombinowałem coś takiego:

Łańcuch KMC X8 (~50pln)

Kaseta Simano HG51 11-30 (~50pln)

Korba Shimano Acera FC-M361 48x38x28 (~125pln) lub Alivio FC-M431 48x36x26 (~145pln) | obie korby z mocowaniem na kwadrat aby pasowały do mojego suportu

Przerzutka tylna Shimano M430 (~80-90pln) 

Przerzutka przednia Shimano FD-M430 (~55pln) lub FD-M431 (~60pln)

 

Z góry dzięki za porady, czy jako całość powyższy zestaw ma sens?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga dotyczy starego suportu, który nie koniecznie będzie pasował do nowej korby. Nie chodzi o mocowanie ale o długość bo każdy model korby ma dedykowany konkretnej długości wkład. Poszukaj korby klasy Alivio z mocowaniem na octalink. Dość często są do niej w zestawie wkłady suportu więc cenowo wychodzi całkiem nieżle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że suporty mają różną długość i są w większości dedykowane do korb. Teraz mam suport 122,5mm a te korby które wymieniłem mają 123mm i myślałem, że te 0,5mm nie ma znaczenia. 

Poza ew. wymianą suportu z resztą majsterkowania poradzę sobie sam więc do jego ceny musiałbym jeszcze doliczyć koszt serwisu. Ale jeśli będzie trzeba to zmienię i suport. Nowa grupa alivio ma tylko mocowanie na octalink, aż taka jest jego przewaga nad kwadratem? Jeśli tak to w czym jest największa różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa grupa alivio ma tylko mocowanie na octalink, aż taka jest jego przewaga nad kwadratem? Jeśli tak to w czym jest największa różnica?

 

Nowa grupa Alivio to przede wszystkim korby z osią zintegrowaną. Octalink jest w mniejszości i ramiona mają całkiem inny kształt. Różnica jest kolosalna a najwięcej odczuwają to ci z większą wagą i dość "ciężką" nogą.

 

Octalink mniej się gnie na boki i tyle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to ;) Na całość napędu z Alivio 2015 szkoda mi kasy. Nie zależy mi tym aby gonić za nowościami, wolę sprawdzone rozwiązania :)

 

Czy więc zaproponowane przeze mnie typy z pierwszego postu są dobre w tych cenach? Do czego warto ew. dopłacić i kupić coś trwalszego? Jeśli Octalink będzie jest na tyle trwały jak kwadrat to poszukam korby i suportu z tym systemem, jeśli nie to zostanę przy kwadracie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespotkałem jeszeszcze nikogo kto wmawiajac mi wiekszą sztywność mocowania na wielowypust był w stanie powiedziec o tym mi cokolwiek innego poza tekstem marketingowym zasłyszanym w sklepie. W życiu niepoczułem braku sztywności suportu na kwadracie, jeśli już to może w dzieciństwie przy mocowaniu na klin.

Kwadrata niezniszczysz nawet jesli przesadzisz z siłą dokręcenia, o wielowypuście nie da sie tego powiedzieć. Jesli cena jest taka sama to mozna rozwazać przejscie na octalink ale nie daj sobie wmówić że poczujesz od tego jakąś różnice w stosunku do tego co miałeś.

 

Te 0,5mm w długości suportu to jest żadna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylna przerzutka jest na 9 biegów. Jeżeli nie znajdziesz ośmiorzędowej, to szukaj przerzutki claris. Obsługuje 11-32, więc również twoją kasetę obsłuży. Jeżeli twój suport przejechał 12 tys. km to przydało by się go również wymienić. To co bym osobiście zrobił, to zostawił korbę, wymienił wkład suportu (68/122,5 mm) i wymienił obręcze. Sam szukałem miesiąc temu dla siebie ośmiorzędowego napędu i okazało się że musiał bym zmienić wszystko na  9-rzędowy. Pech chciał że musiałem zmienić rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespotkałem jeszeszcze nikogo kto wmawiajac mi wiekszą sztywność mocowania na wielowypust był w stanie powiedziec o tym mi cokolwiek innego poza tekstem marketingowym zasłyszanym w sklepie. W życiu niepoczułem braku sztywności suportu na kwadracie, jeśli już to może w dzieciństwie przy mocowaniu na klin.

Kwadrata niezniszczysz nawet jesli przesadzisz z siłą dokręcenia, o wielowypuście nie da sie tego powiedzieć. Jesli cena jest taka sama to mozna rozwazać przejscie na octalink ale nie daj sobie wmówić że poczujesz od tego jakąś różnice w stosunku do tego co miałeś.

 

Pleciesz takie bzdury że aż głowa boli. Nie potrzeba marketingu by przestał ocierać łańcuch przedniej zmieniarki o prowadnicę. To, że Ty czegoś nie widzisz, czujesz nie znaczy, że tego nie ma. Co do wielowpustu to może masz na myśli inne produkty niż Shimano. W zasadzie przykładowo BB-ES25 jest tak samo żywotny jak wkład na kwadrat i trzeba mieć "lewe ręce" do roboty by go uszkodzić. Wykręcać też za bardzo nie ma po co więc niezłe bajki tu opowiadasz. I żeby nie było to jestem gorącym fanem wkładów wkręcanych a nie tych mega, giga sztywnych press fitów czy innego ścierwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie podpowiedzi.

Przerzutka przednia też do wymiany, ta którą mam ma zakres 20T, a przy wymianie korby będzie potrzebne 22T jeśli dobrze zrozumiałem :)

Czy poniższa konfiguracja będzie optymalna i będzie ze sobą współgrać? Jeśli tak to zamawiam, jeśli nie to napiszcie gdzie jest ew. pole do zmiany.

 

Łańcuch KMC X8.93

Kaseta Shimano HG51

Korba Shimano Alivio FC-M431 48Z/175mm

Suport BB-ES25 126mm

Przerzutka przednia FD-M430

Przerzytka tylna RD-M430

 

Całość wyjdzie ok. 390-400pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pod 8-kę są bardzo dobre tylko drogi CN-HG91 i serie 800 Connex'a. KMC to taki sam badziew jak tańsze odpowiedniki Shimano.

Ośmielę się w 100% nie zgodzić co do Connexa (kiepski) i KMC X (dobry). HG91 nie używałem. Connex był jedynym łańcuchem z którego wypadły mi rolki z końców łańcucha, podatny na rozciągnięcie i ogólne "rozklekotanie". Mocnymi stronami były wygląd i spinka, oprócz tego spodziewałem się więcej po łańcuchu z półki sredniowyższej.

 

Z drugiej strony było sporo pozytywnych opinii o nim na forum którymi kierowałem się podczas zakupu, więc... może produkcja wytrzymałych łańcuchów przestała się kalkulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musieli coś sp... bo seria 800 naprawdę była solidna. To był mój potencjalny zamiennik dla HG91 ale widzę, że dobrze zrobiłem zostawiając Shimano.

 

Pewnie spisek aby w końcu "wybić" ludziskom z głowy tą "prehistoryczną" 8-kę. Ktoś musi przecież kupować te Dyna Sysy :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleciesz takie bzdury że aż głowa boli. Nie potrzeba marketingu by przestał ocierać łańcuch przedniej zmieniarki o prowadnicę. To, że Ty czegoś nie widzisz, czujesz nie znaczy, że tego nie ma. Co do wielowpustu to może masz na myśli inne produkty niż Shimano. W zasadzie przykładowo BB-ES25 jest tak samo żywotny jak wkład na kwadrat i trzeba mieć "lewe ręce" do roboty by go uszkodzić. Wykręcać też za bardzo nie ma po co więc niezłe bajki tu opowiadasz. I żeby nie było to jestem gorącym fanem wkładów wkręcanych a nie tych mega, giga sztywnych press fitów czy innego ścierwa.

 

Wiem że jak czegoś nie czuję to nieznaczy że tego nie ma. Ponoć rama stalowa lepiej tłumi drgania od aluminiowej ale ja też tego nie jestem w stanie wyczuć, pewnie dla tego że to zupełnie nieistotne parametry których poza laboratorium nikt nie jest w stanie wyłapać. Jeśli obciera tarcza to znaczy że wyrobiony jest otwór w korbie a to wina złego montażu lub niepasującego stożka* a nie kwestia sztywności połączenia.

 

*-Na pl.rec.rowery wyczytałem kiedyś że stosowanie suportów innych producentów niż shimano niszczy ich korby. Suporty niby na kwadrat ale nie do końca takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli obciera tarcza to znaczy że wyrobiony jest otwór w korbie a to wina złego montażu lub niepasującego stożka

 

No bez mitologii :w00t: Przecież każdy nawet minimalny luz na połączeniu kwadrat-korba prowadzi w niedługim czasie do jego zniszczenia... Wszystkie, ale to wszystkie suporty na kwadrat nie uznają jazdy siłowej i przy takiej zęby największych tarcz będą "falować". Chyba nie będziesz nam wmawiał, że stalowy pręt o średnicy 2 cm nie wygina się pod naciskiem ciężaru człowieka...

Przy jeździe kadencyjnej rzeczywiście można nie odczuć różnicy kwadrat - octalink, więc często nie ma sensu przechodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...