Skocz do zawartości

[tektro hdc-300] zaciśnięte klocki


frigodaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Posiadam od czerwca 2013 hamulce Tektro HDC-300. Od tego czasu moja tarcza zdążyła się trochę wygiąć, a cały układ zapowietrznić. Dałem rower do serwisu i było wszystko ok. Jednak od lata 2014r. spostrzegłem, że klocki są bardzo blisko tarczy. Tak, że nie widać żadnej szczeliny między klockiem a tarczą. Wyregulowanie hamulców graniczy z cudem, bo zawsze coś gdzieś trze. Co jest winne? Układ dalej jest zapowietrzony? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przeczytałem. Wyżej w tekście radzili rozepchać tłoczki śrubokrętem. Też tak zrobiłem kiedyś. Tylko że przy rozpychaniu zauważyłem, że tłoczek nagle stał się lekko tłusty, tak jakby olej z niego wyciekł. Gdy już było w miarę ok, założyłem koło. Naciskam klamkę hamulca; pierwszy raz bez żadnych oporów (klocki nawet nie zbliżyły się na tyle do tarczy żeby zaczęły hamować), drugi raz już trochę więcej, za którymś razem poczułem normalny opór, ale... szczelina między klockami a tarczą znów była bardzo mała (i znów coś szmerało).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najprawdopodobniej oznacza że uszkodzone są uszczelki w zacisku i/lub w korpusie klamki. 

Popychacz tłoka w klamce posiada sprężynę "powrotną" która pomaga wrócić dźwigni hamulca do położenia wyjściowego.

Uszczelki w zacisku żeby spełniały swoją funkcję muszą generować przy okazji pewien opór (elementy są ciasno spasowane). Jeśli uszczelka i/lub tłoczek są brudne, uszkodzone (poszczerbione, zadrapane) to opór wzrasta na tyle że sprężyna w klamce nie jest w stanie pociągnąć tłoczków lub ciągnie je nierównomiernie, dlatego jeden jest bliżej tarczy niż drugi lub oba nie pracują w takim zakresie jak powinny. Dźwignia wraca do położenia wyjściowego lub ma dodatkowo skok jałowy, układ może zassać powietrze przez np zbiorniczek wyrównawczy. 

Tłuste ślady na tłoczku/wewnątrz zacisku/na plecach klocków wskazują na konieczność interwencji serwisowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...