Skocz do zawartości

[pedały] spd, jakie wybrać i co z butami?


kalinka3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu myślę o kupnie pedałów spd i butów i właśnie nadszedł ten czas kiedy zdecydowałam. Problem niestety w tym, że nie mam o nich pojęcia od technicznej strony, więc byłabym wdzięczna za pomoc przy kilku kwestiach:

- Bloki, można je kupić razem z pedałami lub osobno, jak lepiej ?
- Jak dobrać buty do pedałów, czy każde obuwie będą pasowały ?

- Jaka jest różnica w butach szosowych i MTB, wiem tylko, że w tych MTB można normalnie chodzić. 

 

Dodam, że na początek pedały zamierzam zamontować tylko w góralu, z czasem być może w szosówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początek najlepsze by były pedały zatrzaskowo-platformowe czyli takie mające z jednej strony zatrzask a z drogiej platformę (np. a530) 
co do butów najlepsze by by były mtb, ja mam szosowe i troszkę żałuje, bo bloki bardzo utrudniają chodzenie (jak mam gdzieś dalej odejść od roweru to albo boso, albo zmieniam na zwykłe)  

w mtb można normalnie chodzić, nie trzeba brać drugich na zmianę (znajomy nawet przez przypadek poszedł w takich na koncert ) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bloki, można je kupić razem z pedałami lub osobno, jak lepiej ?
pedały sprzedaje się z blokami.

 

Jak dobrać buty do pedałów, czy każde obuwie będą pasowały ?
Czy but będzie pasował to zależy z jakim systemem pedały kupisz. Najpopularniejsze sa pedały Shimano z systemem spd więc przy zakupie obuwia patrzysz się w jego specyfikacji czy jest z tym systemem kompatybilny. Zdecydowana większość butów rowerowych jest przystosowana pod spd.

 

Jaka jest różnica w butach szosowych i MTB, wiem tylko, że w tych MTB można normalnie chodzić. 
Buty szosowe mają bardzo sztywną podeszwę więc chodzenie w nich  jest utrudnione. W butach mtb podeszwa jest miększa i przystosowana do chodzenia w ciężkim terenie gdzie trzeba rower podprowadzić, gdyż nie ma możliwości nim podjechać lub przejechać. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zangetsu troche mijasz się z prawdą . Pedały gdzie z jednej strony masz zatrzask a z drugiej zwykłą platforme sobie odpuść - strona z zatrzaskiem obraca się do dołu i trzeba przed wpięciem obrócić pedał .

 

Do autora

 

1. Bez różnicy , tak jak wyjdzie taniej

2. Bez znaczenia , szukaj tylko o to żeby buty miały mocowanie pod blok na dwie śruby.

3. Taka że buty szosowe mają mocowanie do innych bloków niż mtb .

 

Od siebie polecam pedały Time Alium / MX / Roc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukanie bloku rzeczywiście może być nie-fajne, ale z drugiej strony można jeździć w zwykłych butach, można komuś pożyczyć rower, no i np. i osoby początkujące mogą nie czuć się pewnie w spd jak spadnie śnieg i będzie lód na drogach 
są + i są - (jak zawszę w życiu)

co do butów to w tańszych modelach szosowych jest mocowanie zarówno pod spd-sl jak i pod zwykłe.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór czy platformy/SPD czy tylko SPD zależy jak się chce tego używać. Zatem jeśli planujesz jeździć tylko w SPD to według mnie lepszym wyborem są pedały które z obu stron mają zatrzaski.

Co do butów, to według mnie te do MTB będą znacznie lepsze. Gdyż da się w nich chodzić, a w szosowych na podeszwie jest tylko plastikowy blok, więc nadają się tylko do jazdy.

A używając roweru górskiego w lesie trzeba czasem z niego zejść i go przenieść czy wprowadzić, co w butach szosowych będzie trudne lub w ogóle nie możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Chciałabym zmieścić się w 300 zł, kupię coś dobrego w tej cenie? Możecie coś polecić ? Domyślam się, że wybór w butach damskich nie będzie zbyt duży


Te buty są tanie i zbierają świetne oceny: http://www.wiggle.co.uk/dhb-m10-mountain-bike-cycling-shoe/

Tutaj też fajna przecena, tylko nie wiem czy trafisz z rozmiarem: http://www.planetx.co.uk/i/q/SHCREWMT/carnac-escape-womens-mtb-shoe

Do tego wspomniane Szitmano M520/540-ki i powinnaś się zmieścić w budżecie. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potrzebujesz damskiego buta ze względu na "damską" stylistykę, to faktycznie wybór jest mniejszy. Jeśli natomiast masz wielkość stopy pokrywającą się z męską rozmiarówką i nie przeszkadza Ci "męska" kolorystyka to z powodzeniem możesz nabyć buty męskie (wiele kobiet tak robi) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zangetsu troche mijasz się z prawdą . Pedały gdzie z jednej strony masz zatrzask a z drugiej zwykłą platforme sobie odpuść - strona z zatrzaskiem obraca się do dołu i trzeba przed wpięciem obrócić pedał .

 

Również mijasz się z prawdą. Wspomniane przez Zangetsu PD-A530 ustawiają się własnie blokiem do góry, ponieważ część platformowa jest cięższa i obraca się w dół.

Gdybym nie zrobił na nich 1500 km wtedy bym się nie wymądrzał, a tak podaję informację z pierwszej ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

co do butów najlepsze by by były mtb, ja mam szosowe i troszkę żałuje, bo bloki bardzo utrudniają chodzenie (jak mam gdzieś dalej odejść od roweru to albo boso, albo zmieniam na zwykłe)  

w mtb można normalnie chodzić, nie trzeba brać drugich na zmianę

 

Skąd takie wydelikacenie? W SPD-SL zwiedzałem zamki, wchodziłem na wieże, zdarzało się przejść kilkaset metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór czy platformy/SPD czy tylko SPD zależy jak się chce tego używać. Zatem jeśli planujesz jeździć tylko w SPD to według mnie lepszym wyborem są pedały które z obu stron mają zatrzaski.

Co do butów, to według mnie te do MTB będą znacznie lepsze. Gdyż da się w nich chodzić, a w szosowych na podeszwie jest tylko plastikowy blok, więc nadają się tylko do jazdy.

A używając roweru górskiego w lesie trzeba czasem z niego zejść i go przenieść czy wprowadzić, co w butach szosowych będzie trudne lub w ogóle nie możliwe.

Modelarz ma rację spd dwu strone. Ja też kombinowałem bo się bałem jeździć bez platformy w góry. Po latach w końcu kupiłem 2stronne Spd i jest git. Maratony zawody wycieczki i takie spd dają radę.Wpinam się od razu szybko. Wielu znajomych mówi ze podparcie jest większe, ok rozumiem dla jazdy dh czy enduro, choć sam również jeżdżę enduro i dla mnie podparcie jest wystarczające.. Dodatkowo pedały jednostronne się same obracają i gdy się chcesz wpiąć szybko zmuszony jesteś szukać spdka. Z mojej strony proponuje shimano 520, 530 lub 540 ;) 540 nie do zdarcia.

A co do butów. . Zależy gdzie jeździsz i jak jeździsz. Na początek Kup buty MTB z miękką gumową podeszwą przynajmniej nie będzie szoku. But wieczny nie jest i przy następnych zakupach zastanowisz się czego potrzebujesz.

Ja jeżdżę w takich klapkach SHIMANO SH-M077 

 

Ostatnio wiele osób zachwyca się spd z Lidla dostępnych w Czeskich sklepach w cenie 100 zł. Jak nie chcesz przepłacać można spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kalinka

 

Ehhh... tylko pedały zatrzaskowe Time!

 

Zanim ktoś wykrzyknie, a to niby czemu?! - wyjaśniam - chronią bardzo dobrze kolana (wiem coś o tym :/) dzięki dużemu luzowi bocznemu (5-6 mm) oprócz luzu osiowego. Inne firmy mają luz boczny niewielki, lub żaden. Z opinii i specyfikacji wynika , że najgorzej wypadają właśnie Shimano.

 

Minus jest taki, że są droższe od zwykłych SPD i ciut cięższe, nie każdy model ma regulację wpięcia etc. (moje Atac Alum nie, można podpiłować bloki pilnikiem, żeby lżej zchodziły od nowości zanim się wyrobią) ale pedał wynagradza wszytsko. Jeżli nie Time to Look Quartz, ale różnica w luzie wyraźna.

 

Serwis pogrwarancyjny Time w PL (FHU Poręba) jest monopolistycznie kiepski i drogi i arogancki, ale dużym plusem jest to, że pedały się nie psują (mam swoje od 5 lat) i mimo, że brakuje im gumki (poszła w strzępy) i zatyczki etc. to cały czas się sprawują bez zarzutu, oprócz tego, że jeden lata na boki. 

 

Co do butów to weź typu MTB - dzięki grubej podeszwie bloki chowają się w niej i prawie nie wystają (jak są za głęboko schowane do wtedy podkładki z gumy trzeba dorobić). Buty mogą być najtańsze Shimano (sam takie miałem i nowe zresztą też) czyli kompatybilne z shimanowskim SPD. Bloki MTB Time'a czy Looka są na tyle małe że się mieszczą bez problemu. But musi być ciasny, hmmm lepiej opisać przylegający, tzn. pozbawiony luzu, dlatego rozmiarówka rowerowa uważana jest za zaniżoną, bo rzeczywiście są ciut mniejsze (dla niektórych za małe). Najlepiej jak pójdziesz do sklepu i poprzymierzasz.

 

Kupiłem sobie ostatnio nowe Time MX2 tu http://www.bike-discount.de/en/buy/mx2-mtb-pedal-157193/wg_id-1297 ale jeszcze leżą u mnie na półce. Buty też http://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-sh-ct40b-click-r-bike-shoe-251024/wg_id-1860.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej
ja dopiero teraz przesiadłem się na SPD i polecam Tobie.

- Buty MTB spoko możesz sobie wybrać męskie będziesz mieć większy wybór i trafisz na lepszą cenę.

- pedały TYLKO obustronne z zatrzaskami ! Bo jak już raz pojedziesz w SPD i zauważysz jego możliwości to zapomnisz o platformach. Doraźnie możesz sobie kupić nakładki na pedały, które mogą służyć jako platformy. Będziesz mogła sobie tego użyć jak pojedziesz po bułki a na jazdę i tak będziesz wybierać SPD.
Też zastanawiałem się nad miksem platforma i zatrzask ale:
- komplikuje to trochę wpinanie się bo raz trafisz na platfomę raz nie a tu trzeba się wpinać i tyle zwłaszcza kiedy uczymy się

- wygląda "niewyjściowo" ;-) - jeśli ktoś do tego przykłada uwagę

- jak już jeździć to już jeździć ;-)

Budżet 300 zł ? Na pewno zmieścisz się w nim ale będziesz musiała trochę poszukać, jeden z kolegów zapropnował buty chyba za 189 PLN i jak na początek są przyzwoite.
Pedały proponuję Shimano 520 są dość tanie i solidne w 100 PLN bez problemu znajdziesz. W terenie powinny spełnić swoją rolę.
Oczywiście "wymiatacze" używają sprzętu z wyższej pólki ale ten kosztuje więcej.

Ja na początek kupiłem buty używane w bardzo dobrym stanie i bardzo tanio od mojej znajomej, więc jestem pewien buta;-)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...