Skocz do zawartości

[mały warsztat] w garażu


seniorx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, kupiłem ostatnio rower krossa i się zakochałem :)) tak jak samochód ma garaż tak ja chce zrobić garaż na rower przy czym naprawiać rowery znajomym i tu moje pytanie mam chińskie klucze z tesco a szukam juz takich ''lepszych'' gdzie nie będą sie zdzierać przy czym nie wyrabiać nakrętek..polecacie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jest posiadać profesjonalne narzędzie, ale ekonomicznie jest to nieuzasadnione. Używam wielu narzędzi marki "noname" z powodzeniem. Brak problemów. Nie widzę sensu by kupować zestaw kluczy nasadowych za 500-600 PLN, skoro można mieć je za 200 PLN i z powodzeniem ich używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jeżeli chcesz tanio, a dobrze to kup narzędzia średniej półki.

Nie potrzebujesz narzędzi typu Park Tool, ale z drugiej strony takie z marketu to ścierwo.

Od siebie polecę markę Yato. Mam od nich komplet klucz ampulowych i grzechotkę. Imbusy służą od kilku lat nie tylko w rowerze i dalej są w dobrym stanie.

 

Jednocześnie odradzę markę Topex (do kupienia w marketach). Klucze typu Torx nie dały rady przykręcić jednej tarczy hamulcowej. Zwyczajnie się obróciła końcówka i po zawodach. Imbusy tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanio a dobrze to nie ma,Yato to dawna Toya a Topex to teraz Neo ,taki sam Chiński szankier jak kiedyś.Narzędzia ze sklepów typu Praktiker oraz Lidl.Do obsługi niewielkiej roweru a,la rower wystarczą.Poza tym wszystkim to tanie mięso psy jedzą,i z narzędziami tego typu jest tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klucze płaskie i oczkowe tak jak nasadki możesz kupić budżetowo. Klucze imbusowe zdecydowanie dobrej jakości - dlatego że ich w nowych rowerach używa się zdecydowanie bardzo często - klasyczne nakrętki w rowerach niemarketowych praktycznie nie występują. 

Z kluczy oczkowych możesz nabyć sztuki jednostkowe - 9 mm (przy nakrętkach przerzutek z tyłu mocujących linkę, przednich mocowanie linki i mocowanie do ramy) - bardzo niskie nowe i niskie starsze modele (obecnie acera, altus i alivio mają imbus 5mm), 15 mm. Oczkowa albo lepiej płaska 17tka do kontr piast. Do serwisu piast "kulkowych" potrzebujesz płaskie klucze "specjalistyczne" - rowerowe - takowe możesz znaleźć w ofercie firmy Bitul, której właścicielem jest użytkownik tego forum. 

Obcinacze do kabli i linek - to już wg uznania, obecnie posiadanych narzędzi i zdolności manualnych. 

Imbusy - najczęściej używane to 4,5 i 6 mm, z czego nabyłbym po dwie sztuki z czego przynajmniej jeden z końcówką kulową, wszystkie w wersjach długich, którymi łatwiej operować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@xsndx, Mówimy o warsztacie rowerowym a nie samochodowym. Widziałem już jak pękają takie klucze, tylko że generalnie takie zestawy nie nadają się do usuwania zapieczonych śrub M22. Kolega @MokryxD wspomniał coś o torx'ach. Śruby mocujące tarczę to mniej więcej moment 6-8 Nm. To naprawdę nie jest dużo. W takim wypadku przesilić narzędzie to nie sztuka. Uświadomiłem sobie to dopiero, gdy nabyłem klucz dynamometryczny. Oczywiście tanie narzędzia nie są tak precyzyjnie wykonane, więc trzeba ich używać ostrożnie. Niepełne włożenie w gniazdo z pewnością będzie skutkować uszkodzeniem albo narzędzia albo gniazda. Wybór jest następujący (nasadowe):

- tanie klucze amatorskie (100-150 PLN)

- lepsze klucze amatorskie (2-3x powyżej, np. Yato, Neo, Stanley)

- klucze profesjonalne dla warsztatów i firm produkcyjnych (5-20x taniochy za podstawowe zestawy, np. Wiha, Gedore, Snap-on).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Pełen serwis roweru (poskładanie praktycznie od zera) zrobiłem zestawem narzędzi JONNESWAY (41 elementów, nru produktu nie pomnę). Jakieś mniejsze roboty przy aucie (rozkręcanie elementów żeby się dobrać do żarówek, filtrów, itp.) rozbiórka kosiarki spalinowej, roboty przy domu (meble, wkręty do dreana/blachy) też tym robię i od dobrych 3-4 lat nic się nie wyrabia, gniazda śrub/nakrętki (jak dobrze dobiorę narzędzie ;) ) też w całości.

Nie wiem jaka to półka ale u mnie się sprawdza. Jedyne co mnie wpienia, to że skrzynka jest z blachy i jak jeździ w bagażniku auta to na wybojach mocno się tłucze :) Bardziej mnie bolą narzędzia specjalistyczne typu klucze do kaset/suportów, których używam raz na pół roku (albo i rzadziej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...