Skocz do zawartości

[Licznik GPS] Garmin EDGE 500


xmartin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

 

Zastanawiam się nad zakupem EDGE 500.

Mam kilka pytań do użytkujących.

Przegladając instrukcję natknąłem się na kilka ustawień o które chciałbym Was zapytać.

 

1. Czy używacie AutoPause (wł, wył czy ręczna wartość (jaka się sprawdza))?

2. Filtr niezerowy dla danych kadencji (wł/wył)?

3. Rozmiar koła (auto/własne)?

4. Ustawienia wysokości -  używacie punktów wysokości?

 

Dzięki

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Nie używam ponieważ jak licznik włączy pauzę to wyłączyć można ją tylko ręcznie, czasami można się zapomnieć. W mieście znaczyłoby to klikanie co chwilę. Nie mam ciśnienia na jak najwyższą średnią prędkość więc się nie przejmuję różnicami na poziomie 1-2 km/h na dystansie powyżej 40 km. Jeśli zatrzymuję się na dłużej to w nawyku mam ręczne kliknięcie pauzy.


 


Ad 2.  Przy włączonym do średniej kadencji nie bierze momentów bez pedałowania, np. z górki. Mam włączone.


 


Ad 3. Przy Auto pomiar jest dokonywany na podstawie sygnału z GPSa, który może mieć odchyłki. Trzeba znaleźć z 500 metrów prostej, w otwartym terenie, przy jak najmocniejszym sygnale z satelit aby funkcja Auto dobrze wyliczyła obwód. Włączyłem, wyliczyło. Ale przy zakłóceniach GPSa pewniejszym będzie zmierznie i wpisanie ręczne.


 


Ad 4. Bardzo przydatna funkcja. Wysokościomierz barometryczny w Edku do spółki z GPSem mogą źle wyznaczyć wysokość. Jeśli ustalisz na jakiej wysokości n.p.m. masz np. punkt startowy pod domem to możesz wpisać go na sztywno. W momencie znalezienia sygnału przez GPS w odległości bodaj do 30 metrów od zaprogramowanego punktu  Edek automatycznie ustawia prawidłową wysokość. Można sobie wpisac kilak takich punktów na przykład na najczęstszych trasach przejazdów. Urealnia to przewyższenia w podsumowaniach.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1. Autopauza uzywam, na moje najwiekszy sens ma z czujnikiem predkosci. Jezeli go nie masz to moze nieco szalec i zbyt czesto wlaczac pauze jak jedziesz. W polaczeniu z czujnikiem predkosci dziala bardzo dobrze i jestem zadowolony z tej opcji, uzywam.

ad. 2. Uzywam, bo inaczej wyszla by dziwna srednia, jak najbardziej powinno byc wlaczone.

ad. 3. Preferuje wlasne, na moje jest dokladniejsze, potem mozesz sobie sprawdzic na slupkach czy dobrze liczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stwierdziłem. Zawsze mi licznik ekran darł po auto pauzie, że wykrył ruch i co mam wcisnąć aby zaczęła się rejestracja. Zawsze, czyli jakieś 10 minut zanim nie wyłączyłem tego w cholerę. Może miałem za mało cierpliwości. Nie testowałem później, bo nawet instrukcja nie wspomina o automatycznym starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kekacz mam Edge 800 i to działa normalnie . Zatrzymujesz sie - urządzenie pokazuje komunikat "uruchomiono autopauze" , ruszam to urządzenie pokazuje coś w stylu "zatrzymano autopauze" i automatycznie ponawia dalszą rejestracje .

Jeśli ręcznie zapauzujesz przyciskiem to nie rejestruje trasy do czasu ponownego wciśnięcia przycisku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam taki problemik z funkcją wyścigi.

Wszystkie trasy planuję w BaseCamp.
Zrobiłem export trasy z BaseCamp do gpx i wczytałem do GPSIES potem wyeksportowałem do tcx.
Tcx wczytałem do edge 500 bezpośrednio do folderu new files.
Garmin wczytał traskę.
W opcji mapa pokazuje ją w całości.
Jak uruchomię wyścig i podaję tą trasę to:
Garmin wyswietla ją kiedy chce, czyli raz  ją pokazuję a raz nie.

Czy mieliście taki problem i rozwiązaliście go?
Byłbym wdzieczny za propozycje wyjścia z problemu,

Dzięki
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy, w jakich zastosowaniach, bo np. w turystyce 10m to bardzo dobrze (przeciętnie, długoczasowo). Podobny problem dokładności śladu można zaobserwować w Stravie. Niejednokrotnie nie akceptuje ona przejechanego segmentu, bo albo jego inicjator nie zwrócił uwagi, że ma słaby sygnał i utworzył segment z niedokładnego śladu, albo nasz odbiornik kiepsko sobie poradził w konkretnych warunkach odbioru.

Nieco o dokładności GPS:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Dokładność_danych_GPS_Podstawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ad 4. Bardzo przydatna funkcja. Wysokościomierz barometryczny w Edku do spółki z GPSem mogą źle wyznaczyć wysokość. Jeśli ustalisz na jakiej wysokości n.p.m. masz np. punkt startowy pod domem to możesz wpisać go na sztywno. W momencie znalezienia sygnału przez GPS w odległości bodaj do 30 metrów od zaprogramowanego punktu  Edek automatycznie ustawia prawidłową wysokość. Można sobie wpisac kilak takich punktów na przykład na najczęstszych trasach przejazdów. Urealnia to przewyższenia w podsumowaniach.

 

 

Odświerzam. Kupiłem i skonfigurowałem Edge 500 w domu (1 piętro w bloku). Dzisiaj zrobiłem pierwszy trening. Ogólnie spoko. Ale patrząc na wykres wysokości coś jest nie halo ;) Kilka razy mam wartości na minusie. Wystarczy wprowadzić punkt przed blokiem ? Tylko skąd wziąć ile tam jest m npm ? 

 

Screen w załączniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka treningów z mną i 500tką. Zarówno rower jak i bieganie z paskiem na nadgarstku. Trochę trzeba się pobawić z ustawieniami, ale efekt jak najbardziej na plus :) Polecam!

Co do biegania to zauważyłem, że błędnie wskakuje temperaturę bo chyba obiera ciepło z ręki [emoji14]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie godzina biegu. Wychłodził się z 16 na 10 stopni. A na dworze może z 2 były.

Próbowałeś wrzucić do Edga kurs przygotowany np. w bikeroutetoaster?. U mnie dość często krzyczy, że jadę poza kursem a po chwili znowu, że znaleziono kurs. Na prostej drodze, nic jej nie zasłania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik jest od spodu więc nie ma możliwości aby termometr nie był oszukiwany przez temperaturę ciała.

No właśnie. Głupie rozwiązanie [emoji14]

 

 

Próbowałeś wrzucić do Edga kurs przygotowany np. w bikeroutetoaster?. U mnie dość często krzyczy, że jadę poza kursem a po chwili znowu, że znaleziono kurs. Na prostej drodze, nic jej nie zasłania.

Nie próbowałem w sumie jeszcze. Ale będę się bawił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ BlackSabbath

 

To nie ma znaczenia. Mi też krzyczy "poza trasą" a jadę po wcześniej przejechanej już osobiście trasie. Garniak liczy chyba 5-10 m odchyłki i jeśli jest większa, to drze papę ;) To jest chyba zależne od siły sygnału GPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...