Skocz do zawartości

[singlespeed] Kilka problemów


andrew89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dostałem od teścia starego Rometa Mistrala. Jakiś czas zastanawiałem się nad kupnem szosy i początkowo chciałem wymienić tylko koła, tylną przerzutkę i jeździć. Rozebrawszy go na śrubki zmieniłem koncepcję i postanowiłem zrobić singlespeeda. Oddałem ramę do malowania, wyczyściłem części, które nadawały się do użytku, resztę kupiłem, Zacząłem składać i pojawiły się dwa problemy. Zmieniłem oś wbijanego suportu na taką z mocowaniem na kwadrat, ale jej sztywność w ogóle mnie nie satysfakcjonuje, takie coś będzie pasować: http://allegro.pl/suport-wciskany-sunrace-40-x-127-l-sklep-w-wa-i4677707084.html ? Jak takie coś się w ogóle montuje i demontuje? Tak jak zwykłe miski wbijane?

Druga rzecz to problem z zamocowaniem tylnego koła. Za Chiny nie mogę równo go przykręcić. Jak kręciłem pedałami to widziałem, że wolnobieg faluje, uznałem, że to wina krzywej osi. Wymieniłem ją, ale problem nadal występuje. W rowerowym sprzedawca powiedział, że mogę mieć krzywą piastę i piasty wolnobiegowe tak mają. Problem ten dodatkowo objawia się skakaniem łańcucha. Sprawdziłem koło z kasetą i łańcuch nie skakał. Macie pomysł jak poprawnie zamontować koło? Ostatnio w czasie jazdy wypadło mi z haków i zaliczyłem pierwszego w życiu skida :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ośkę mam nową i nadal nie mogę równo koła zamontować. Muszę zrezygnować z singlespeeda na rzecz jakiegoś napędu 1x7 na kasecie? Co wtedy z linią łańcucha? Z tego co wiem do mojej mufy wejdzie tylko suport wbijany i chciałbym usłyszeć jakieś opinie na temat typu, który dałem w linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

Był tu taki temat o jednym zawodniku który przerobił mufe suportową z Waganta z wbijanych misek na wkrecany pakiet.

 

Nawet odnalazłem to-to ale najważniejsza część czyli dokumentacja zdjęciowa zaginęła w odmętach interenetu.

 

W skrócie chodziło o sfrezowanie mufy od środka, dotoczenie tuleji z gwintem, osadzenie całości na "płynny metal" i na sam koniec wkrecenie normalnego pakietu.

 

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga rzecz to problem z zamocowaniem tylnego koła. Za Chiny nie mogę równo go przykręcić.  Macie pomysł jak poprawnie zamontować koło? Ostatnio w czasie jazdy wypadło mi z haków i zaliczyłem pierwszego w życiu skida :D

 

Wg mnie masz problem z krzywą ramą, a konkretnie z rurkami tylnego trójkąta. Haki do koła muszą być:

1. Ustawione symetrycznie do osi roweru

2. Równoległe do siebie

3. Rozstaw ma być taki jak oś.

To pierwsze najprościej sprawdzisz sznurkiem. Przywiązujesz do jednego haka, prowadzisz wokół rury sterowej i przyczepiasz do drugiego haka. Mierzysz odległośc po obu stronach między sznurkiem a rurą podsiodłową. Musi być taka sama. Możesz też zrobić na sznurku znak dokładnie na środku rury sterowej, zdejmujesz sznurek i porównujesz oba odcinki od znaku do haka. Muszą być równe. Jak nie to prostujesz rurki np przy użyciu kawałka deski.

Pozostałe dwa punkty najłatwiej sprawdzić przy uzyciu kawałka sztywnej tektury. Mierzysz długość osi  miedzy powierzchniami które wchodzą w ramę (nakrętki konusów, czasem jest jeszcze tulejka). Wycinasz prostokątny kawałek tektury o tym rozmiarze i wsuwasz między haki. Haki powinny do niej równo dolegać. Jak są mocno skrzywione to nakrętka osi nie da rady ich naciągnąć i może pojawić się luz, I nakrętka wcześniej czy później może się zluzować. Dodatkowo naciagając nakrętką osi rozbieżne haki wyginasz oś koła.

Jesli chodzi o falujący wolnobieg, to one lubią falować kiedy koło się kręci a pedały nie. Jak zaczynasz pedalować i zapadki się zblokują to zwykle falowanie znika. Da się z tym żyć. Jeśli u Ciebie zawsze faluje, to albo masz krzywy gwint na piaście albo krzywy wolnobieg. Najprościej to sprawdzić zakładając na próbę inny wolnobieg.

Skaczący łańcuch to wg. mnie najprawdopodobniej problem z za słabym naprężeniem. Może to wynikać z problemu z luzującym się kołem. Zakładam, że wolnobieg i łańcuch nie są zużyte. Sprawdź, czy łańcuch lekko wchodzi na zęby wolnobiegu. Bo mogło się zdarzyć, że daleś łańcuch wąski od przerzutek (3/32") a wolnobiegi do singli często bywają pod łańcuch szerszy 1/8"

Jeśli chodzi o suport to nie pomogę (bo takiego nie używałem), ale jak zamontujesz, to daj znać jak się sprawuje, bo sam o takim myślę :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowałem koło z drugiego roweru i skakanie łańcucha ustąpiło. Łańcuch mam szeroki i wolnobieg również. Napięcie łańcucha też sprawdzałem  :icon_wink: Sprawdzę zaraz te haki i spróbuję trochę luzu na suporcie wyeliminować.

Mam jeszcze pytanie czy będę potrzebował jakiegoś napinacza jeśli chciałbym w przyszłości zrobić napęd 1x7? Co wtedy z linią łańcucha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem tylne widełki i były krzywe. Naprostowałem trochę i koło mogę zamontować prosto, ale jest przesunięte względem osi roweru. Próbować jeszcze prostować haki czy może to być wina piasty? Skakanie łańcucha występowało w okolicach korby i prawdopodobnie spowodowane było to złym zamontowaniem suportu, w którym posypały się kulki. Zamówiłem suport wciskany, kompaktowy, może będzie lepiej.

Możecie ewentualnie polecić jakieś tylne koło na kasetę nakładaną do widelca o rozstawie 130mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem taki przypadek z przednim kołem w romecie jubilacie tylko koło w obu wypadkach było za bardzo wysunięte po kkażdej stronie. Problem polegał na przeciągnięciu go szprychami do osi symetrii. W tylnym kole, szprychy są zamocowane w piaście bliżej lewej strony, czyli wychodzi na to, że masz przeciągnięte koło w lewą stronę i musisz je delikatmie wycentrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, doszedłem już sam do tego i walczę z przeciągnięciem go w lewą stronę ;) Kupiłem wciskany suport z linku, który wyżej zamieściłem- miska strony napędowej jest zespolona z osią suportu, lewa miska jest luźna, którą stronę wbić jako pierwszą? Ma to jakieś znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...