Skocz do zawartości

[Tylna przerzutka] Prośba o ocenę stanu


Pious

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś w sierpniu zauważyłem, że mam dość wyraźnie zgięty hak przerzutki przez co przerzutka zwisała pod sporym ukosem. Kupiłem nowy hak i pozdjęciu starego i położeniu na płaskiej powierzchni różnica była kolosalna. Hak był zgięty o jakieś 2mm na granicy z ramą, poniżej śrubek. Nowy hak był równiutki na całej długości. Wydaje mi się, że zgiął się podczas transportu z PL do UK.

 

Pojawia się inny problem. Założyłem nowy hak, ale przerzutka dalej jest pod lekkim skosem. Nie wiem, czy to normalne, ale wydaje mi się, że nie. Porównałem z claris (napęd 7 rzędowy) kumpla i moja Tiagra jest wyraźnie krzywo. Czy to powinno tak wyglądać, a może przerzutka też jest zgięta? Rama jest raczej prosta, nie sądzę, że mogłaby się tak łatwo wygiąć.

 

Poniżej fotki, mam nadzieję, że widać o co mi chodzi.

 

0RVdiq6.jpg?1

 

3pBgyTE.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko działa, choć nie tak gładko jakbym chciał. Do tego męczyłem się z regulacją jakieś 40min i dalej nie jest idealnie.

 

Czy możliwe jest, żeby rama była skrzywiona bez większego uderzenia? Hak był zgięty, bo pewnie rower na nim leżał całą drogę, co tym bardziej sugeruje mi krzywą przerzutkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem. Pancerze są ok, czy link w nich są w porządku nie wiem, bo nie chcę się bawić w wyciąganie tego. Klamka też jest w doskonałym stanie.

 

Co do ramy, od nowości była raczej w porządku, rower był na kilku przeglądach i nigdy nikt nie zwrócił uwagi na jakąkolwiek krzywiznę przerzutki czy haka. Zresztą, sam bym widział, że coś jest nie tak. Dopiero po przyjeździe tu przerzutka była wyraźnie na ukos, co się trochę poprawiło jak zmieniłem hak na nowy.

 

Znam jednego mechanika rowerowego tu, ale taki z niego mechanik, że nie ma żadnej zbędnej przerzutki, żebym mógł porównać. Kumpel z kolei nie ma spinki w łańcuchu i nie chcę mu rozkuwać łańcucha, żeby zdjąć przerzutkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopowiem jeszcze, że śruby regulujące tylną przerzutkę wydają się mieć niewielki wpływ. Na filmikach widzę, że przerzutka powinna wyraźnie zmienia położenie, a u mnie te śruby nie robią prawie nic. Żeby cokolwiek się przesunęło, mogę wkręcić śrubki o kilka obrotów. Nie wydaje mi się to normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjąłem pzerzutkę i podczepiłem pod stalowego makrokesza, który ma prosty hak. Niestety nie mogę zdjąć w nim łąńcucha, bo to jakieś gube 6 rzędowe bydle i nie wchodzi mi w mój rozpinacz. Inaczej po prostu zdjąłbym SIS z tego makroesza i sprawdził u siebie. Da się jakoś zdjąć przerzutkę bez zdejmowania łańcucha?

 

Tak wygląda przerzutka puszczona luzem:

 

2WLRpD6.jpg?1

 

Tutaj ją naciągnąłem. Starałem się nie przechylać jej w bok:

 

w7y10Ju.jpg

 

Nie wiem, czy to miarodajne, ale wydawało mi się, że przerzutka w rzadnej pozycji nie leżała idealnie prosto. Sprawdziłem też ramę i hak. Nowy hak idealnie przylega do ramy, więc chyba nie ma opcji, żeby ta była zgięta w jakiś sposób. Porównałem ze starym, krzywym hakiem i ten nie przylega już tak dobrze, dopiero zacisk koła go dociska, ale tworzy się większy ukos niż w prostym haku.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...