Skocz do zawartości

[Napęd] Napęd do roweru 29'


Dabalwwy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam co myślicie o takim zestawieniu napędu + hamulców do mojego 29-era i jeszcze jedno pytanie czy ten zestaw będzie ze sobą współgrał ??
 

Manetki Shimano Deore XT SL-M780 Direct Mount

Przerzutka przednia Shimano Deore XT FD-M786 DOWN SWING DM

Korba Shimano SLX FC-M675 170mm 40x28H

Przerzutka tylna Shimano Deore XT RD-M786 GS

Kaseta Shimano SLX CS-HG81 10speed + Łancuch SLX CN-HG75-10

Hamulce tarczowe Shimano SLX BR-M675 żywiczne

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście darowałbym sobie przednią zmieniarkę z XT i wziął np Deore lub SLX'a. Przednia zmieniarka nie musi być tak wypasiona. Dodatkową kasę przeznaczyłbym na zakup lepszej kasety np XT . Przerzutkę w przypadku napędu 40/28x11/36 bym zamienił na długi wózek bo średni będzie miał za małą pojemność. Wybrane przez Ciebie hamulce są bardzo dobre. Posiadam i dwa sezony (podobnie jak większość wymienionego przez przez Ciebie szpeju) i jeszcze nie miałem z nimi problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez jaj  :blink:  

U mnie gór nie ma ale jest kilka podjazdów naprawdę potrafiących dać w kość i na kółku 27,5 z największą zębatką z tyłu 32 na przełożeniu 32/28 nie mam problemu nigdzie.

 

W starym rowerze zębatka 22 robiła tylko za niepotrzebny balast.

Przecież są wypusty rowerów z blatami 34/28, to co ktoś się nie zna?

 

A ty gadasz że to mało na płaskie tereny???  :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość PiotrKorus

Chcialbym zwrocic uwage na jeden blad jaki popelnili projektanci Scale. Mam 622 40/30/?? z kaseta 36t. Trajektoria lancucha przechodz na zbyt duzym kacie w zebatke przez co. Zebatka zuzyta tylko 1 mm glebokosci nie pozwala na wprowadzanie lancucha w zebatke z przelozen 1/2/3 kasety. Odsuniety suport do zewnatrz dodatkowo wzmaga ten problem. Dlatego male przelozenia zebatek przod 40 38 36 T moga sie nie sprawdzic w konstrukcjach 3x10 warto myslec o wersji 2x10. co aktualnie przerabiam po pomocy scotta w zdjagnozowaniu problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na płaskim nie jest "lepszym rozwiązaniem" bo na równym (asfalt, ścieżka) nie dokręci na tym 38.

Trochę pary w nogach i tyle.

Bez przesady między 40 a 38 jest tylko dwa zęby różnicy. To nie jest jakaś marginalna różnica która całkowicie pozbawia możliwości dokręcania. Sam jeżdżę na mniejszych tarczach (36 lub 34) i dokręcam i podjeżdżam z zadowalającymi wynikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę na 29". Kasetę mam 11/36 a blat jak mówiłem 36 lub 34 (napinacz/prowadnica łańcucha i tylna zmieniarka z hamulcem wózka do tego). Czasem żałuję że nie mam kasety o większej rozpiętości ale to takie "złośliwy wewnętrzny głos" bo nie miałem okazji jeszcze podjeżdżać czegoś tak stromego abym musiał coś takiego posiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie jestem pewny czy te 40x28 czy lepiej może 38x24 .Jeżdżę przeważnie po lasach około 80% a z górkami jest rożnie nie raz większe tez się zdążają. A co do pojemności wózka to liczyłem i wychodzi ze gs powinien starczyć jeśli by było 40x28 i 11x36

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38/24 zdecydowanie rozsądniejszy układ,a jak się nie ścigasz to nawet 40/30/22 z kasetą 11/36 bo będzie dłużej służył.

Prosty przykład z brzegu :

Żeby pojeżdzić po Izerach (i naszych i czeskich) ze Świeradowa,trzeba zrobić trochę wysokości,najszybciej na Stóg,najkrócej przez Czerniawę.

Tam jest ze 2km koło 20%  -  powodzenia na 28/36

O konkretnych podjazdach w terenie nie wspomnę...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roonin proponuje wyjazd w gory i jazde na rowerze gorskim zgodnie z jego zastosowaniem z pominieciem asfaltu. W trudnym terenie w blocie i deszczu na podjezdzie po kamieniach poprostu pewne kombinacje przelozen sa konieczne i nie jest to kwestia pary w nogach. Fakt jest jeden taki ze kazdy sprzet ma swoje zastosowanie i kazdy musi podjac decyzje po co nabywa naped. Jezeli kolega wie ze chce jezdzic w gory to niech zaklada odpowiednie przelozenia jezeli intereseuje go jazda po plaskim to duzy blat z przodu i kaseta szosowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roonin proponuje wyjazd w gory i jazde na rowerze gorskim zgodnie z jego zastosowaniem z pominieciem asfaltu. 

No wiesz... w granicach rozsądku. Nie każdy ma w góry 5 minut a asfaltu ominąć się po prostu czasami nie da. 

To raczej chodzi o to żeby składać sprzęt zgodnie ze swoimi preferencjami i pamiętać ze rower MTB to średni pomysł na safalty i nie do tego został pomyślany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się bowiem temat o napędzie do 29'.

Mam rower grand canyon AL 6.9, wyposażony jest w korbę shimano FC M612 deore 40x30x22 170mm i kasete shimano CS-HG 62 10s 11-36. Na chwilę obecną mam przejechane 4500km, przednia zębatka 40 (najczęściej używana) i kaseta są do wymiany. Zęby nie są równe, a kaseta przeskakuje.

Jeżdżę głównie po płaskim lub pagórkowatym terenie i chciałbym wymienić korbę 40x30x22 na 44/32/22 lub samą zębatkę 40 na 44. Wymiana samej zębatki jest możliwa? Przerzutka przednia podoła? Łańcuch wtedy wymienić na 10 rzędowy?

To mój pierwszy porządny rower i jeszcze się nie znam na sprawach technicznych. Dobrze jest zasięgnąć opinii doświadczonych kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość PiotrKorus

Podepnę się bowiem temat o napędzie do 29'.

Mam rower grand canyon AL 6.9, wyposażony jest w korbę shimano FC M612 deore 40x30x22 170mm i kasete shimano CS-HG 62 10s 11-36. Na chwilę obecną mam przejechane 4500km, przednia zębatka 40 (najczęściej używana) i kaseta są do wymiany. Zęby nie są równe, a kaseta przeskakuje.

Jeżdżę głównie po płaskim lub pagórkowatym terenie i chciałbym wymienić korbę 40x30x22 na 44/32/22 lub samą zębatkę 40 na 44. Wymiana samej zębatki jest możliwa? Przerzutka przednia podoła? Łańcuch wtedy wymienić na 10 rzędowy?

To mój pierwszy porządny rower i jeszcze się nie znam na sprawach technicznych. Dobrze jest zasięgnąć opinii doświadczonych kolegów.

 

Korba FC M612 622 i 615 mają rozstaw śrub 96mm poszukaj samej zębatki i spokojnie ją wymienisz. Co do nierównego uzębienia to zębatki takie są w oryginale mają po dwa razy na obwodzie dwie pary zębów niższe od wszystkich. tutaj link do aukcji z 40tką http://allegro.pl/zebatka-tarcza-shimano-slx-40t-78g-fcm670-xc-mtb-i4695857166.html

 

W większosci napędy 42 44 to rozstaw 104mm więc nie jest łatwo znaleźć zębatkę, ale ponizej link do katalogu shimano i mozesz zobaczyć czy w tej ilosci zębów występuje korba 96mm http://www.shimano-katalogi.com/pliki/katalogi/katalogi2014/wosp_2014_PL.pdf

 

PS Na tym forum znalazłem patent pogłębiania rowków zębatki 8mm pilnikiem. Nie polecam szkoda nawet 8pln na pilnik który kupiłem - zużyta tarcza jest do wyrzucenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się bowiem temat o napędzie do 29'.

 

Jeżdżę głównie po płaskim lub pagórkowatym terenie i chciałbym wymienić korbę 40x30x22 na 44/32/22 lub samą zębatkę 40 na 44. Wymiana samej zębatki jest możliwa? Przerzutka przednia podoła? Łańcuch wtedy wymienić na 10 rzędowy?

To mój pierwszy porządny rower i jeszcze się nie znam na sprawach technicznych. Dobrze jest zasięgnąć opinii doświadczonych kolegów.

 

Całe korby 3 tarczowe z dużą tarczą 44 pod 10 rzędów to chyba tylko Sramowskie ... lub założyć stary model Shimanowski pod 9 rzędów ...

Zmiana samej dużej tarczy spowoduje zbyt dużą różnicę w stosunku do średniej 44-30z

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...