Skocz do zawartości

[widelec] Sztywny MTB koło 26


Zikki

Rekomendowane odpowiedzi

Podepnę się pod temat. Mam ramę Author Impulse, chwilow jeżdzę na Dirt Jam Pro 100mm, rozważam na nowy sezon wrzucić sztywny wideł, aby zachować podobną geometrię czy mogę bez konsekwencji wrzucić wideł do 29er? Wideł pod tarcze.

Rozważam

- mosso M3 (uniwersalny) ->odległość oś-początek rury sterowej 435mm waga około 800g

- nie mam konrketu ale widelec do 300zł pod 29 er -> od ległość oś-początek rury sterowej 470mm waga około 900g-1000g

 

EDIT.

Jeżdzę na oponkach Saguaro Geax 2.2 i chciał bym aby widelec pasował do takiego rozmiaru opony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wcześniej dałem link do chromoliny :P do hampli V-brake/tarcze http://www.planetx.co.uk/i/q/FOOOCR26DV/on-one-cromo-26er-mtb-fork-v-brake--disc 


Podepnę się pod temat. Mam ramę Author Impulse, chwilow jeżdzę na Dirt Jam Pro 100mm, rozważam na nowy sezon wrzucić sztywny wideł, aby zachować podobną geometrię czy mogę bez konsekwencji wrzucić wideł do 29er? Wideł pod tarcze.

Rozważam

- mosso M3 (uniwersalny) ->odległość oś-początek rury sterowej 435mm waga około 800g

- nie mam konrketu ale widelec do 300zł pod 29 er -> od ległość oś-początek rury sterowej 470mm waga około 900g-1000g

 

EDIT.

Jeżdzę na oponkach Saguaro Geax 2.2 i chciał bym aby widelec pasował do takiego rozmiaru opony. 

Tak wideł pod 29er powinien pasować do 26" były podobne tematy na tym forum. Mosso albo budzetowe alu force

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym przykładowo planował sztywny widelec do wspomnianego El Nino, to jego optymalna wysokość powinna być w okolicach 45cm (amor "setka" 48cm-SAG 3cm). To oczywiście moje preferencje. I jeszcze jedno: kwestie estetyczne :-). El Nino ze wspomnianym, "rurkowatym" widelcem Accenta nie prezentował by się zbyt atrakcyjnie :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kross Level A6 jest przewidziany z tego, co wiem pod 100mm amortyzator, więc raczej podobnie. To że by nieestetycznie wyglądało to wiedziałem od początku no ale tanio i raczej solidnie :D Ja raczej zdecyduję się na force ew. Mosso. Czekam jeszcze aż dostanę jakieś opinie o Force. Nie chcę zaoszczędzonych pieniędzy oddać dentyście... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mosso,

Mam ten wideł i jazda na min to całkiem inny rowerowy świat.

Masa- 2,2kg amora do 760gram widelca powoduje ze przód sporo zyskuje.Pojawia się skrętność i swoista nerwowość w prowadzeniu.Do tego stopnia że po przejściu w amora 100mm na Mossiaka nie umiałem przez pierwsze dni na nim jeździć.

Łapałem się na tym że cały czas próbowałem utrzymać równowagę.

Przez pierwsze jazdy kiera jakoś niewytłumaczalnie mi myszkowała.Po tygodniu wszystko mija.

Dziś wiem że to wina zmiany kąta główki ramy względem ziemi o jakieś 1,5 stopnia.W porównaniu do amora kiera jest jednak niżej o jakieś 40-45mm ale można to naprawić podkładkami pod mostek i zmianą kąta mostka jeśli trzeba..

Dobrze się zastanów czy chcesz na sztywno,widelec nie wybacza błędów w technice.Każdą dziurę,korzenia powiększa 2 razy.Uczy uważnej jazdy,obserwacji trasy i wybierania łatwiejszej opcji przejazdu.Nie ma czasu na krajobrazy :laugh:

Jak się zagapisz to boleśnie to odczujesz.Zaboli.Guma 2,2"-2,3" i pianki na kierze miło widziane.

 

Dziś także jeżdżę na sztywno ale na kole 29". Czy chcę posiadać amor nawet jakiś lepszy?  Nie. Naprawdę nie.

Dla mnie osobiście jazda na sztywniaku jest kwintesencją rowerowania. Rower przyjemnie pokazuje mi po czym jadę i nie marnuje mojej energii.I nie potrzeba serwisu co pól roku.

Więcej na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu jeżdżę również na szosówce, więc jakieś tam pojęcie o twardości mam :) W Krossie mam Racing Ralphy 2.2 bodajże i piankowe gripy Srama. O ręce się nie boję zbytnio. Bardziej tak jak wspominałem, o swoje zęby. :D Ten widelec karbon niby wszystko fajnie ale coś ciężkawy z opisu. Jakoś tak słabo coś on wygląda. Będę musiał to przemyśleć bo cena niby dobra, a karbon to karbon... +100 do lansu ^^ 

A już myślałem, że temat wymianu koła i hamulca mam za sobą :D

 

Wracając do Force'a to jest on jednak wyższy od Mosso. Różnica w cenie i wysokości na razie sprawia, że raczej bym wybrał tego pierwszego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się pod temat bo mam pytanie do @ronina jak wygląda u ciebie z jazda w terenie w sensie jak ciężki zazwyczaj wybierasz ?, bo ja też przymierzam się do kupna sztywnego widła takiego jak mosso ale tez zastanawiam się nad aluminiowym Exotic mam koła 26, ale z tego co wiem taki widelec z 29er by spasował w tym stopniu, że nie byłbym stratny na wysokości przodka, no i co było by lepsze taki mosso który wygląda jak struna czy taki co bardziej przypomina amortyzator, i druga sprawa czy to tez wpływa na drgania ?   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mosso carbon nie jest carbonowy , ot taka gra słów....

Ale poważnie - na goleniach pisze Alu Carbon Wrap. Czyli alu rdzeń powleczony carbonem.Aż ciekaw jestem ile jest tej warstwy,bo wizualnie moim zdaniem wygląda lepiej od full alu.Wersja carbon cięższa jest od alu o 70 gram-tyle tam carbonu.


zgodny,

- Jak włożysz koło 26" do widła 29" to owszem nic nie stracisz na geo ale czy zaakceptujesz wieeeelką dziurę między oponą  a koroną widelca? Moim zdaniem każdemu wg jego upodobań. Mnie by się nie podobało,

Najlepsza opcją 26" dla mnie osobiście jest dziś Mosso M3 jeśli mamy wybierać miedzy Mosso a Force. I dziś gdybym potrzebował kupiłbym go w ciemno bo styka tez pod 27,5".I jest ładny ale to kwestia gustu.

Wole kształt goleni w mosso niż rurki exotic'a.Biorąc pod uwagę przekrój poprzeczny Mosso winien być sztywniejszy ale to tylko moje mniemania....

Komfort ,tłumienie i inne duperele....

No dajta spokój ,nie po to się zakłada rigida żeby potem szukać komfortu.Tłumienie w alu? -to nie stal !! Jest twardo i dosadnie.Trzepie po barach i tyle .Trza to przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.Ratuje gruba guma na przód.

Zapewniam że podczas jazdy na sztywnym nie będziesz się rozpływał w myślach nad komfortem-nie ma na to czasu.

Za dużo ciekawego się dzieje.I ja to lubię.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tu deliberować ? Pasi force bo tańszy i wyższy to trzeba taki kupić.Różnic w jeździe nie będzie.Ja tego widelca nie widziałem i nie testowałem więc się o nim nie wypowiadam.Rzeczową dyskusje mogę podjąć w temacie Mosso i Saxo 29er.

Dla mnie gra rolę estetyka i Mosso lepiej mi się "podoba".

W czasie gdy ja kupowałem Mosso (3 lata temu) niewielki był wybór ,nie to co dziś.

Zaś mój św.Grall widłowy wygląda tak : http://www.ninerbikes.com/steelfork

Posiadanie tego kawałka stali ucina dla mnie dyskusję w temacie co lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...