Skocz do zawartości

[napęd 1x10] Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

Dorzucę swoje 5 groszy do tematu 1x10.

 

Łańcuch Connex 10s8 kompletnie się do tego nie nadaje. Pomimo odpowiedniej regulacji i prawidłowo ustawionej linii łańcucha non stop spadał łańcuch z zębatki HCC (podczas normalnej jazdy, nawet nie w terenie), gdy z tylu była ustawiona koronka 36t. Zmiana na KMC X10 i problemy zniknęły. Próbowałem kombinować nawet przy tym connexie z ustawieniem spinki, ale zero efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się ogarnąc cykanie.

Przy okazji wymiany kasety na 11-36 nasmarowałem kółka przerzutki, wyczyscilem i naoliwiłem Rohloffem łańcuch i jest teraz zadawalająco cicho i kulturalnie. Ciekaw jestem tylko na ile km, ta operacja wystarczy? Bardzo nie lubię jak coś w napedzie piszczy czy cyka.

1x10 to jednak wyższa kultura pracy. następny napęd to bedzie chyba 1x11 xt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie doradźcie, co lepsze:

sprawdzony napęd na 10s: przerzutka tył - shimano zee; manetka XT SL-M780;  łańcuch XT CN-HG95; kaseta XT CS-M771 11-36

czy może:

nowy napęd 11s: przerzutka tył RD-M8000, manetka XT SL-M8000; łańcuch XT CN-HG700, kaseta XT CS-M8000 11-40?

Różnica w cenie to ok 230 zł.

Pierwszy zestaw sprawdzony, chociaż z drugiej strony kusi nowość - tymbardziej w dość dobrej cenie. Najbardziej boję się o to, że może mi nie wejść kaseta (która podobno jest szersza o 1,85mm, ale tylko przez to, że największa zębatka nachodzi trochę na szprychy). Jedno już wiem na pewno, że nie użyję nowej korby XT, bo jest inny rozstaw śrub i nie podpasuje mi kupiona już zębatka NW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stanąłem przed takim samym dylematem. Rozszerzone 10s czy 11s?

 

Jak podliczyłem to różnica w kwocie/wadze nie jest duża dlatego zamowiłem nowego GXa i kasete M8000 :)

 

Też mam obawy co do piasty aczkolwiek Novatec potwierdził, że niby na moją piastę M8000 wlezie bez kombinacji.

 

No ale dopóki tego sam nie sprawdzę to na 100% nie będę wiedzieć. Oby nie było lipy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chyba o to chodzi, że piasta raczej nie jest problemem, bo oparcie kasety ma taką samą długość jak w przypadku kaset 9 i 10s, tylko problemem mogą być szprychy z uwagi na to że ostatnia zębatka jest tak wyprofilowana, że lekko na nie nachodzi (pewnie te 1,85 mm). Ja chyba też zamówie przez internet na początek samą kasetę i sprawdzę, czy mi wejdzie na bębenek, a jak nie to najwyżej skorzystam z możliwości zwrotu. Tylko nie wiem, czy sam zauważę że coś jest nie tak, bez reszty napędu.

 

Wydaje mi się, że w obecnej sytuacji (przy takich cenach), jak ktoś składa na nowo napęd 1x10/11 to nie ma sensu chyba wchodzenie w 10 rzędową kasetę, tymbardziej jak chce się potem dokupić zębatkę 40,42z (która kosztuje ok 200 zł - jak kaseta CS-M8000 kosztuje ok 250 zł). W moim przypadku nie bardzo chciałem to robić (wystarczyłaby mi zębatka 36z), więc trochę się zastanawiam, bo nie wiem jak z trwałością łańcucha (drogie też są spinki, np moja ulubiona connexa 65 zł !!!), jednak nowość kusi. Poza tym w przypadku niewykorzystania przeze mnie zębatki 40z, mógłbym w późniejszym czasie kupić zębatkę NW 38z i byłoby chyba idealnie (bo na 36-11 - czasami na dużych zjazdach muszę mocno przebierać nogami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy zestaw do z kasetą 11-40 idzie do napędu 2x11 - do jazdy po górach.

 

Rozszerzone 1x10 zostawiam sobie w facie do jazdy po pozostałym terenie bo tam się sprawdza prawie idealnie. W przyszłości może uda się go zmigrować na  1x11 z powiększonym zakresem do 10-45 (XD).

 

Co do łańcucha to zamówiłem sramowski X1 + spinka srama (nie do rozpięcia na szlaku) całe 11pln :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, cześć i czołem.  :002:

Aktualnie posiadam:

-Kaseta shimano deore cs-hg62 (nie chodzi tu o indeksację)

-Łańcuch shimano deore hg54 

(łańcuch i kaseta mają za sobą 1000km lekkiego terenu)

Mam zamiar kupić:

-zębatka narrow wide od hell'o mtb na przód. 

Pytanie brzmi: czy na tego typu kasiecie i łańcuchu zębatka narrow wide zbytnio nie ucierpi. Pytam, ponieważ są to tajle ze średniej półkim a z tego co czytałem to najlepiej łańcuch compagnolo veloce ultra narrow, a chyba wszyscy kupują kasety przynajmniej slx(po to żeby dać 40,42t na tył, ale reszta koronek zostaje slx). Nie mam po prostu kasy żeby kupować nowy łańcuch i kasetę z wysokiej półki. I nw czy po dojechaniu tego łańcuha i kasety narrow wide będzie wstanie przyjąć nowy łańcuch z górnej półki np. proponowany przez rambolbambol. Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc   :002:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taki sam set tylko o przebiegu ok 500 km. i dalem nową zebatke nw od hello. Zakup dobrego lańcucha i tej zebatki to praktycznie ta sama kasa. Mój plan min jest taki aby na tym zestawie pociagnać ten lancuch do konca i nastepny tani i tak aż kaseta i zebatka bedzie zajechana. Dopiero nowy naped bede kompletował na lepszej kasecie to i w lepszy lańcuch i nową zebatke zainwestuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się ciekawie, bo w rynek zębatek Narrow-Wide agresywnie weszli chińczycy. Widzieliście to:

http://www.ebay.com/itm/Race-Single-Narrow-Wide-9-10-11-bike-Chain-Ring-Repair-Tool-New-Black-Red-/291539784052?var=&hash=item43e1201174

Kroją nawet zębatki owalne 32, 34 i 36z za niecałą stówkę z wysyłką do Polski:

http://www.ebay.com/itm/GEAR-KING-Narrow-Wide-Single-Oval-Bike-Chainring-Chain-Ring-104BCD-32-34-36T-/141720831772?var=&hash=item20ff38471c

Takiego owalnego 36 zębowca chyba sobie na gwiazdkę sprawię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym już zamówić u Hell'o/HCC, nie dość że prawie na miejscu to wspierasz polską firmę :)
No i masz pewność co dostaniesz, a i pewnie na uwagi są otwarci. Z chińczykami to wiadomo - sprzedać, wysłać, zapomnieć/mieć w d...

Jeszcze jest absoluteblack, no ale tam jest trochę inna cena :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Chińczycy nie robią NW 38z :( Przy kole 26 cali muszę mieć 38z z przodu.

Chyba, że Shimano zdecyduje się na kasety od koronki 10z to wtedy i 34 z przodu da radę.

 

A przy okazji, coś mi kiedyś mignęło ws nakrętki na kasetę zintegrowaną z trybem 10 do użycia z "normalną" kasetą shimano.

Może ktoś coś o tym wie? To by była różnica 10% w stosunku do koronki 11z czyli prawie jak 36 do 40 na górze kasety... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł
Pany, a we wróżkę się pobawicie? ;)

Korba 38z, kaseta 11/36, koło małe, jazda terenowa (teren różny) = jezd za twardo gdy stromo, albo łydka za miękka :)

 

Chcę wskoczyć w NW, ale nie mam możliwości popróbować mniejszych zębatek.

Brać 36z czy od razu 34 kupować? Jest spora różnica gdy z przodu ubędą dwa zęby? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...