Skocz do zawartości

[napęd 1x10] Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

Nie bierz tego suportu accenta w wersji pro. Ta wersja od zwykłej różni się tylko większym wyborem koloru (4 kolory)- tak na forum pisali przynajmniej. Jak szukasz oszczędności to weź zwykły suport Accenta (do wyboru tylko czarny albo srebrny) Ja miesiąc czy dwa temu kupiłem właśnie ten tańszy do korby SLX i z przesyłką udało się za 65zł trafić. Teraz widzę, że ok. 80zł stoją. Jest jeszcze suport TOKENA w podobne cenie który też daje radę. W obu siedzą takie same łożyska i można je wymienic jak coś padnie.

 

Jest jeszcze jedna opcja ale nie mam pewności. Masz na allegro w cenie 60zł suport Tokena do szosowych korb shimano. Jak masz podkładki z suportu H2 mtb to powinno pasować bo do tego suportu dają takie bardzo cienkie. Miałem przez chwilę oba suporty w ręku: ten Accenta MTB i Tokena do szosy (mierzyłem je) i z tego co pamiętam przy zastosowaniu podkładek (stokowych z pudełka, czyli szosa cienki, mtb szerokie) mają one identyczne wymiary na zewnątrz. Jedyna różnica to dłuższy o dwa milimentry gwint w misce tokena, chyba lewej.

Jeżeli masz takie podkładki i poszukasz po necie, że to pasuje to jakieś 15zł można oszczędzić. Accent z przesyłka to 90zł a token 75zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego miałoby nie działać? Przecież to przerzutka pod 10 rzędów. Łańcuch polecam Campagnolo 10s a spinkę SRAM. Chyba, że planuesz zębatkę N-W, to ten łańcuch może okazać się za wąski w błotnych sytuacjach. Tak wynika z info założyciela tematu.

A jaka do tego manetka? Jak już coś ma być po kosztach z niższej grupy to wybrałbym (ja wybrałem) przerzutkę DEORE a na manetce nie oczszędzać, bo XT ma fajny patent zrzutu dwóch biegów w kierunku małej zębatki za jednym ruchem palca. Ostatnio na maratonie to mi się przydało.

A w ogóle, pisząc w temacie, mój napęd 1x10 dał ostatnio radę w mazowieckim maratonie. Ani nie brakowało na dole ani na górze (38 / 11-36). Może dlatego, że jestem lekki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, od momentu jak złożyłem swój rower 1x10 to borykam się z problemem spadającego łańcucha i faktu, że przy skrajnych biegach MINIMALNIE słychać jak łańcuch zaczepia o sąsiadującą zębatkę. 

Z pierwszym problemem wyjściowo chciałem sobie poradzić dając jakąś delikatną prowadnicę, ale o dziwo w polsce coś bardzo dyskretnego i nie totalnie plastikowego jest nie do kupienia. Więc jeździłem poki co z rekawiczkami w plecaku i zakładałem łańcuch jak sporadycznie spadał ( raczej mało offroadu ), ale nie było to najszczęśliwsze rozwiązanie, bo bardzo niebezpieczne np. zeskakując z krawężnika do ruchu ulicznego. Chciałbym mieć wreszcie bezpieczny rower gotowy do skoku, dziury etc.

No i natrafiłem na te zębatki HCC, a obecnie mam kasete XT 11-34 i korbę XT (z 2 blatów został jeden 40T) + przerzutkę saint-a. Pierwszym moim problemem był łańcuch, bo okazało się, że żeby w ogóle dało się zmieniać biegi to musi być tylko i wyłącznie shimano dyna-sys i to bez spinki. I tu właśnie pojawia się moje pytanie, może oczywiste, może nie, ale przed zakupem wole się upewnić. Czy ta zębatka z tymi stosunkowo wąskimi łańcuchami shimano dynasys (mam chyba xtr) będzie współpracować? (mówimy tu chyba o 36 zębach - przód)

No i drugie pytanie, czy Wy również macie taki problem jak ja na skrajnych przełożeniach?

pozdrawiam, BW 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale spada w obu skrajnych przełożeniach tak samo? Jeżeli częściej w jednym to może oznaczać problem z chainline. Jeżeli w obu to może masz b. krótki trójkąt z tyłu przez to przekos jest większy.

 

Ile masz nalatane na tym łańcuchu? 

 

Ja miałem takie problemy ale tylko przy pierwszych 60km (łańcuch C10), gdy jeździłem w b.mokrych warunkach i łańcuch łapał syf. Na suchym nie zwalał tylko działał głośno.

 

Teraz po 500km zero problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt nie napisałem tego zbyt wyraźnie, łańcuch nie spada raczej bardziej na skrajnych przełożeniach niż na innych, jeśli dobrze mi się wydaje to zazwyczaj spada do ramy. 

Z tymi skrajnymi przełożeniami, to pytanie się tyczyło dzwięku, a właściwie to obcierania, z powodu przekosu łańcucha. Odległość od osi suportu do osi tylnego koła to 44,5cm, to krótki trójkąt?

IMG_3589.jpg

mam ramę pod SS, więc mogę o jakieś 1,5 - 2 cm oddalić tylną oś, czy taka niewielka zmiana ma szanse pomóc? I czy nie obniży wytrzymałości ?

IMG_3588.jpg

Ps. przebieg łańcucha niewielki pewnie coś koło 200km z groszami

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki, powie mi ktoś czy działanie łańcucha jest normalne na filmie?

Poskładałem rowerek na zestawie kaseta SLX łańcuch XT i podczas kręcenia korbą do tyłu łańcuch przeskakuje co mnie bardzo irytuje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest źle dobrane, tylko w zależności od długości tylnego trójkąta bardziej lub mniej, ale musi tak być moim zdaniem. Po to masz biegi z przodu, żeby je zmieniać, nie jeździ się na skrajnych przełożeniach typu 1-10, wrzucasz zamiast tego dajmy na to 2-8 i po problemie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi, podczas jazdy jest spoko, łańcuch pod obciążaniem inaczej się układa o te 0,2mm i nic nie ociera na skrajnych przełożeniach.

Natomiast dziś uruchomię przednia zmieniarkę i zobaczę jak na większym blacie, powinno być lepiej bo linia łańcucha będzie bardziej prosta.

no cóż.. miał być 1x10 ale korbę 2x dostałem w świetnej cenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem zakładać nowego tematu, jestem z Krakowa i gdzie nie pojadę to góry a rower służy mi turystycznie i w ostatniej chwili zostałem prze 2x10 licząc na elastyczność na podjazdach i większe prędkości przelotowe na trasie i po mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...