Skocz do zawartości

[napęd 1x10] Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

Ok.

 

W międzyczasie przejrzałem trochę internety i też wychodzi, że GS da radę. Są nawet zestawy z m8000 GS i kaseta 11-46 dla kupujących całą grupę.

 

Co do przerzutek i manetek:

- Jak do tej pory nigdy nie zawiodłem się na tylnych SLX (a mam dla porównania xt), choć też czytałem czasem na forum np. o rzekomej trudnej regulacji m662. Dopiero teraz przy 11s wygląda na to, że slx różnią się istotnie działaniem od xt a nie tylko stalowym wózkiem, częścią korpusu i łożyskowaniem kółeczek.

- manetki poniżej xt nadal nie są tak samo dobre i nie będą póki nie zawita do nich wreszcie instant release. Pewnie to właśnie nazywasz „bardziej agresywną charakterystyką”.

Edytowane przez modrzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tam, w mordę misia ;) Shimano robi jakiś burdel w opisach. Nie mogę znaleźć jakiejś serwisówki dzie uparcie pisali, że przy układzie 1x11 i kasecie 11-46 to tylko długi wózek.

A zestawy z kasetą 11-46 i przerzutką z krótkim wózkiem też na allegro widziałem.

Też dziwaczny jest dobór długości łańcucha w tych zestawach, bo niby łańcuchów 11 rzędowych nie powinno się skuwać.. Na zdjęciu, które dałem z roweru brata jest przednia tarcza 34T a z tyłu Sunrace 11-46. Łańcuch ma 118 ogniw i do tego żeby wózek na najniższym położeniu się położył brakuje jeszcze ze 4 ogniwa. Na szczęście wszystko chodzi ładnie od dołu do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- manetki poniżej xt nadal nie są tak samo dobre i nie będą póki nie zawita do nich wreszcie instant release. Pewnie to właśnie nazywasz „bardziej agresywną charakterystyką”.

Dokładnie to i bardziej wyczuwalny klik. Manetki SLX itp. nie są gorsze, one są inne. W trekkingu XTRy mnie męczyły, dlatego używam dobrych LX T670 :), które działają zdecydowanie lżej. Liczę że Instant-Release zostanie w wyższych grupach tylko. Chociaż w MTB mam XTR.

 

SLX od początku mają gorszą sprężynę M662 M675 i pewnie M7000 od XT z komparatywnych grup.

Edytowane przez Chleje24na7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, lekko skopana, zamiast 20/24/28/32 powinni zrobić układ 20/23/27/32 i wtedy końcóweczka miała by niemal liniowy skok przełożenia zawarty w przedziale 17/19%, a tak mamy schody :(

Pomijając jednak ten niewielki mankament pokazuje ona nam potencjał jaki można było osiągnąć z 10s. No ale nie szło to z duchem nowoczesnego biznesu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@modrzew, sh*tmano/sunrace w tym zakresie waży tyle co małe kowadło, a wyższe serie Srama i tak byłby droższe. Gerbaruk jak każda nowość pewnie z czasem i tak stanieje...

 

Mam nadzieje że ktoś coś podobnego jeszcze wytworzy bo nie chce mi się skakać tylko o 1 bieg przy przyszłej wymianie napędu.

 

 

Edytowane przez ishi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 – 42 to maksymalna ilość którą można osiągnąć 10 rządowej kasecie, powyższej już mamy ogromne dziury więc lepiej kupić 11 rzędów I mieć senaowny zrównoważony napęd.

 

 

Really? Jak dla mnie G ma lepsze zestopniowanie przłożeń terenowych.

 

Garbaruk 11-45

 

32 (+6)> 38 (+7)> 45 

 

 

M8000 11-46

 

32 (+5)> 37 (+9)> 46 

Edytowane przez ishi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ishi, przede wszystkim różnica skoku przełożenia nie wyraża się w ilości zębów lecz w %. Przyjrzyjmy się zatem tym dwóm kasetom:

 

G 11-45         - 18/15/13/18/20/17/14/19/18

M8000 11-46 - 18/15/13/12/11/14/17/14/16/24

 

Na czerwono zaznaczyłem koronki, które odbiegają od liniowego stopniowania kasety dając zęby. Pierwsze co rzuca się w oczy, to w M8000 bardzo ciasne zestopniowanie w środku kasety 13/12/11%. Czy jest to złe? Moim zdaniem jeśli dobierzemy tak zębatkę korby (z praktyki mojej było by to ok. 36/38z), że na tych biegach wypadną nam najczęściej używane koronki czyli +/- w jeździe po płaskim, to jak najbardziej może tak pozostać. No ale kto ma taka nogę, by ukręcić na tak twardym blacie podjazdy w napędzie 1xX? Praktyka pokazuje, że zakładamy na blat 30, 32, max 34z, a wtedy przełożenia 12 i 11% wypadają nam już na podjazdach, a na podjazdach tak dokładne stopniowanie nie jest nikomu potrzebne i z powodzeniem wystarcza coś z przedziału 14/17%. Dodatkowo im podjazd stromszy/trudniejszy, tym skoki przełożenia mogą wzrosnąć spokojnie do 18/21% bo nie jesteśmy w stanie odczuć mniejszej różnicy, co w praktyce wygląda tak, iż wrzucamy po dwa biegi na raz. 

Coś takiego mamy właśnie w tej kasecie, skok 24% jest tzw. biegiem ratunkowym na najtrudniejsze fragmenty trasy, a jednocześnie dla osób, które są w stanie jechać na bardzo dużym blacie, przygotowano ciasne stopniowanie w środku kasety i nieco luźniejsze na zjazdy. Moim zdaniem to nie jest zła kaseta, ale ma pewne uwarunkowania (duży blat, bardzo silna noga, raczej trasy XC czyli do sportu).

 

A jak to wygląda w przypadku Garbaruk 11-45 10s gdzie mamy o jedna koronkę mniej? Tu wyraźnie widać bardziej liniowe zestopniowanie, wybijają się jednak dwa skoki, 20 i 14%, pierwszy delikatnie za duży, drugi za mały. Moim zdaniem też nie ma tragedii, ale w jeździe typowo terenowej gdzie nie ma żadnych jazd po płaskim, a mamy ciągłą góra-dół lub góra-góra-góra-dół-dół-dół. Na takiej trasie równiutkie zestopniowanie jak najbardziej się sprawdzi choć można by je jeszcze bardziej udoskonalić o czym napisałem wcześniej (...20/23/27/32...) i przybrało by formę skoku przełożenia:

18/15/13/18/15/17/19/19/18

 

Jak widać niewielka zmiana dwóch koronek zrobiła praktycznie idealną kasetę MTB o bardzo liniowym zestopniowaniu, nie ma żadnych zębów w górę lub w dół. Niestety tylko 13% nie idzie zmienić z powodu niedoskonałości obecnych napędów rowerowych, ale i tu nie ma tragedii, bo stosując na korbie zębatki z przedziału 30-34 właśnie w tym miejscu wypadnie nam sporadyczna jazda po płaskich odcinkach czyli takie minimalnie ciaśniejsze stopniowanie się przyda. Dodatkowo im podjazd będzie narastał, tym stopniowanie rośnie z 15/17% do 18/19% czyli przyjmuje coś na kształt delikatnej paraboli.

 

Także spokojnie, bo nie do końca jedna lub druga kaseta jest zła, obie mają pewne wady, ale i zalety, a wszystko zależy od naszych potrzeb.

 

Dla przykładu i porównania kasety konkurencyjne Sunrace:

11-40 9s  - 18/15/20/17/14/17/21/18

11-42 10s - 18/15/20/17/14/17/14/13/17

11-46 11s - 18/15/20/17/14/17/14/13/11/15

 

Nie wiem co za baran wymyślił taka kasetę 11s u tych tajwańców, ale chyba nigdy rowerem MTB nie jeździł :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no, jak na to co można wycisnąć z 8rz kasety, to tak. W sumie nic innego, rozsądnego nie da się zrobić, nie wiem czy w ogóle taka kaseta ma sens w 8s (za dużo tych 20/22%), no ale jako alternatywa, czemu nie. 

 

Bardzo rozsądnie wygląda 11-40 9s Sunrace, gdyby chcieli jednak pozbyć się tych 20%? No ale na góry, wieczne zjazdy i podjazdy pewnie da się przeboleć. Moim zdaniem powinni zrobić układ koronek ...15/17/20/24/28... lub ...15/17/20/23/27/33/40 i równiej by to wyszło lub przestawili by te 20% na koronki przeznaczone na podjazdy. Ale bardzo fajna kaseta, dać do niej jeszcze na korbie 36/24 i mamy miód malina na ściany :D

 

Czemu zawsze tak musi być, że nie zrobią raz a dobrze? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tu nowy, zatem dzień dobry wszystkim (chociaż po 12 to już chyba obowiązuje good afternoon). 

Czy ktoś z was używa w napędzie 1-10 kasety 11-42 z przerzutką slx m7000 i mógłby powiedzieć, czy takie połączenie dobrze mu się sprawdza? Kupno tylnego wózka właśnie mnie czeka i celuję w tego slx-a, choć widziałem w jednym teście, że sprężyna w porównaniu np. do xt m8000 jest dużo bardziej miękka. Nie wiem, czy to ma znaczenie, skoro całość jest już wyjściowo zaprojektowana pod 10 i 11 rz., ale wolę wysłuchać opinii kogoś, kto na tym jeździ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...