Skocz do zawartości

[Rozmiar ramy] Jak obliczyć dla istnijęcego roweru?


tomeq77

Rekomendowane odpowiedzi

Mam już dosyć leciwy rower Romet Canyon.

Chcę go wymienić na coś lepszego/nowszego/lżejszego itp.

Niestety nie mam czasu i możliwości (bo sklepy daleko) na chodzenie po sklepach i przymiarki, więc planuję zakup online.

 

Pytanie: jak mogę obliczyć jaki rozmiar ramy ma mój obecny rower?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczyć? Bierzesz miarę i mierzysz. Rozmiar ramy to odległość od osi suportu do końca rury podsiodłowej. Przeliczyć możesz jedynie uzyskany wynik w centymetrach na cale. Wystarczy podzielić przez 2,54.

Dobrze też pomierzyć inne wymiary ramy i szukać czegoś o zbliżonej geometrii jeżeli stara ramka Ci odpowiadała. Tu masz rysunek co i jak mierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. W takim razie co mam zmierzyć tą miarą co ją wezmę?

Co to jest to 19" czy 20"?

19'' = dziewiętnaście cali

1''=25,4 mm

Przykładasz jeden koniec miarki do osi pedałów a drugi do końca rury podsiodłowej (tam gdzie jest klamra zaciskająca sztycę, a nie aż do siodełka). Wychodzi ci długość w cm. Dzielisz przez 2,54 i masz długość w calach. Oczywiście w sklepie możesz natrafić na nietypowe określenie miar jak np. S, M, L, XL, ale wtedy albo masz w kieszeni miarę aby to sprawdzić, albo "sprzedawca 'chętnie pomogę!' proszony do alejki z rowerami". Przeważnie się spotyka dwa ciągi rozmiarowe 16'', 18'', 20'', 22'' oraz 15'', 17'', 19'', 21'', zatem orientacyjnie możesz ocenić czy odpowiednia litera, np. M - medium (średni rozmiar) tobie będzie pasował lub nie. Jeżeli dokładniej przejrzysz forum, to się okaże, że rozmiar ramy to tylko orientacyjny wymiar, a liczy się geometria. Najważniejsze co musisz wiedzieć z "geometrii" roweru to przekrok, tj. odległość od ziemi do górnej rury (często jest ona pochyła, więc uśrednia się tą wartość podając wysokość w jej połowie), tak aby przy każdym zsiadaniu nie uderzać klejnotami w ramę. Zmierz w domu jaką masz długość od kroku do podłogi i podaj tą długość sprzedawcy. Jeżeli kupujesz przez internet to z reguły też masz podaną tą wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...