Skocz do zawartości

[przerzutka przod] Kompatybilność 2x10 i 2x9


adas651

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżdżę na napędzie 2x9, 20z i 36z z przerzutką Shimano SLX z przodu i Sram X7 z długim wózkiem z tyłu.

Planuje zmienic przednią przerzutką na lepszą i tu mam wątpliwość bo wiekszość przerzutek jest teraz na 2x10.

 

Jeśli zastosuje przerzutkę 2x10 do napedu 2x9 to czy bedzie ona dobrze działała?

Czy łańcuch bedzie ocierać na lekkich przełożeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak argumentuje rodszyld69 nie jest do końca poprawne, gdyż między napędami z dwoma zębatkami, a tymi z trzema, zasadniczą różnicą jest linia łańcucha, więc i przerzutka dedykowana pod 2x10 jest w swej budownie nieco inna niż taka dla 3x10 i 3x9.

Zwróć uwagę na maksymalną pojemność przerzutki, masz dużą rożnicę zębów pomiędzy dwiema zębatkami w korbie i potrzebujesz takiej której pojemność nie jest mniejsza niż 16T, co do ocierania pantografu o łańcuch tu rodszyld69 ma rację, wszystko da sie wyregulować bo przecież manetka nadaje ruch przerzutce.
Jesli koniecznie chcesz zmieniać, szukaj 3x9, ewentualnie 3x10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę na napędzie 2x9, 20z i 36z z przerzutką Shimano SLX z przodu i Sram X7 z długim wózkiem z tyłu.

Planuje zmienic przednią przerzutką na lepszą i tu mam wątpliwość bo wiekszość przerzutek jest teraz na 2x10.

 

Jeśli zastosuje przerzutkę 2x10 do napedu 2x9 to czy bedzie ona dobrze działała?

Czy łańcuch bedzie ocierać na lekkich przełożeniach?

Czemu właściwie chcesz zmienić? Rozumiem, że masz przerzutkę SLX 3x9. Czy ona nie działa dobrze z Twoim napędem 2x9?

Pytam bo właśnie przenoszę napęd 2x9 z roweru 26 do 29era i w związku z tym zamontowałem w korbie blat 38T. Zastanawiam się jaką przerzutkę do tego dobrać: 2x10, 3x9 czy szosową 2x9?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SLX 3x9 działa dobrze z dwoma blatami i łańcuchem 9b, nic nie przyciera.

Problem w tym, że lubię pośmigać w mokrych błotnistych warunkach i wtedy bardzo słabo zrzuca.

Czasami muszę  poprawić butem ustawienie prowadnicy - strasznie wkurzjące na podjazdach.

 

Ostatnio wymieniłem manetkę na Srama x7 triggera i troche podregulowałem wychylenie i jest wyczuwalnie lepiej, ale nie byłem na razie na żadnej błotnistej trasie.

 

Dlatego myślę nad nową przerzutką z mocniejszą spreżyną.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W kwestii dopasowania przerzutki przedniej do napędu 2x9 podzielę się z Wami moimi ostatnimi doświadczeniami:

  1. Przerzutka przednia SLX FD-M667 dedykowana do napędu 2x9 nie pracuje dobrze bez rockringa na korbie; albo nie da się dobrze wyregulować albo łańcuch spada na zewnątrz;
  2. Przerzutka przednia SLX FD-M676 2x10 działa z resztą napędu 9spd (łącznie z łańcuchem 9) płynnie i bez żadnych komplikacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnych doświadczeń:

 

Od roku używam SLX FD-665 do napędu 2x9 36T-22T. Chodzi gładko, łańcuch czasami spada na zewnątrz podczas przerzucania z małej na dużą tarcze gdy z tyłu łańcuch jest na 6 lub mniejszej koronce. Staram się przy małej tarczy z przodu używać połowy kasety więc taka kombinacja w praktyce nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka 3x... przeznaczona do współpracy z dużymi blatami (42/44t) będzie zle działac z korbą 2x... zaopatrzoną w mniejsze blaty (38/36T).

Sprawdzone osobiście. Radzę zainwestowac te 70zł w nową przerzutkę i miec spokój.

Dlaczego zle to się już wypowiadałem można to odszkac, to samo potwierdzają inni użytkownicy którzy robili takie przeszczepy.

Oczywiście da się używac takiej przerzutki ale nie działa to jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

więc i przerzutka dedykowana pod 2x10 jest w swej budownie nieco inna niż taka dla 3x10 i 3x9.

Tutaj już nawet nie chodzi o tą zębatkę więcej, bo to sie gubi po drodze, bardziej chodzi o to ze korby 3x są co 10 lub 10-12t a 2x masz 12, 14,15,16 i kto wie czy nie jeszcze większe. Chodzi o różnice między zębatkami. I to jest główna różnica w budowie przerzutek, taka pod napędy 2x musi obsłużyć tak duża różnicę, czego nie musi i prawdopodobnie nie zrobi po dobroci 3x.

 

Jak napisał GhOsTwrc jak sie ma gripy nie ma to znaczenia jaka jest korba a jaka przerzutka, musi i będzie działać*.

 

* - Jeżeli owy grip ma mikro indeks :D hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca to prawda.

Mam gripy z microindexem i przerzutka x3 działała na napędzie x2 ale dość kulawo.

Problemem jest za duża prowadnica względem zębatek.

Korby x2 w znakomitej większości to zębatki max 38T natomiast x3 to tak około 42/44t.

Ustawiając taką przerzutkę prawidłowo czyli 1-2 mm nad dużym blatem mamy taki efekt że na mniejszym blacie przerzutka ląduje prowadnicą na tylnym widelcu.

Zobaczcie przerzutki 2x10 gołym okiem widać że prowadnica jest zdecydowanie mniejsza i ma inny kształt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez pewien czas jeździłem tak, że po prostu zdjąłem blat 44T, zablokowałem wychylenie przerzutki i nie zmieniałem jej wysokości. Jeśli nie zmieniamy pozostałych tarcz na inne rozmiarowo, to musi działać i działa, to po prostu to samo jakby nadal mieć wszystkie tarcze z przodu tylko nie używać największej. Inna sprawa, że wygląda to dziadowo ;)

A jak już dajemy inne tarcze to warto wymienić też przerzutkę, choć tu też bywają problemy jeśli sami rzeźbimy coś "niestandardowego" na bazie już posiadanej korby.

Najmniej problemowe będzie zapewne jakieś dedykowane rozwiązanie danego producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Najmniej problemowe będzie zapewne jakieś dedykowane rozwiązanie danego producenta.

Mam w moim rowerze Sram X5 i sam nie wiem ,czy obsługuje korby 2 rzędowe,czy 3 rzędowe.Ja mam korbę 2 rzędową Truvativ Ruktion i manetki Sram X7 3x9.Z małej zębatki na większą ,łańcuch wchodzi płynnie,z powrotem już tak różowo nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To co, SRAM utajnił symbol modelu i specyfikację? Po możliwym wychyleniu i wielkości prowadnika też nie widać czy to pod 2 czy 3 rzędy?
 

Co powiesz,na taki opis?

http://www.mbike.pl/Przerzutka-przod-Sram-X-5-2x10b-31-8-34-6-podwojn(4,9131,23465).aspx

W moim rowerze mam starszy model,wygląda na rocznik 2010.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam. Mam zamiar wymienić w szosówce klamkomanetki, z tym, że w rowerze występuje 9rzędowa kaseta. I tutaj mam pytanie, czy jest możliwe aby do takiego zestawienia podpiąć klamkomanetki 2x10 ? Akurat zależy mi na klamkach 105 (które nie występują już w wersji 2x9). Widzę, że w górskim nie ma problemu, ale czy w kolarzówce indeksacja przerzutek (9rz) z klamkomanetkami (10rz) będzie się dogadywać...?

Dziękuję bardzo za pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...