Skocz do zawartości

[napęd] strzelanie w korbie


MiszynImposybul

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Tak ja w temacie. Jakiś problem w korbie. Coś strzela jak się mocniej dociśnie pedała. Chcę samemu coś pokombinować a nie od razu do serwisu. Czy to może być problem że woda mogła się dostać do środka i trzeba rozebrać i jakoś nasmarować ? Co użyć ? Wstawiam filmik w którym wyraźnie słychać o co kaman

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem coś podobnego 1.5 mc temu, choć u mnie bardziej trzeszczało niż strzelało...no i u mnie okazało się że problem jest z suportem. Jesteś pewien że to korba? Ja nie mam klucza do suportu, więc poszedłem do serwisu, gdzie człowiek w kilka minut rozkręcił go i skręcił ponownie (koszt: 10zł). Powiedział że coś nie do końca dobrze na siebie na chodziło - nie pamiętam dokładnie. W każdym razie po tej operacji zero trzasków przez miesiąc (teraz znowu się powolutku i nieśmiale zaczynają znowu pojawiać.. ).
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś jeszcze pomysły w czym rzecz, jakiego problemu szukać ? Chciałbym spróbować samemu w końcu nauczyć się serwisować rower. A i tak nawiasem mówiąc: znacie jakieś pozycje książkowe, które mówią o serwisowaniu szosówek(bo słyszałem o książce o serwisowaniu mtb-ków ale o szosówkach nic mi nie wiadomo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@MiszynImposybul

Zinn popełnił chyba książkę o serwisowaniu szosówek, choć nie wiem czy było polskie wydanie.

Co do tego strzelania (chociaż ja tu słyszę bardziej cpykanie), proponuję serię testów:

1. Ramię korby na godzinę 6.00, nadepnij całym ciężarem ciała. Testujesz oba ramiona, lewy pedał prawą nogą, prawy lewą czyli stoisz obok roweru a nie okrakiem nad ramą. 

2. Ramię korby równolegle z rurą podsiodłową, chwytasz jedną ręką za rurę a drugą za ramię, dociskasz z całej siły do siebie (w sensie ramię do rury).

3. Przednie koło dociśnięte do ściany, korba na godzinie za kwadrans trzecia czyli równolegle do podłoża. Stań okrakiem nad ramą bez siadania na siodle i naciśnij nogą na pedał. Powtarzasz proces z drugim ramieniem.

 

Coś z powyższego powinno dać podobny dźwięk. Jeśli to rzecz jasna korba :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testu:

 

1. W momencie dociśnięcia obu pedałów było słychać słabo jak to nazwałeś "cpykanie" (swoją drogą interesujące słowo :) lecz już następne dociśnięcia nie wydawały żadnego dźwięku (dociskałem, stękałem ale nic). Po przejechaniu trochę na rowerze i powtórnym teście ta sama sytuacja.

 

2. Żadnego dźwięku

 

3. Tu cpykanie było najgłośniejsze ale taka sama sytuacja jak w 1 - kolejne dociskania pedałów i żadnego dźwięku - tylko za pierwszym razem.

 

czyli co to oznacza ? suport ? rozbierać go i szukać usterki ale jakiej ? czy może korba jednak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyeliminowany jest z prawdopodobieństwem 90% :) niedokręcony suport.

Ja bym obstawiał problem z tylną piastą, tylnym szybkozamykaczem lub (odpukać) z ramą.

Do poczytania:

http://www.forumrowerowe.org/topic/165477-naped-trzeszczenie-strzelanie/?do=findComment&comment=1530586

U mnie był to szybkozamykacz, lecz dźwięk był za każdym razem podczas naciskania na pedał w punkcie 3... :mellow:

 

Edytka: rzutem na taśmę - spróbuj dokręcić korby i pedały prawidłowym momentem. To podstawa, choć efekt w tym przypadku nie gwarantowany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o książkę Zinna, to wg mnie ona jest ogólno rowerowa - znajdziesz tam porady zarówno dla mtb, szosówek jak i miejskich, bo przecież wiele części rowerowych jest uniwersalna. Także jeśli ogólnie chcesz się dokształcić w serwisowaniu rowerów to jest to dobra pozycja. Natomiast jeśli znasz się na serwisowaniu i szukasz czegoś konkretnie wyspecjalizowanego na szosę, to raczej poszukaj czegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...