Skocz do zawartości

[napęd, łańcuch] kaseta SLX + CN-HG53 hałasuje na niskich przełożeniach


Aretee

Rekomendowane odpowiedzi

Łańcuch CN-HG53, kaseta CS-HG80 11-32, przerzutka RD-M771 (wymienione wszystkie trzy elementy na nowe, przebieg 500 km), korba została stara FC-M770 jest ok., napęd 9-rzędowy.

 

Mam dziwny objaw, chyba łańcuch terkocze, klekocze, tzn. tego nie słychać tylko jest to odczuwalne podczas pedałowania w pedałach, napęd generalnie jest cichy. To terkotanie odczuwalne jest tylko na niskich przełożeniach z tyłu od 1 do 6, na najmniejszych zębatkach, przełożenia 7, 8 i 9 jest ok.

odczucie jest dość denerwujące, jakby w jakimś łożysku brakowało kulek.

 

Pojawiło się to po tym, jak wracałem w deszczu, przez miasto, więc po powrocie zmyłem rower z węża, bo był trochę od błota, piasku, brudu z kałuży oraz przeczyściłem i nasmarowałem łańcuch.

 

Sprawdziłem kaseta wygląda jak nowa, a w przerzutce rolki chodzą gładko.

 

Jak usunąć to terkotanie? Czy łańcuch po takim małym przebiegu mógł się zużyć, jeśli tak dlaczego nie terkocze na wszystkich przełożeniach? Co może być przyczyną i jak zniwelować skutek?

 

Szukałem na innych wątkach, ale albo nie znalazłem, albo źle szukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem, że doświadczonym forumowiczom za jakich Was uważałem nie trzeba pisać wszystkiego po kolei,

że bez łańcucha ustawiłem zakresy wychylenia przerzutki H i L, bo łatwiej się operuje przerzutką bez łańcucha, po czym założyłem łańcuch i kosmetyczna korekta baryłką,

ale to czepianie się słów, a problem jest nie rozwiązany,

napęd chodzi cicho, przełożenia wchodzą i schodzą doskonale, a w pedałach czuć chrobotanie lecz tylko  na przełożeniach 1-6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro jest coś nie tak i nie bardzo wiem co to stwierdziłem, że podejdę do tego jak do wymiany na nową.

zdjąłem łańcuch i przeczyściłem, odkręciłem linkę przerzutki, ustawiłem H, L, założyłem linkę, łańcuch i myślałem, że będzie ok

a tu lipa, próba doregulowania baryłka też nic nie daje na 9, 8, 7 jest elegancko, a dalej chrabota

najgorsze, że cały zakres napędu chodzi cicho, a to chrabotanie odczuwam w pedałach

jeżdżę zazwyczaj na przełożeniach od 5-9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Słuchaj, to nie T34, jeździsz głównie na 5-9. Łańcuch sie wyciąga, zęby także. Te które mają styczność z łańcuchem pracują ok, te co mają najmniej nie pracują już tak ładnie. U mnie porządne smarowanie załatwia sprawę, dodatkowo ja używam niemal całej kasety.

 

HG53 jest łańcuchem dość średniej maści ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Czujesz na pedałach bo tylko tam jest na tyle twardy kontakt z rowerem żeby dobrze chrobot przechodził na ciało :)

Podobnie czułem napęd jak z łańcucha wyplukało fabryczny smar. To plus ciut bardziej zużyte zębatki biegów których najwięcej używasz i efekt jak obserwujesz.

Od dobrego przesmarowania ogniw łańcucha bym zaczął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja miałem takie klekotanie, jak towotem posmarowałem łacńuch. Póki nie wysechł porządnie, to klekotał. Poszedłem z tym do serwisu i facet mi powiedział, że to do smaru. Nie chciałem wierzyć. Rower postał 2 tyg w piwnicy, wystawiłem dziada i już bez klekotania odjechałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porządna kąpiel w benzynie, czyszczenie kasety, korby i rolek przerzutki na błysk i dwukrotne smarowanie łańcucha - finish line zielony (pewnie szybko złapie brud) pomogło, na razie jest idealnie cichy napęd, zobaczymy jak długo.

Następny łańcuch chyba kupię srama, tylko jeszcze nie wiem jaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...