Skocz do zawartości

[piasta] problem z mechanizmem bębenka


polaq12345

Rekomendowane odpowiedzi

witam .
Od dłuższego czasu mam problem z rowerem unibike . Wytłumacze to na przykładzie: często jadąc dłuższy czas bez pedałowania np. z górki rower odmawia posłuszeństwa , jak by to powiedzieć pedałuje ale napęd nie chce załapać czyli tak jakby wolnobieg, po jakims czasie wszystko wraca do normy . Sądzę że w moim przypadku to tylko piasta. chciałbym prosić o poradę a mianowicie : Czy w tym wypadku wymiana piasty pomoże czy coś jeszcze trzeba wymienić.
z góry dzięki za odpowiedz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bębenku nie ma zębatek ... w bębenku są zapadki .

 

Bez otwarcia bębenka nie jesteś w stanie stwierdzić czy do wymiany jest cała piasta sam bębenek czy wystarczy to oczyścić i ponownie posmarować zgodnie ze sztuka.

Mogła/y się uszkodzić sprężynka/i przy zapadkach, same zapadki lub zwyczajnie masz za dużo syfu lub smaru który blokuje zapadki.

 

Pozdro

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebranie, wyczyszczenie i poskładanie wraz  z demontażem koła to 30 minut. Jak się sprężę to może i 15. Co tam jest? Zdjąć koło, odkręcić kasetę, odkręcić bębenek. Wyczyścić, posmarować, ułożyć kulki i skręcić. No to ile to może kosztować? 15pln? 20? Jakby mi powiedzieli więcej to bym się w głowę popukał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

15pln? 20? Jakby mi powiedzieli więcej to bym się w głowę popukał.

 

Tak po Polsku :) ... sam chciałbyś na rękę dostać za roboczogodzinę 20 zeta a komuś kto jest obciążony 50% kosztami pracy chcesz zapłacić 15 ... 

Słowem chcesz żeby serwisant doświadczony, z wiedzą i umiejętnościami zarabiał... gdzieś około minimalnej krajowej :)

To wszystko przy założeniu że właściciel punktu jest instytucją charytatywną i na jego pracy nic nie zarabia ...

Chcecie mieć profesjonalna obsługę za ladą i w serwisie rowerowym to chyba jednak trzeba zmienić podejście ... bo za taką kasę się nie da.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana całej piasty najprawdopodobniej rozwiąże problem ... ale to nie ma sensu :)

 

Najpierw najlepiej zweryfikować uszkodzenie i możliwość jego naprawy ... jak się nie da to wtedy poszukać samego bębenka ... a jak się nie da to kupić nową piastę ale wymienić sam bębenek ... po co przeplatać koło.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt bębenka do tej klasy piasty może być porównywalny z zakupem nowej całej. Według mnie nie opłacalne tym bardziej, że po demontażu z nowej piasty masz w razie czego resztę szpejów jak kulki, konusy czy oś. Zwróć uwagę jak coś na to jaką masz kasetę bo te piasty są też pod tylko 7 rz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W serwisie raczej się tego nie podejmą bo bębenek wg Shimano jest nierozbieralny. Sam parę lat temu miałem identyczny problem z tą piastą. Kupiłem nową i zamieniłem bębenki.

 

Tu masz nawet sam bębenek: http://allegro.pl/bebenek-shimano-8-9rz-fh-rm30-rm60-rm65-y3ce98040-i4456293500.html

A tutaj cała piasta: http://allegro.pl/a2z-piasta-tyl-shimano-altus-rm-30-36-h-8-9-biegow-i4498874217.html

 

Powinni wymienić w każdym serwisie. Wymiana jest bardzo prosta, ale trzeba mieć klucz do kasety, bacik no i imbus 10mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po Polsku :) ... sam chciałbyś na rękę dostać za roboczogodzinę 20 zeta a komuś kto jest obciążony 50% kosztami pracy chcesz zapłacić 15 ... 

Słowem chcesz żeby serwisant doświadczony, z wiedzą i umiejętnościami zarabiał... gdzieś około minimalnej krajowej :)

To wszystko przy założeniu że właściciel punktu jest instytucją charytatywną i na jego pracy nic nie zarabia ...

Chcecie mieć profesjonalna obsługę za ladą i w serwisie rowerowym to chyba jednak trzeba zmienić podejście ... bo za taką kasę się nie da.

 

Pozdro

 

Nigdzie nie napisałem o roboczogodzinie za 20 zeta. Napisałem, że serwis bębenka robi się w kwadrans, a ich w godzinie doliczysz się czterech. 80pln roboczogodzina czy tam 60pln uwzględniając 15 min przerwy co godzinę.

 

Już nie takie złe to moje szacowanie, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę doświadczenia w rozbieraniu piast i jak dla mnie wykonanie pełnego serwisu tyłu z rozebraniem bębenka na czynniki pierwsze (szczególnie bębenka "kulkowego") w 15 minut jest niewykonalne. Tym bardziej że jeśli piasta nie działa to z reguły w środku jest bagno i sam serwis bębenka nie wystarczy.

 

W serwisie raczej się tego nie podejmą bo bębenek wg Shimano jest nierozbieralny. Sam parę lat temu miałem identyczny problem z tą piastą. Kupiłem nową i zamieniłem bębenki.

 

Tu masz nawet sam bębenek: http://allegro.pl/bebenek-shimano-8-9rz-fh-rm30-rm60-rm65-y3ce98040-i4456293500.html

A tutaj cała piasta: http://allegro.pl/a2z-piasta-tyl-shimano-altus-rm-30-36-h-8-9-biegow-i4498874217.html

 

Powinni wymienić w każdym serwisie. Wymiana jest bardzo prosta, ale trzeba mieć klucz do kasety, bacik no i imbus 10mm.

Każdy bębenek jest rozbieralny. Pytanie czy rozbieranie go ma sens, bo z reguły problemem jest dostępność części. Poza tym koszt takiego serwisu może być wyższy niż koszt nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@, Jestem podobnego zdania co tobo ... pomijam fakt że zbiór czynności przy serwisie czegokolwiek to nie tylko sam serwis danego elementu ... jak doliczysz czas na przygotowanie miejsca pracy i ewentualne pobranie części z magazynu czy ze sklepu ...

I tu nie chodzi o to czy napisałeś o roboczogodzinie za 20 zeta ... bo to ja stwierdziłem że zapewne chciałbyś zarabiać jak najwięcej ... ale za cudzą pracę to ciężko jest płacić odpowiednie kwoty i jak powie więcej to "stukasz się w głowę". 

Tylko trudno to czasem zrozumieć czy policzyć jakie koszty ktoś musi ponieść aby móc prowadzić sklep stacjonarny czy serwis ... to niestety jest domena ludzi którzy nigdy nie prowadzili jakiejkolwiek  działalności gospodarczej.

 

Samemu to ja też mogę zrobić serwis w piasty w 15 czy 30 min pozostawiając "bajzej" na warsztacie nie przejmując się tym co jeszcze dziś mam do zrobienia ... poukładany serwisant nie może sobie na takie coś pozwolić bo w sezonie na bajzel nie ma czasu ... 

 

Najlepiej wszystko kupować w internecie (gdzie nie przeszkadza ci brak profesjonalizmu z drugiej strony lady) ... i oczekiwać pojedynczych złotówek za profesjonalny serwis.

 

Sorki za OT :)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...