Skocz do zawartości

[Suport] strzelanie, stukanie w nowym suporcie


MichalMMM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupiłem ostatnio nowy suport Shimano 123/73 UN26 gdyż stary, taki sam zaczął szeleścieć, strzelać, stukać... Przy okazji zmieniłem korbę i jak się okazało dedykowany suport do korby to 113tka. Wykluczyłem koła, sztyce, siodełko gdyż przy mocniejszym przycisnięciu oraz staniu na pedałach słychać strzały. :002:

Nie wiem czy te strzały i stuki spodowowane są tym, że suport jest za długi na moją korbę i po prostu przy mocniejszym "depnięciu" nie wygina się. Suport i tak muszę kupić nowy ale warto zgłaszać reklamacje i ew. zamienić na węższy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość w żadnym wypadku nie ma nic do strzelania. Często to pedały wydają takie dźwięki, a to gwinty wkręcone na sucho, a to piasek między kulkami... Długość osi dobierz tak, aby przekosów łańcucha nie robić. Jak ustawić idealną linię łańcucha możesz przeczytać tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie suport jest za szeroki i nie mam z przodu 3 biegu właśnie przez ten 1cm... Czyli zostaje zamówić 113/73 i wszystko na nowo wyregulować. Takie pytanko, może glupie ale odpowiedzi nie mogę znaleźć - czy jako zamiennik mogę zastosować suport 113/68 czy będzie gdzieś problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak włożysz suport 68 do mufy 73 to łożysko od strony nakrętki będzie 5 mm od swojego łoża. Łożysko ma szerokość bodajże 8 mm, więc na łożu znajdzie się całe 3 mm, czyli dość mało żeby wytrzymać mocne pedałowanie :whistling: ja bym nie ryzykował, bo może się uszkodzić gwint w mufie a to już grubsza sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Takie pytanko, może glupie ale odpowiedzi nie mogę znaleźć - czy jako zamiennik mogę zastosować suport 113/68 czy będzie gdzieś problem?

Można zastosować suport 68mm ale trzeba wziąć poprawkę na wymiary. W tym przypadku optymalny  suport to 116.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce zakładać nowego tematu a mam pytanie. Jaki suport 73/113 polecacie na łożyskach maszynowych? Shimano odpada, obecny suport a właściwie lewa miska podczas próby odkręcenia pękła i zjechał się gwint... No i UN26 jest chyba na kulkowych (tak mi powiedział sprzedawca/serwisant w rowerowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary suport to UN26 123/73 który był kompatybilny ze starą korbą, teraz mam Alivio, do której potrzebny jest 113/73. Kupiłem niestety 123/73 więc z niego pożytku i tak nie będzie. Teraz szukam 113/73 z aluminiowymi/stalowymi miskami w miare przystępnej cenie (max. 60zł). Na oku mam Shimano UN55 bo z tego co widzę ma aluminiową lewą miske.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się podpiąć pod temat.... 
po kupienie mojej R4 i około 60 km pojawiły się "strzały" w okolicy suportu, pojechałem na serwis gwarancyjny i gość ponoć dokręcił trochę stery, strzały ustały. 
Dziś mam nakręcone 170 km i znów zaczęło strzelać...tak więc zdemontowałem mostek, przeczyściłem i przesmarowałem stery ( jednocześnie upewniając się że stery nie mają luzu ) dokręciłem siodło, sprawdziłem pedały i po przeczyszczeniu i nasmarowaniu gwintów dokręciłem je jak i same korby zostały dokręcone.... ale strzały pozostały....bez znaczenia czy jadę na siedząc na siodle czy stojąc na pedałach, 

Pozostaje dwóch podejrzanych: 
SUPORT 
a może tylna piasta ? ( czy tylna piasta może wydawać taki dźwięk ? ) 
....

I swoją drogą to możliwe aby nowy suport "padł" po 170 km ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

ale strzały pozostały....bez znaczenia czy jadę na siedząc na siodle c

Sprawdź mocowanie tylnego koła, zdejmij, oczyść gniazdo mocowania w ramie i solidnie dokręć po założeniu.

U mnie po bezskutecznych próbach zlokalizowania źródła trzasków rzutem na taśmę robiłem jak wyżej i to było to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim odczytałem ostatniego post. postanowiłem dobrać się raz jeszcze do sterów i łożysk....mam pytanie...czy dolne łożysko może być ciasno osadzone w mufie ? ( na tyle ciasno że musiałem lekko wybijać je przy pomocy drewienka ) górne wychodził lekko z mufy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie znowu strzelają... :icon_lol:

No więc... łańcuch, korba, kaseta sprawdzone, przerzutki nowe, linki nowe, pedały nasmarowane i sprawdzone, siodełko i sztyca nasmarowana a jednak coś nadal strzela... Zmieniłem wczoraj suport na jakiś używany - przebieg bodajże niecałe 100km. Wczoraj w delikatnym deszczu zrobiłem 20km na próbe i wszystko było prawie okej (drugi problem zaraz opiszę). Wsiadam dziś na rower nie ujechałem 10 metrów a tutaj strzały jeszcze większe niż ze starym suportem... Czy jadę na stojąco czy na siedząco, czy pedałuje mocniej słabiej albo wcale to strzały są (mniejsze bądź większe ale są...)
Powątpiewam już, że to wina suportu i nie wiem już co to może być... Pękanie ramy raczej odpada, sprawdzałem spawy i wszystkie są "czyste". Mufa przemyta benzyną oraz wydmuchana kompresorem przed założeniem suportu, gwinty nasmarowane więc piasek w gwincie też odpada...

Drugim problemem jest prawdopodobnie przednie koło/widelec. Gdy przestaje pedałować co pełen obrót słychać jakby szprychy strzelały (dźwięk identyczny jak przy jeździe świeżo wycentrowanym kołem). Przy nagłym lub delikatnym hamowaniu również słychać ten dźwięk... Koło pokrzywione nie jest, wszystkie szprychy naciągnięte...


Aż odechciewa się wchodzić na rower...

@borton - piasta raczej dźwięku podobnego do strzałów nie wydaje, jednak na wszelki wypadek przeczyścił bym w niej łozyska i sprawdził czy kulki są na swoim miejscu. U mnie w kole miałem niedawno problem z łożyskiem, objawiało się to dziwnym tarciem przy przyśpieszaniu. Jak się później okazało w łożysko dostało się ziarenko piasku/kamyszek i wyryło sobie własną sciężke w konusie. Koszt 20zł a koło jak nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...