Skocz do zawartości

[Rower]Czy opłaca się odrestaurować tą kolarzówke ?


jhmp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 

Dzisiaj na strychu odnalazłem starą kolarzówke ojca.

Jest ona w opłakanym stanie ale przyszedł mi do glowy pomysł aby ją odrestaurować i jeździć nią po szosie ale jakoś bardziej rekreacyjnie.

(Do wyczynów mam swojego Centuriona B) ) 

Rama jak zgaduje to 18'' a koła 26'' (jeśli się nie myle) Rower pochodzi z lat 80tych ubiegłego wieku. Przednie korby wyglądają na nieużywane. 

 

Niżej zamieszczam link do zdjęć:

https://picasaweb.google.com/103957368695275163188/Kolarzowka

 

Co do naprawy chciałbym się zmieścić max w 400zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co tam się dzieje z tymi sterami hehe?

jeśli chcesz malować ramę na nowo to może być problem się zmieścić w tych 400 zł bo sam proszek wyjdzie ci ze 150 zł... 250 zł na reszte może okazać się mało... jeszcze zależy jak to wszystko działa - czy w ogóle? próbowałeś w ogóle założyć ten łańcuch i pokręcic korbami? jak piasty? kręcą się w ogóle? koła z pewnością do centrowania to już pewnie ze 60 zł będzie jak nie 100...

ogólnie rowerek ma potencjał i można zrobić z niego bardzo ładnego klasyka ale to sporo kasy w odrestaurowanie go by poszło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Wlasnie cos podobnego robilem ostatnio. Tutaj opisalem co ile kosztowalo wiec tak naprawde to zalezy co kupisz nowego:

http://www.forumrowerowe.org/topic/166269-rower-remont-romet-orkan-1989/

 

Ja zaczal bym od tego zeby sprawdzic w jakim stanie jest rama: czy sa pekniecia i w jakim stanie sa mufy przy sterach i suporcie (jezeli gwint to w jakim stanie, jak wbijane miski to czy mufy nie za szerokie). i ogolny stan przerdzewienia. Oczywiscie to samo dotyczy widelca. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem stan ramy nie ma pęknięć. Jednak wydaje mię się że po ustawieniu roweru prosto i naproswaniu kierownicy(i przedniego kola) jedno koło mocno wychyla się na lewą strone. No i stąd mam takie wrażenie że te koła są nie symetryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No po tylu latach to wszystko moze byc krzywe - lacznie z rama. 

Odwroc kolo i sprawdz czy przechyla sie tez w lewa strone czy w prawa - w zaleznosci od tego dowiesz sie co jest bardziej krzywe: rama czy kolo.

Ewentualnie wsadz to kolo w inna rame albo wsadz w kolazowke inne kolo (proste).

Generalnie mozesz sie spodziewac ze rama tez bedzie krzywa.

 

Ja dosc sporo wlozylem w rower monety (jak na takiego szrota) ale kazdy zrobiony w nim kilometr daje mi satysfakcje z tego ze zrobilem calosc sam. Wiec jezeli wydatek tego typu Cie nie przeraza to rob rower. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz miec pewnosc ze jest krzywa. Mozesz przylozyc np dwie dlugie poziomice do ramy i porownac odleglosc od nich do odpowiednich rurek w widelcu tylnym.

 

Prostowanie zrobisz w albo w baardzo dobrym serwisie rowerowym (w Szczecinie nikt tego nie robi) albo u producenta ram rowerowych. Ja swoja prostowalem w zakladzie u Rychtarskiego (manufaktura a nie fabryka). Niestety takich zakladow jest Polsce tylko kilka.

 

Generalnie remont takich starych rowerow to troche dlubaniny i kombinowania :)

 

Odpowiadajac na Twoje glowne pytanie: Sprawdz rame, ocen sprawnosc osprzetu w rowerze. Jezeli koszt przekroczy Twoje 400zl to prawdopodobnie nie oplaca sie go remontowac jezeli bedziesz chcial go sprzedac. Jezeli robisz to ze wzgledow sentymentalnych oraz jezeli chcesz sie nauczyc od poczatku do konca konstrukcji roweru (niestety w starych technologiach) to sie oplaca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...