Skocz do zawartości

[Rower] Zakup Enduro oraz wrażenia->Romet Rambler 4.0 29er


milvuc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Początkiem sezonu, za naradą szanownych kolegów, zakupiłem 29er-a Romet Rambler 4.0 R-Line. Teraz swoją dalszą część wypowiedzi na temat tego roweru podzielę na dwie części :-)

29er zachwycił mnie totalnie, to samo jeździ :-) przeszkody na zwykłym szlaku w górach po prostu połyka. Jeżeli można powiedzieć że podjazdy są przyjemne to z 29er-em są jeszcze bardziej i przyjemne i szybsze :-) Jedyny minus to zwrotność, niestety to duży rower i na wąskich leśnych szlakach widać różnice. 

Na temat samego roweru/marki muszę się wypowiedzieć ponieważ tu przeżyłem rozczarowanie. Po zakupie roweru za 3500pln nie spodziewałem się ciągłego serwisowania. Pierwsze przerzutka robiła problemy, jednak jakoś się udało ją ustawić?! No ale nie na długo ponieważ 2-3 tyg po zakupie przy zwykłym zjeździe, bez żadnych wywrotek poszedł hak przerzutki (wykrzywiony). Wracając do przerzutki, okazało się że ona chyba była przyczyną wykrzywienia haku, coś tam było nie tak, więc po tygodniu mi wymienili na nową. No ale niestety poszedł też łańcuch (urwany) na zwykłym podjeździe. No ale to nie koniec ponieważ znowu zauważyłem nieprawidłowości w pracy przerzutki i się okazało że znowu hak jest lekko wykrzywiony, więc rower poszedł do fabryki na sprawdzenie geometrii oraz ogólnie roweru. No i tyle na ten temat. W sumie przejechane nie więcej niż 1000km (90% teren). Może po prostu mam pecha, a może cześć którą Romet wykonuje (rama, hak..) jest marna, się okaże :-)

Trochę się rozpisałem ale muszę jeszcze trochę :-)

Planuje zakup konkretnego roweru enduro, chce mieć skoku 160mm przód/tył. Chcę zacząć przygodę z zjazdami i hopkami, ale nie chce zjazdówki, myślę że takie 'hard' enduro będzie w sam raz. 

https://www.canyon.com/_pl/mountainbikes/bike.html?b=3189#tab-reiter2

To jest mój faworyt. Tylko teraz pytanie czy przy wzroście 184 i 80kg nie lepiej pójść w 27,5? I jakie by byłe wasze propozycje, budżet jest mniej więcej do 10000, lepiej trochę mniej bo mi jeszcze trzeba kask i jakieś ochraniacze. W grę chodzi tylko rower nowy. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haki przerzutek nie wyginają się od samego pedałowania. Jeśli nie było gleby to najpewniej wciągnąłeś jakiegoś kijaszka albo hak był skrzywiony od narodzin.

 

Natomiast łańcuchy mogą już pękać od pedałowania - jak jedziesz na zbyt sztywnym (szybkim) biegu i siłowo pokonujesz górkę - ryzyko zerwania łańcucha jest spore. Bardziej miękko proponuję.

 

Co do roweru-góro-łazika - większość nowego sprzętu to już tylko 27.5". Niektóre 29ery też dają radę, a przy okazji powodują silne uzależnienie :)

 

DSC_7246_29er%2C%2BCodeine%2C%2BOn-One%2

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, piękna sztuka :-) Co to jest?

No masz racje, za pierwszym razem, ok może coś wleciało, uderzyło z boku, ale drugi raz to już nie wiem co się mogło stać żeby się wykrzywił. Łańcuch o dziwo poszedł na bardzo lekkim podjeździe i to nie tam gzie był skuty tylko na zwykłym ogniwu. A cały czas był smarowany i czyszczony. No nic może zwykły pech, bardzo mnie ciekawy czy co wyjdzie po sprawdzeniu roweru w fabryce. Też dziwne żeby przerzutka tak szybko poszła...kurde deore xt shadow, powinno to być pancerne na takie warunki...

Czyli lepiej https://www.canyon.com/_en/mountainbikes/bike.html?b=3255#tab-reiter2 super by było jakbyście mi dali jeszcze jakieś propozycje, bo ja dużo jeżdżę, ale mało się znam na producentach, tzn mam duże zaległości :-) 

Też myślałem o kupnie ramy, amorka i koła, a osprzęt przełożyć z Ramblera. Gdzie szukać nowych ram? polecacie coś? ktoś coś sprzedaje? :-) Ramblera bym później jakoś skompletował bo chcę się zmierzyć z jakimś mega maratonem XC :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zrywania haka, to ja z kolegą mamy taką teorię która chyba jest rozwiązaniem całego problemu. Otóż rozchodzi się o szerokość tylnej opony. Zauważyliśmy, że przy ustawieniu najmniejsza z przodu i duże tarcze z tyłu łańcuch przebiega raptem 3 mm od opony. Trochę brudu, trochę nierówności łańcuch lata na boki i sru, hak poszedł. Kolega mój trzy haki urwał, z czego dwa w odstępie tygodnia i dopiero wtedy zauważyliśmy że opona 2,25 jest za szeroka i maksymalna opona dla niego to 2,1. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ma to sens, ale to by znaczyło że w fabryce źle dobrali szerokość opony? :verymad:  bo u mnie fabrycznie jest 2,25.

I jeszcze raz prośba do kolegów, dajcie jakieś propozycje enduro. Najlepiej skok przód/tył 160, cena w okolicach 9k bo chce trochę kasy przeznaczyć na dobry kask i ochraniacze. Aha i rozmiar koła to raczej 27,5. 

No i jaki rozmiar ramy? ja mam 184cm, 80kg, również planuje trochę agresywniejszą jazdę więc rama chyba może być ciut mniejsza niż katalogowo?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.canyon.com/_pl/mountainbikes/series/torque-ex.html  koła 26cali, 170/180mm skoku

https://www.canyon.com/_pl/mountainbikes/bike.html?b=3254 koła 27,5, ale 'tylko' 140mm skoku

Ludzie pomocy, totalnie nie wiem co robić. Torque mnie zafascynował, jest naprawdę fajny rower, ale boje się kupować 26 cali. Ani to później sprzedać, a z tego co widzę wszytko idzie w kierunku większych kół...A spectral już bardziej spokojny, kąt główki 67, i wydaje mi się że troszeczkę za mało skoku. Jeździł ktoś na tych rowerach, jaka jest ich 'reputacja' :-)? 

P.S. Dajcie że jakieś propozycje :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widziałem wcześniejszej te rowery, ale raczej nie mogłem znaleźć tam nic na kołach 27,5. Tak w ogóle mógłby mi ktoś wytłumaczyć czy faktycznie koła 26 odchodzą i że będzie coraz mniej części również dostępnych do tego rozmiaru?

Ja tak nalegam na większe koła mi się wydaje że będzie bardziej dopasowany rower do mojego wzrostu, ale w zasadzie nie mam większych zastrzeżeń co do 26'', tylko się boję że bezie faktycznie trudno sprzedać rower oraz że za parę lat może być problem z częściami? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widziałem wcześniejszej te rowery, ale raczej nie mogłem znaleźć tam nic na kołach 27,5. Tak w ogóle mógłby mi ktoś wytłumaczyć czy faktycznie koła 26 odchodzą i że będzie coraz mniej części również dostępnych do tego rozmiaru?

 

jezeli chodzi o enduro to nie wiem w mtb dla 26" dobrych amortyzatorów z rura tapered nie produkują do małego koła części można dostać jedynie te co są na rynku z nowości praktycznie nic ale w enduro to insza sprawa tam małe koo ma jeszcze swoje miejsce musisz zobaczyć na podzespoły czy sa nowości do 26" jak nie no to szukaj lepiej 27,5" jesli myślisz o moźliwości sprzedaży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Czy potrzebujesz roweru do cięższych zastosowań,jakim jest Torque? Jakie masz doświadczenie w regulacji amortyzacji? Pytanie jest o tyle istotne,bo tłumik Cane Creek wymaga od użytkownika sporej wiedzy w kwestii dopasowania charakterystyki tłumika do tras i oczekiwań rowerzysty.To nie jest tłumik typu Fox- ustaw i zapomnij. Poza tym obawa przez małym kołem jest taka trochę na wyrost- dwa lata temu jakoś nikt się tym nie przejmował. W kwestii części byłbym spokojny- już rok temu Spece wieszczyli koniec 26" i wyginięcie rynku części,ale jakoś na razie nie ma problemu.

IMO Spectral jest całkiem OK.

Rzuć okiem na Radona

http://www.radon-bikes.de/xist4c/web/Slide-150-E1_id_25744_.htm

jest jeszcze czeski A-gang Patriot

http://www.agang.eu/2014/fsx-trail-enduro-27.5/patriot-3.0.htm

polski Kross Moon

http://www.kross.pl/pl/2014/enduro/moon-v2

czeska manufaktura RB Bikes ma fajnego RB IQ 575

http://www.bikeandride.cz/2014/07/rb-iq-575-zkusenosti-po-pulce-sezony/

niemiecki YT Wicked ( dostępny tylko on line jak Canyon- IMO ładniejszy niż Canyon)

http://www.yt-industries.com/shop/de/Bikes/Trail/Wicked-650B

 

tego typu rowerów jest sporo- kwestia wyboru.

 

PS-Rodszyld69, pisz proszę po polsku. 

A propos amorków- od biedy można do 26" wrzucić amorek 27,5- główna różnica to trochę większy offset amorka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jezeli chodzi o enduro to nie wiem w mtb dla 26" dobrych amortyzatorów z rura tapered nie produkują do małego koła

Pike, Lyrik, Foxy 34 i 36, Mattoc, Deville - to CHYBA są dobre amortyzatory?

Ale faktycznie, jak kupować taki rower, to lepiej 27.5, żeby za niedługo nie marudzić, że wszyscy znajomi mają już większe koła, a ty dalej na 26.

Spectral jest w miarę ok, plus za reverba, który jest w enduro niezbędny, minus za kąt podsiodłówki, dziwne połączenie z takimi przełożeniami. 

Ja bym się tak koniecznie nie upierał przy 160mm/160, lepiej mniej skoku i lepsze geo, niż odwrotnie, coś pokroju Banshee Spitfire byłoby idealne, ale sporo droższe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedz. 

Powiem tak, racja jest że w tej chwili nie wykorzystam na pewno całego potencjału Torqua. Ale ze względu że mieszkam w Beskidzie niskim, gdzie jest masa naprawdę trudnych tras, oraz duży wybór tras zjazdowych w niedalekiej okolicy myślę że szybko  będę się cieszył że mam taki skok amorka :-) A co do regulacji to mam jakieś doświadczenie ale w regulacji amorków motocyklowych, ale raczej ogarnę to, jestem inżynierem :-) Jedyny problem że ja mam już 28 lat a żona tylko wspomina o jakimś bachorku :-D i może być kiepsko z czasem.

No nic przestudiuje w/w rowery i zobaczę. Ten RB IQ 575 na pierwszy rzut oka wygląda ciekawie. Ale chyba mi już jest jasne że jednak 27,5 to przyszłość, tzn nie mam nic przeciwko 26, ale chyba produkcja się kieruje w tą stronę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rodszyld69 - nowości na koło 26' w przedziale AM/Ęduro jest mnóstwo.

 

@milvuc Sam zdecydowałem się na Trance'a (skok jak w Spectralu - 140mm) przy wzroście 170cm i nie odczuwam braku zwrotności przy średnim kole. Jedyne co, to nie poleciłbym go komuś kto chce na nim latać - jak chcesz zobaczyć do czego nadaje się rower 140mm czyli Trance/Spectral/Patriot zapraszam do obejrzenia

mój trance to ten z żółtym mostkiem NS'a

 

 

a tutaj krótszy filmik jak zawieszenie mojego trance'a reaguje na mniejsze hopki

 

P.S. mam 34 lata i 1,5 roku dziecko :) wszystko można pogodzić umiejętnie gospodarując czasem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jezeli chodzi o enduro to nie wiem w mtb dla 26" dobrych amortyzatorów z rura tapered nie produkują do małego koła części można dostać jedynie te co są na rynku z nowości praktycznie nic ale w enduro to insza sprawa tam małe koo ma jeszcze swoje miejsce musisz zobaczyć na podzespoły czy sa nowości do 26" jak nie no to szukaj lepiej 27,5" jesli myślisz o moźliwości sprzedaży

 

nie pisałem że w enduro nic nie ma tylko o mtb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehheh, no może trochę przesadziłem z tym "już" ale lecą te lata niesamowicie :-) No i dzięki za słowa otuchy jeżeli chodzi o dzieci :-)

@PeGie , super filmik, szczególnie końcówka :-D A co do skoku 140mm nie odczuwasz że za chwile będziesz miał apetyt na więcej? Ja raczej patrze na to przez pryzmat niedalekiej przyszłości, nie że mi już jest potrzebny aż taki skok amorka...dlatego ciągle wracam na stronę Canyon-a i patrze se na teko kosmicznego Torqua :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to była przesiadka z Rockrider'a 8.3 i po prawie całym sezonie jazdy nie odczuwam, że będzie mi potrzebne coś więcej niż Trance. Zawsze mogę włożyć do niego 160mm z przodu bo tak jest w Trance SX, a to ta sama rama (praktykowane przez sporo osób na Pinkbike'u), ale póki co pode mnie jest idealny - super podjeżdża (całe Rychleby elegancko), można również szybciej zjechać. Jedyne co planuje podmienić, to przedni amortyzator bo jednak RS Sektor w wersji Silver nie działa rewelacyjnie (zwłaszcza jak przypomnę sobie pracę Manitou Marvel Pro z RR 8.3), czekam aż na Pike'a albo Revelation spadnie troche cena i wymieniam. 

 

Jeszcze taka drobna uwaga, niektórzy zawodnicy (m.in. Gwin) w MŚ w downhillu, na pierwszą edycje tego roku wybrali ramy od rowerków enduro, oczywiście z dwupółkami, ale jednak :) Gdybym miał wybierać coś do ostrego na**nia i jeszcze na tym podjeżdżać, to jeśli budżet by pozwolił, poczekałbym jednak na Reign'a 2015, albo brał Moon'a V2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, im więcej myślę to dochodzę do wniosku że jednak trzeba będzie szukać 27,5. Moon V2 fajny bardzo ale 26'', więc albo czekać na Reign-a (znana jest data już?), albo szukać czegoś innego. Więc proszę kolegów o burzę mózgów co by tu wybrać w tym budżecie :-)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...