Skocz do zawartości

[manetki] Jakie małe manetki?


Starling

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakladam baranka na moj trekkingowy rower(tak sobie wymyslilem:)) i szukam jakichs malych manetek, ktore bede mogl nalozyc lub nasunac na baranka. koncept klamkomanetek odpada bo mam v-brakei i klamkomanetki nie beda dobrze dzialaly. Zamowilem juz klamki szosowe do obslugi V-ek i teraz chce zamontowac manetki.

Znalazlem fajne Shimanowskie SL-A050(efekt bylby jak na zalaczonym zdjeciu).

 

Czy macie jakies pomysli jakie inne manetki moglbym zamontowac, lub czy moge przez baranka przeciagnac cos w stylu CLARIS SL-2400 ?

 

Dzieki,

 

post-177895-0-87857100-1406812067_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy problem to nie rozmiar manetki, a średnica kierownicy. Te Clarisy są pod prostą kierownicę, więc raczej nie dadzą się wcisnąć na baranka, ale kto wie.

 

Jeżeli masz żyłkę majsterkowicza, to przerabiasz normalne manetki szlifując czy rozwiercając obejmy. Jak jesteś zdesperowany, to kupujesz najtańsze manetki z metalowymi obejmami i rozginasz.

U mnie wyglądało to tak: https://picasaweb.google.com/114429717076057867312/NoweCzesci?noredirect=1#5356541284130214098

Było trochę zabawy na wcisk (zwłaszcza klamki), ale działało. Znajomy bawił się w poszerzanie obejm klamkomanetek (dobrego zdjęcia niestety brak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. no wlasnie bardziej mi chodzilo o to by manetke..nalozyc jak pierscionek na palec ale czy obejma jest na tyle szeroka, ze przejdzie przez zakrety baranka.. oczywiscie wielkosc samego mechanizmu tez jest w miare wazna by pol raczki nie zajela..

Wlasnie mysle, czy te SL-A050 nie maja w miare 'plastycznej' obejmy, ze da sie ja rozkrecic i przelozyc przez barana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś 3x8 podobnego do SL-A050 na kierownicę 25mm znajdzie się?

Ja mam z kolei bycze rogi i urodził sie problem manetek ...

 

Hmm.. no wlasnie bardziej mi chodzilo o to by manetke..nalozyc jak pierscionek na palec ale czy obejma jest na tyle szeroka, ze przejdzie przez zakrety baranka.. oczywiscie wielkosc samego mechanizmu tez jest w miare wazna by pol raczki nie zajela..

Wlasnie mysle, czy te SL-A050 nie maja w miare 'plastycznej' obejmy, ze da sie ja rozkrecic i przelozyc przez barana.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem takie manetki:

http://www.alerower.pl/p1379,dzwignia-przerzutek-shimano-sl-m310-8-rzedowa.html

Sa male wiec nie zasmieca baranka, plus maja waska obejme na srube, mozna je zatem rozszerzyc troche i chyba sie przcisna przez baranka...chyba..:)


Dzieki, bar end'y ciekawe, nie znalem polaczenia z barankiem.. oczywiscie zastanawiam sie czy to jest wygone.. wrr.. zycie mnie przerasta:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te SL-A050 dadzą się bez problemu nawlec na baranka (oczywiście, jak zdejmiesz wczesniej klamki i owijkę). Musisz tylko sprawdzić jaką średnicę ma baranek w okolicach mostka i na jakiej długości. Te manetki są przystosowane o ile dobrze pamiętam do średnicy 31,8mm. Czyli tyle ile ma większość baranków. Ale ta średnica zwykle jest tylko przy mostku, potem się zwęża. Czasami redukcja jest już kilka mimilimetrów za mocowaniem mostka. Wtedy juz tych manetek nie zaciśniesz. Musisz mieć przynajmnie po te 2-3 cm rury o średnicy 31,8 wystające po bokach mostka. Na tym zdjęciu widać w czym jest problem:

http://blogs.c.yimg.jp/res/blog-9a-9d/osha/folder/1511892/85/60400485/img_6?1310393532

I weź pod uwagę, że manetki są raczej z niższej półki więc dość ciężko chodzą. Samym kciukiem ciężko przełączać biegi. Może z czasem się wyrobią, a może ten typ tak ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w pewnym sensie je miałem, tzn. montowałem je na rowerze kolegi (i trochę na nich pojeździłem). Co do wrażen, to wizualnie bardzo fajne. I niezła alternatywa dla kogoś kto jezdzi rekreacyjnie a nie chce wydac sporo kasy na klamkomanetki (i nie ma ochoty sięgać w dół do ramy przy kazdej zmianie przelożenia) . Podstawowa wada to własnie te duże opory przełączania. Gdyby mozna było zmieniać przełożenia lekko naciskając kciukiem toby było ekstra. Ale praktycznie trzeba położyc dłoń na manetce i nadgarstkiem pokonywać opór zapadek. Jak za lekko nacisniesz to nie przeskoczą, jak za mocno to skaczą o 2-3 ząbki. Trzeba to wyczuć. Moze z tąd wzięła sie opinia, że są "wolne". Bo nie bardzo ją rozumiem. To proste urzadzenie do ciągnięcia linki. Obracasz i ciagnie. Nie widzę tu miejsca na jakąś zwłokę. No chyba, że ze względu na prostą (mało precyczyjną) budowe, ta manetka nie wyciąga z każdym przełozeniem takiej samej ilosci linki, więc wózek przerzutki nie ustawia się idealnie pod nastepną zebatką i przerzucenia łańcuch trwa dłużej. Ale ja tego u siebie nie zaobserwowałem.

Oczywiscie te uwagi dotycza prawej manetki. Lewa jest nieindeskowana więc tych problemów nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czesc Wszystkim!

Dzieki za pomoc, kupilem SHIMANO SL-M310 oraz klamki szosowe do V-brakow - Cane Creek.
Manetki po lekkim rozszerzeniu obejmy weszly bez problemu na baranka, wieksza srednica wymusila tylko uzycie dluzszej sruby, efekt, WSPANIALY!!!:)

Pozdr!

post-177895-0-97808900-1407915079_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...