Skocz do zawartości

[oświetlenie] Jakie oświetlenie (ok. 200-300 zł) przód do jazdy 40/60 miasto/teren + tył (ok 100 zł)


shadar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

tak jak w temacie - poszukuję dobrego oświetlenia w przedziale 200-300 zł (jak by było taniej to nie będę się wzbraniał), do jazdy mieszanej z większym naciskiem na jazdę po drogach szutrowych, lasach i... "na przełaj" ;)

W chwili obecnej jeżdżę z czołówką Petzl Tikka Plus 2 i przy jeździe na otwartym terenie oświecanym przez księżyc daje radę, natomiast w pochmurne noce czy przejazdy po lesie jest ciężko.

Przeglądałem trochę forum i nawet nie zdawałem sobie sprawy jak trudny i obszerny to temat. Generalnie w tym przedziale zauważyłem że najczęściej wymieniane są Bocialarka XM-L2 albo MacTronic Noise. Co polecacie? Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę przy wyborze itp.? Dodatkowo co proponujecie na tył? Z tego co zauważyłem światło tylne jednak jest mniej istotne (czy się mylę?).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój z mactronickiem - to badziewie jest.

 

Ja mając 300pln do wydania kupiłem dwa Convoye S2 od Darka. Jeden zwykły, ze sterownikiem rozszerzonym 3,04A a drugi z tym samym sterownikiem ale za to z kolimatorem 15*90 stopni.

 

Tutaj masz moje porównania Mactoniców z Conwoyem

 

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=13282

 

a tutaj masz jak świeci mój zestaw:

 

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=11008&postdays=0&postorder=asc&start=198

 

Tutaj masz temat w którym możesz latarki zamówić:

 

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=11008&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

A ogniwa kupiłbym od Woytazo:

 

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=11132&start=0  Sony 2400mAh po 6pln, kupiłbym 4-6-8 sztuk.

 

A ładowarkę z Fasttechu niestety, bo w PL cena zaporowa, ale w 2 tygodnie dotrze do Ciebie:

 

http://www.fasttech.com/products/1421/10001637/1319800-nitecore-i2-lithium-li-ion-ni-mh-ni-cd-smart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sąsiednim temacie podałem, co ja polecam > http://www.forumrowerowe.org/topic/166906-oswietlenie-konkurencja-dla-philipsa-bikelight-80/?p=1543146

Mianowicie są to 2 Convoye z serii S (nie ma większej różnicy pomiędzy nimi). Sterowniki spokojnie starczą słabsze, bo różnica w ilości światła nie jest warta niższego czasu świecenia. Moje oświetlenie zobaczysz tutaj > http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=150545#150545 Nie spotkałem sytuacji, żebym musiał włączać 100% mocy (poza pokazówką komuś).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotfl, noise czym wygrywa? Trupiastością barwy światła? Bez porównanie gorsza lampka, na dodatek latająca w mocowaniu na boki.

 

A sterowniki opłaca się lepsze dla możliwości ich programowania. Jeden będzie używał lampki w trybie 1%, drugi 10% jeszcze innemu wystarczy 18% - a dopóki nie masz możliwości zaprogramowania każdego z nich - nie wiesz czego tak naprawdę potrzebujesz. Ja kupiłem sterowniki 3,04A też dla pomiaru temperatury, nie dla ilości światła. Ale mam mnóstwo znajomych z S2 z tą samą diodą xm-l2 4c ale ze sterownikami 2,8A i przy "pokazówce" różnica w ilości światła jest bardzo znaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale mam mnóstwo znajomych z S2 z tą samą diodą xm-l2 4c ale ze sterownikami 2,8A i przy "pokazówce" różnica w ilości światła jest bardzo znaczna.
Dołóż 10% mniej strat na szybce, lepsze podłoże i wyjdzie, że wtedy będzie widoczna różnica. Pomiędzy 2,1A a 2,8A, w tej samej latarce, różnica jest zauważalna głównie wtedy, kiedy przełącza się tryb. Włączenie 1 trybu, wyłączenie latarki na kilka sekund i włączenie w tym 2gim sprawia, że nie do końca jesteś pewien który jest mocniejszy. Dodam też, że Twój sterownik 3,04 w trybie który daje powiedzmy 0.7A generuje 243lm a mój 319lm no cóż 30% różnicy światła i twierdzisz, że masz lepszy... dziwne stwierdzenie. Słabsze też można programować i mieć przy okazji sprawniejszą lampkę, dłużej świecącą (mocniej przy tym samym prądzie, byle niższym niż max) i dłużej trzymającą stały poziom światła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jeśli chodzi o tył oświetlenia, to nie zgadzam sie że ono jest nieważne, jeśli wyjedziesz na ulicę w nocy to dobre oświetlenie tylne może zapewnić ci bezpieczeństwo i zdrowie.

Tył polecam tylko i wyłącznie

MacTronic WALLe 2 BPM-8SL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołóż 10% mniej strat na szybce, lepsze podłoże i wyjdzie, że wtedy będzie widoczna różnica. Pomiędzy 2,1A a 2,8A, w tej samej latarce, różnica jest zauważalna głównie wtedy, kiedy przełącza się tryb. Włączenie 1 trybu, wyłączenie latarki na kilka sekund i włączenie w tym 2gim sprawia, że nie do końca jesteś pewien który jest mocniejszy. Dodam też, że Twój sterownik 3,04 w trybie który daje powiedzmy 0.7A generuje 243lm a mój 319lm no cóż 30% różnicy światła i twierdzisz, że masz lepszy... dziwne stwierdzenie. Słabsze też można programować i mieć przy okazji sprawniejszą lampkę, dłużej świecącą (mocniej przy tym samym prądzie, byle niższym niż max) i dłużej trzymającą stały poziom światła.

 

Drugi raz zaczynasz pisać coś na temat latarek i drugi raz czytam, czytam i nie rozumiem, dlaczego czujesz się mocny i wdajesz w polemikę. Pierwszy temat dotyczył oślepiania. Masz latarki taktyczne takie jak ja i wdajesz się w dyskusję na temat ich oślepiania. Że kolimator, że kąty i że nie oślepiasz. Bredziłeś tam, bredzisz i tu.

 

 

Bez względu na sterownik: jeśli w diodę idzie 0,7A to tyle idzie właśnie w diodę, i jeśli masz taki sam sprzęt (podłoże, optykę) to na drogę leci tyle samo światła. Więc skąd wniosek, że moja latarka ma 243lm a Twoja 319?!

 

Skąd wniosek, że moi znajomi mają 10% więcej strat na optyce? Napisałem wyraźnie, że mają identyczne latarki tylko ze sterownikami 2,8A. A identyczne oznacza, że też mają optyki AR, też mają sinkpady więc sprzęt w latarce najlepszy z możliwych a nie średni czy "jakiś". Jedyna różnica między nimi to taka, że moje AMCki są tzw "selektami" czyli wybranymi lepszymi sztukami, które potrafią stabilnie podać po 380mA w led zamiast standardowego 350mA.

 

Więc prosżę - wytłumacz mi na jakiej podstawie wiesz ile lm generują moje latarki i jakim cudem generują mniej lm niż Twoje przy zasilaniu obu przykładowym 0,7A?

 

 

 

Albo wiem, można to załatwić krócej, Po prostu przestań się pogrążać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tył polecam tylko i wyłącznie MacTronic WALLe 2 BPM-8SL

 

 

... ale tylko wtedy kiedy jeździ się samemu lub jako ostatni w kolumnie rowerzystów. W walle brakuje trybów o różnej mocy niestety, a domyślny strasznie oślepia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez względu na sterownik: jeśli w diodę idzie 0,7A to tyle idzie właśnie w diodę, i jeśli masz taki sam sprzęt (podłoże, optykę) to na drogę leci tyle samo światła. Więc skąd wniosek, że moja latarka ma 243lm a Twoja 319?!

 

Więc prosżę - wytłumacz mi na jakiej podstawie wiesz ile lm generują moje latarki i jakim cudem generują mniej lm niż Twoje przy zasilaniu obu przykładowym 0,7A?

To bardzo proste i wynika z podstaw wiedzy elektronicznej i nt diod LED. Otóż u Ciebie prąd np 0.7A jest uzyskiwany poprzez włączanie i wyłączanie diody która dostaje 3,05A albo nic. Średnio wychodzi 0,7A i oko nie widzi tego z racji bezwładności i częstotliwości kluczowania kilku(nastu) kHz. Timer w procesorze sterownika poprzez zmianę współczynnika wypełnienia sygnału wyjściowego wytwarza wszystkie tryby. By wytworzyć owe 0,7A potrzebny jest współczynnik równy 0,7/3.05 * 100% = 23%. Dioda XM-L2 T6 przy prądzie 3.05A generuje ok 1060lm więc świecąc przez 23% czasu z tym prądem wygeneruje właśnie 243lm. Pobierając 23% z 3,05A wyjdzie także 0,7A.

Jak pewnie nie wiesz ale dioda, przez którą płynie niższy prąd ma wyższą sprawność i przy prądzie 0,7A uzyskanego z liniowego źródła prądowego o tej wartości wygeneruje owe 319lm. Mój sterownik ma właśnie kilka oddzielnie sterowanych źródeł prądowych i jest w stanie przy tym samym prądzie generować więcej światła niż inne.

 

 

 

Albo wiem, można to załatwić krócej, Po prostu przestań się pogrążać.

Faktu, że czegoś nie rozumiesz nie musisz wg mnie pokazywać w taki sposób - możesz spokojnie zapytać i z chęcią wytłumaczę jak tylko umiem (niekiedy mi to nie wychodzi i przepraszam za to). Pogrążasz się akurat Ty. Myślisz, że masz najlepszą latarkę, minimum wiedzy i myślisz, że nie można nic lepszego zrobić.

 

 

 

Masz latarki taktyczne takie jak ja i wdajesz się w dyskusję na temat ich oślepiania. Że kolimator, że kąty i że nie oślepiasz. Bredziłeś tam, bredzisz i tu.

Nie mam latarki takiej jak Ty. Mam latarkę której obudowy są takie same. Całe flaki mimo podobieństw są już róźne. Ty masz kupną a ja mam składaną i modyfikowaną przez siebie.

 

 

 

Jedyna różnica między nimi to taka, że moje AMCki są tzw "selektami" czyli wybranymi lepszymi sztukami, które potrafią stabilnie podać po 380mA w led zamiast standardowego 350mA.

I to jest chyba największa brednia jaką wyczytałem na tym forum w ogóle. Nie ma czegoś takiego jak selekcjonowane AMCki. Po prostu można normalnie kupić wersję o prądzie 350mA lub 380mA. Ta mocniejsza ma oznaczenie producenta AMC7135PKF. Na obudowie w 2giej linijce mają nadrukowane 38x zamiast 35x, by je rozróżnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukib1

Oczywiście masz rację, źle sformułowałem zdanie w pierwszym poście. Chodziło mi o to że światło tylne jest łatwiej wybrać... zastanawiałem się właśnie nad Walle albo Cosmo (choć to ostatnie trochę drogie...)

 

Do Panów wiodących bitwę na argumenty odnośnie wyższości diody czy sterownika XX nad XY... bardzo mnie cieszy że wątek porusza też kwestie techniczne ale... niestety niewiele mi to mówi ;)

Generalnie chciał bym w przeciągu tygodnia na coś się zdecydować i mimo że pojawiło się kilka propozycji co warto kupić... chyba mam większy "miszmasz" niż przed założeniem wątku.

 

BTW. A co myślicie o takim zestawie MacTronic SCREAM BPM-170L + WALLE BPM-2SL? Czy tutaj jedank wszyscy będą zgodni że MacTronic na przód to nie najlepsze rozwiązanie (choć gdzieś czytałem że Noise mimo "trupiego" światła bardzo dobrze sobie radzi)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I nie wiem w czym malowanie wszystkiego na żółto jest niby lepsze od trupiej bieli.

Na zdjęciu wygląda to światło na żółte (kwestia automatyki aparatu czy też odpowiednio dobranego balansu bieli) w rzeczywistości bliżej temu do żarówki halogenowej. Światło cieplejsze mniej męczy wzrok podczas dłużej przejażdżki rowerowej. Poniekąd zimne światło lepiej pozwala dostrzec szczegóły, bo wytwarza większy kontrast na obserwowanych przedmiotach ale to w perspektywie dłuższego czasu bardziej męczy. Kwestia doboru barwy to rzecz indywidualna, ja np lubię w rowerze barwy neutralne podchodzące pod ciepłe (4000-4500K) ale w latarce typowej EDC wolę cieplejsze (3500-4000K). W latarce do świecenia na dalsze dystanse wolę neutralną ale delikatnie zimnawą (5000-5500K).

 

 

 

Na tył polecam tylko i wyłącznie MacTronic WALLe 2 BPM-8SL
Jest to jedna z najmocniejszych latarek na rynku. Klony od np KLS też nieźle dają po oczach i w sumie wszystko będzie ok, jeśli latarkę ustawimy dosyć nisko i będziemy jeździć na tyle grupki lub samotnie. Sprawa się komplikuje, gdy ktoś musi jechać za nami - po prostu światło razi wtedy niemiłosiernie, Spokojnie można kupić MacTronika Bright EYE.

 

 

BTW. A co myślicie o takim zestawie MacTronic SCREAM BPM-170L + WALLE BPM-2SL? Czy tutaj jedank wszyscy będą zgodni że MacTronic na przód to nie najlepsze rozwiązanie (choć gdzieś czytałem że Noise mimo "trupiego" światła bardzo dobrze sobie radzi)?
Do tego trupiego światła można się przyzwyczaić ale gorzej już z jego rozkładem i mocą w czasie. Zasilanie 3xAAA to kiepski pomysł z racji pojemności takiego zestawu - 3,25Wh vs 11Wh dla ogniwa 18650. Gdyby dawał dobrze rady, to bym nie musiał ściągać i modować Convoya znajomemu, po 1 przejażdżce nocnej ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. A co myślicie o takim zestawie MacTronic SCREAM BPM-170L + WALLE BPM-2SL? Czy tutaj jedank wszyscy będą zgodni że MacTronic na przód to nie najlepsze rozwiązanie (choć gdzieś czytałem że Noise mimo "trupiego" światła bardzo dobrze sobie radzi)?

 

Cześć. Krótko i na temat.

Tył - polecam wallego. Działko fotonowe, nieco rażące - ale auta omijają Cię drugim pasem, od kiedy mam tą lampkę różnica jest kardynalna...

Przód - drugie działko fotonowe - ja akurat po długim zastanawianiu i różnorakich porównaniach wybrałem polecaną wersję przez Cervandesa - latarkę s2+ z kolimatorem (w uproszczeniu - soczewką rozpraszającą światło - świeci na mniejszą odległość ale szerzej, doświetlając boki). Obydwie przedstawione formy oświetlenia w pełni mnie satysfakcjonują ( a to niełatwe). Ponadto co tu ukrywać cieszą - bezpieczeństwo od tyłu i pełna jasność z przodu. Reasumując - pełny fun!

Mam zamiar jeszcze dołożyć drugą sztukę s2+ na zimę jako światło "długie" w teren... wtedy już będzie ponad pełny fun ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Krótko i na temat.

Tył - polecam wallego. Działko fotonowe, nieco rażące - ale auta omijają Cię drugim pasem, od kiedy mam tą lampkę różnica jest kardynalna...

Przód - drugie działko fotonowe - ja akurat po długim zastanawianiu i różnorakich porównaniach wybrałem polecaną wersję przez Cervandesa - latarkę s2+ z kolimatorem (w uproszczeniu - soczewką rozpraszającą światło - świeci na mniejszą odległość ale szerzej, doświetlając boki). Obydwie przedstawione formy oświetlenia w pełni mnie satysfakcjonują ( a to niełatwe). Ponadto co tu ukrywać cieszą - bezpieczeństwo od tyłu i pełna jasność z przodu. Reasumując - pełny fun!

Mam zamiar jeszcze dołożyć drugą sztukę s2+ na zimę jako światło "długie" w teren... wtedy już będzie ponad pełny fun ;)

 

Dzięki za wyjaśnienie co jest co, trochę rozjaśniło mi pewne kwestie :)

Tył pewnie wezmę Wallego, choć zastanawiam się czy jest jakaś fajna alternatywa (+/- 20-30 zł) pozwalająca na regulację mocy natężenia światła?

Na przód zaczynam coraz bardziej rozważać S2 albo S3, choć szczerze mówiąc to wizualnie trochę mnie odstrasza to rozwiązanie (choć to zapewne skrzywienie zawodowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja tak się zabieram za zakup że... jeszcze nie kupiłem ;)

Z tego co znalazłem w necie to nowa generacja ma tylko jeden tryb świecenia (ciągły), a wcześniejsza miała 3 tryby (ciągły, stroboskop, naprzemienny). Jak dla mnie to duży minus.

Z innych różnic nowa wersja ma diody 2x0,2W LED, starsza miała 2x0,5W LED. Czasy świecenia też są z goła różne, nowa według producenta światłem stałym świeci ok. 70h, stara 30h (światło stałe), reszta opcji po 60h.

 

Ta SL8 jest zdecydowanie bardziej oszczędna, minimalnym kosztem świecenia (w stosunku do SL2), ale dlaczego odjęli tryby świecenia? Dodatkowo ponoć łatwiej się otwiera i wymienia baterię...

 

A tutaj porównanie świecenia SL2 i SL8

 

 qgak.jpg


Czy zwrócił ktoś uwagę na lampkę Kellys Element?

ca8d7fff0c4a7cd9med.png

Na moje oko jest baaaardzo podobna Do 8SLM, a oferuje 2 tryby świecenia. Niestety nie znalazłem specyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...