Skocz do zawartości

[PROBLEM] Kompatybilność kasety z łańcuchem - Brzęczenie napędu


coloroscop

Rekomendowane odpowiedzi

W rowerze mam łańcuch KMC X10 i kasetę SRAM'a PG-1030 (11-36).

Na przełożeniach 8,9,10 przy pedałowaniu słychać brzęczenie lub cykanie (można to nazywać różnie).

Występuje to tylko na wysokich, kilku ostatnich przełożeniach i nie zależy od położenia z przodu (1,2,3), więc jestem pewien, że to nie jest kwestia niedoregulowanej przerzutki. Poza tym ręcznie przesuwałem przerzutkę kręcąc napędem i wiem jak objawia się problem niedoregulowanej przerzutki, jest to zupełnie coś innego niż w tym przypadku.

 

Zjawisko występuje od nowości (od samego początku jazdy na rowerze). Rower był w kilku serwisach i nikt nic nie wie. Ewentualnie wymieniali by łańcuch, bo za szeroki (według nich), oczywiście orzekają bez pomiaru. Na oko.

Taki rower od niedawna posiadam:

http://www.bikekatalog.pl/2013//rowery/1844/Mbike.RENEGADE.ULTIMATE/

 

I do urzygania nie polecam. Bo to tylko jeden z trzech problemów jakie z nim mam/miałem.

Na napędzie/rowerze przejechałem około 1300 km. Ale problem występuje od samego początku.

 

Proszę o pomoc.

 

P.S

Zastanawiam się czy problemu nie rozwiązać poprzez podmiankę kasety np. na PG-1050 lub 1070. Może się uda, a jak nie, to przynajmniej kaseta będzie bardziej pasować do napędu (bo teraz jest X5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie trzeba wrzucić zdjęcia.

Ja zaproponuje Ci kolego na razie nic nie zmieniać tylko zamienić na chwilę całe koło. Jakiś znajomych masz na pewno, a szybko się zorientujesz czy to wina Twojego koła czy przerzutki. I będzie można myśleć dalej.

Mi przychodzi do głowy taki pomysł że może kaseta na Twojej piaście bardzo się kołysze (pływa) i na wysokich przełożeniach gdzieś tam łańcuch obciera.

 

Tam masz filmik o co chodzi.

http://www.blogmtb.pl/2012/06/falujace-zebatki-kasety-rohloff-i.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to chyba będzie to. Co prawda, aż tak źle nie było, ale idealnie równo wg. mnie nie chodzą. Nie zamieszczę filmu, bo i tak nic nie będzie widać.

Ale rozkręciłem kasetę i oczom ukazał się przerażający widok:

 

xsIZv73.jpg

 

Normalnie powgniatane od kasety...

Kaseta była przykręcona mocno. Rozłożyłem ją, wyczyściłem i złożyłem. Jest luz około 1mm gdy się nią rusza zgodnie i przeciwnie z ruchem wskazówek zegara.

 

Czy to wszystko jest normalne?

 

Napęd ma przejechane około 1200km, głównie w terenie miejskim...

Po założeniu koła, pojechałem na przejażdżkę i o dziwo cisza, ale po 20km znowu zaczęło brzęczeć. Jestem tego pewien w 90% (nie wiem czy na początku był całkiem bezgłośny).

Może wychodzi na to, że od przeciążeń kaseta się przestawia (położenie) i nie jest idealnie w osi?

 

 

P.S.
A może to fachowcy montażyści, który składali ten rower, tak dokręcili kasetę, że zorali bębenek (nie przytrzymywali przy dokręcaniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...