Skocz do zawartości

[napęd] Wymiana części napędu


burnpiro

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jestem właśnie przed wymianą części napędu (Kaseta, łańcuch, suport) i zastanawiam się czy nie zainwestować i kupić coś lepszego niż mam. Obecnie mam rower Kross Esprit 620 (2013). Mam okazję dostać zestaw SLX (kaseta + łańcuch) za 180zł + do tego suport Deore BB51 za 41zł więc zastanawiam się czy nie założyć tego do mojego roweru. Tylna przerzutka nie powinna być problemem (RD-M591 9 speed). Zastanawiam się tylko czy to wszystko będzie dobrze współgrać z korbą Alivio M430 octalink? I czy w ogóle opłaca się wymieniać na sprzęt z klasy wyższej?

 

Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten suport nie pasuje do korby Alivio, bo to zupełnie inny system. Ty masz octalink, a suport jest do korby ze zintegrowaną osią.

Swoją drogą ta korba jest więcej niż przyzwoita, więc nie kombinuj. Podobnie kaseta i łańcuch. Łańcuch nawet SLX wcale nie jest jakoś dużo lepszy od innych Shimano, a kaseta to jeśli nie liczysz gramów to wystarczy niskich grup.

 

Jeśli wymieniasz napęd to kup kasetę Alivio i do tego łańcuch Connex albo Campagnolo, a suport (jeśli Twój już padł) kup Shimano taki jaki był. Opcja którą proponujesz nie ma sensu, bo różnicy nie poczujesz, a wydasz nawet więcej niż na opcję, która ja zaproponowałem z najlepszym łańcuchem (~90 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka zdjęć (wiem że pora może nie jest najodpowiedniejsza na robienie zdjęć ale mam nadzieję ze coś widać.

 

 
Nie jestem w stanie określić stopnia zużycia osprzętu, a widzę że jesteś osobą która zna się na tym dobrze. Czy mógłbyś rzucić okiem na kilka zdjęć i powiedzieć co o tym sądzisz (przebieg około 10 tyś).
 
Zrobię tak jak napisałeś z tymi zakupami. Zastanawiam się tylko czy nie wziąć łańcucha do kompletu HG53 zamiast Connex albo Campagnolo (w sumie się nie znam na ich modelach więc i tak nie wiem który wziąć). Mam jeszcze pytanie czy suport do korby M430 ma długość 118mm czy może inną? Nie jestem w stanie go sam wyjąć (nie mam klucza) więc muszę kupić na oko.
 
Dzięki i pozdrawiam,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezus Maria czym to smarujesz? Miodem? :w00t: Napęd się od czasu do czasu myje, a wycieranie łańcucha po jeździe i regularne smarowanie sporo daje... Chociaż i tak 10 kkm w takich syfie to cud jakiś i chwalmy Pana... Łańcuch skacze?

 

Shimano robi słabe łańcuchy, a pasował Ci będzie np. Connex 904 lub Campagnolo C9. I o nowy napęd dbaj już jak bóg przykazał :thumbsup: Może różnicy w pracy nie odczujesz, ale żywotniej będzie.

Przydałoby się też wymienić 2 większe zębatki w tej korbie, bo środkowa bo się niedługo okrągła zrobi.

 

Co do długości suportu to musisz jeszcze wiedzieć jaki masz układ zębów i odszukaj sobie w dokumentacji:

http://techdocs.shimano.com/media/techdocs/content/cycle/SI/FC/SI_1ME0A/SI-1ME0A-001-POL_v1_m56577569830749557.pdf

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj smaruję smarem Rohloff :) (faktycznie trochę rzadko jest czyszczony). Sam łańcuch nie przeskakuje zbytnio, no może pod bardzo stromymi podjazdami czasami mu się zdarzy.

 

Zastanawiam się czy skoro wypadało by wymienić 2 zębatki w korbie to czy nie wymienić tej korby na nową całkowicie? Tylko nie wiem czy kupić taką samą (130zł) czy już doinwestować w deore M590 (243zł) + BB51?

 

I jeszcze pytanie o ten łańcuch lepiej kupić Campagnolo C9 za 97zł czy Connex 908 za 94zł czy może Connex 904 za 82zł? Jest jeszcze Connex 9sG za 89zł.

 

No i obiecuję kupić sobie klucz do kasety i czyścić ją regularniej :)

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A łańcuch przynajmniej raz na pół roku płukać w benzynie lub innym rozpuszczalniku:)

 

Campagnolo podobno jest lepszy od Connexa, a jeśli cena podobna to ja bym wziął Campa...

 

Wymiana korby na taką samą to dziwna zagrywka chyba, że wychodzi taniej niż zębatki? To byłoby jak z tuszem do niektórych drukarek...

A co do korby to już Twoja decyzja. Ja mam Alivio i mi octalink wystarczy, ale zintegrowana oś jaka już jest w Deore jest sztywniejsza, a korba lżejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uznałem że chyba jednak doinwestuję bo chcę zobaczyć jak się będzie sprawował ten Hollowtech 2 :)

 

Oto co jutro zamówię:

http://sbike.pl/czesci-mtb-trekkingowe-korby-korba-shimano-deore-fc-m590-3x9-443222-czarna-o_l_166_1519.html (do korby mam dołączony suport)

http://sbike.pl/ancuch-campagnolo-record-c-9-9-speed-o_1397.html

http://sbike.pl/kaseta-shimano-deorealivio-cs-hg50-9-speed-o_837.html

 

całość 402zł więc się chyba opłaca (za wersję alivio musiałbym dać 314).

 

Wielkie dzięki za pomoc i miłego wieczoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...