Skocz do zawartości

[amortyzator] Rock Shox Reba SL - jak rozpoznać rocznik


poliglota

Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

Juz wymienilem zestaw na taki z wyzszymi gabkami. Takze gabki i uszczelki kurzawe sa ok, tylko teraz brakuje w zestawie oringow. Jest to mozliwe, zeby nie bylo wszystkich potrzebnych oringow? Bo nie wiem czy meczyc sprzedawce, czy wstawic zwykle oringi z normalnego sklepu.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomożecie zidentyfikować rocznik produkcji amortyzatora i przy okazji potwierdzić/zaprzeczyć czy dobry Service Kit do tego otrzymałem?

 

Wydaje mi się, iż gąbki kurzowe w moim modelu są wyższe a w zestawie, który zakupiłem są do nowych modeli od 2012 w górę.

 

Czy na zdjęciu na koronie górnej oznaczenie w kółeczku 07 oznacza, iż jest to rok produkcji amortyzatora? Jeśli tak to wychodzi, że jest to 2007 rok produkcji.

 

Model to Reba Race ze skokie 85/100/115 mam wyjęte wszystkie plastikowe dystanse z tłumika czyli mam ustawioną na 115mm skoku. Jakaś pomoc?

 

 

dsc-0001.jpg
 
dsc-0004.jpg
 
dsc-0010.jpg
 
dsc-0011.jpg
 
dsc-0012.jpg
 
dsc-0016.jpg
 
dsc-0019.jpg
 
dsc-0024.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

07 świadczy o tym ze to odlew z 2007 roku wiec na pewno nie jest starszy, nie koniecznie widelec, tylko golenie górne :P Jak pisałem wcześniej, jest rocznik 06-08 i można przypuszczać ze to 08.

 

Zestaw masz obecnego roku czyli na rok 2015 a wiec na 100% jest on do nowych widelców, które poprzez modyfikacje goleni dolnych mają zmniejszone gąbeczki. Jak juz pisałem niczemu to nie przeszkadza i wszystkie uszczelnienia gumowe będą pasować,

 

Gąbki możesz zostawić sobie stare, nawet bym zalecał bo na pewno są lepszej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O super, że się odezwałeś dobry człowieku. Jak poszukałem po Internecie to naklejki na to wskazują, że moja Reba jest to model z roku 2007 - tzn. cały amortyzator Rock Shox Reba Race, który posiadam to rok 2007, czyli jeden z bardziej udanych i zachwalanych również na tym forum roczników tego amorka. 

 

Zdjęcia mogą za jakiś czas przepaść, a to co tu napiszę będzie trwać aż po skończoność serwera na którym stoi to forum, więc pewnie mnie przeżyje.

 

Zestaw z niskimi gąbkami, który posiadam obecnie jest przeznaczony do Reby i Sida na lata 2012+ i jest oznaczony 00.4315.032.080 AM Fork SVC KIT REBA SID Made in Taiwan 2015 WK 05 cena 69zł (niskie gąbki ). Dla późniejszych ludzi, którzy mogą szukać za kilka lat zestawu do swojego. Z informacji znalezionych w Internecie zestaw ten pasuje od 2012 do tegorocznych 2015 włącznie.

 

Ja natomiast potrzebuję dokładnego oznaczenia Servis Kitu na lata 2005-2012 z wyższymi gąbkami. Jutro przejdę się do rowerowego w którym to zakupiłem i postaram się odmienić zestaw. Skoro kupuję cały zestaw i chce wymienić wszelkie o-ringi i uszczelki kurzowe to i gąbeczki by się przydały nowe. Rozumiem, iż ten zestaw o-ringi i uszczelki kurzowe podejdzie do mojej Reby, ale po 7 latach użytkowania przydałoby się wymienić i gąbeczki na nowe. Jutro dam znać czy to się uda.

 

Tymczasem, jeśli ktoś jest zorientowany w oznaczeniu tego zestawu do starszych roczników prosiłbym o pomoc.

 

Jeszcze jedna kwestia nie daje mi spokoju. Na jakimś zagranicznym forum znalazłem informację, iż pivoty pod v'brake były montowane w Rebie do 2007, a w 2008 podobno już pivotów nie ma, co by wskazywało, że mój model jest z 2007 roku. Czy ktoś potwierdzi/zaprzeczy tym doniesieniom?

Edytowane przez model3100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Alledrogo są jeszcze droższe te zestawy plus wysyłka, więc 69zł to cena akceptowalna dla mnie, tym bardziej, że nie mam gdzie dopasować uszczelek w okolicy w sklepie z uszczelnieniami, więc kupuję gotowy zestaw i problem mam z głowy.

 

Chciałem po prostu precyzyjnie określić, który mam rok amortyzatora dla samego siebie. W serwisowaniu to nie ma znaczenia bo ilości i gęstości oleju idą takie same, uszczelki też są takie same. Po prostu dla samego siebie chciałbym dokładnie określić czy jest to 2007 rok czy 2008 rok. Ja pozostanę przy swoim zdaniu iż, jest to rocznik 2007 bo przeglądając gugla wychodzi na to, że częściej zdjęcia z tymi naklejkami są podpisywane jako rocznik 2007 tego amortyzatora.

Rocznik 2008 nie miał w naklejkach czerwonych elementów, tylko sam napis REBA.

 

Jeśli ktoś jest w stanie precyzyjnie określić, który to rocznik to będę bardzo wdzięczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ale teraz mówisz o zalewaniu czego? Dolnych goleni czy górnych? Nie jestem jakimś guru RSa ale na logikę jak w górę leję więcej niż producent zaleca to dostanę korkiem w oko albo w nos bo mi wystrzeli korek albo uszczelka.

Kierując się racjonalizmem jednak wolałbym pozostać przy ilościach określonych w manualu SRAM'a. Ewentualnie z dolnymi goleniami zaszaleję i zaleję zamiast po 15ml to powiedzmy po te 20ml ewentualnie 25ml bo ktoś na forum twierdzi, że tyle wlewał i daje radę. Jednak chyba w górne golenie to troszkę strach wlewać więcej niż producent przewiduje, gdyż amorek może pluć nadmiarem oleju, czyż nie mam racji?

 

 

Dzięki uprzejmości użytkownika Sol, dotarłem do tego wątka:

 

http://singletrackworld.com/forum/topic/help-identify-rs-reba-fork-year-please-kinda-urgent-

 

Po numerze seryjnym amortyzatora możemy sprawdzić rok produkcji w następującym porządku: tydzień produkcji litera rok produkcji.

 

U mnie zaczyna się od 29T7 co wskazuje na 29 tydzień roku 2007. Rok ma 48 tygodni czyli 29 tydzień wypada na pierwszy tydzień sierpnia 2007 roku. Użytkuję go od kwietnia 2008 roku co znalazłem w instrukcji obsługi z gwarancją i paragonem zakupu, czyli tak jak podejrzewałem jest to model na rok 2007, czyli przez wielu uznawany za najlepszy. Według mnie też zły nie jest :) Czyli korona z 2007 i dolne lagi też 2007, czyli nie był przeszczepiany i składany z części tylko jest oryginalnym produktem.

 

Jutro wymieniam uszczelki i biorę się za serwis swojej starej poczciwej Rebki.

 

Pozdrawiam i dzięki za pomoc w dedukcji rocznika mojego widła.

Edytowane przez model3100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

ale na logikę jak w górę leję więcej niż producent zaleca to dostanę korkiem w oko albo w nos bo mi wystrzeli korek albo uszczelka.

A właśnie logika RSa nie jest pokrewna z normalną :P Do tłumika leje się tyle ile trzeba, piszą w specyfikacji, lub na oko :D jak robię to ja i też jest dobrze. Ja pisałem o dolnych goleniach.

 

Gdzie sens gdzie logika jak RS zaleca 5ml oleum a wejdzie sie po 15 ... x3 więcej ... to jest logiczne? :D

 

 

Jednak chyba w górne golenie to troszkę strach wlewać więcej niż producent przewiduje, gdyż amorek może pluć nadmiarem oleju, czyż nie mam racji?

Nadmiar oleju będzie jak wlejesz do nieskompresowanego widelca, ba nawet ci wywali uszczelki i cie opluje bezczelnie :D Jak go skompresujesz, czyli zdusisz golenie do korony, masz max skok. Wlewasz olej i masz pewność ze jest dobrze, bo do dobicia raczej nie jeździsz :P a gdyby nawet dobicie niczemu nie pomoże ani nie przeszkodzi ( związanego z olejem ofc, bo nie zaleca sie dobijać widelca).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...