Skocz do zawartości

[amortyzator] Rock Shox Reba SL - jak rozpoznać rocznik


poliglota

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.


 


Chciałem zakupić nowy przedni amor i padło na RS Reba SL dual air.


W związku z tym mam pytanie:


jak rozpoznać rok produkcji (czy jest gdzieś nabity), jakieś znaki szczególne występowały w konkretnych rocznikach?


jak stary amortyzator można kupić aby nie stracił na jakości?


Sprzedający (internetowy) nie jest w stanie potwierdzić dokładnej daty i mam wątpliwości czy jakość rocznika 2012,2010, czy 2009 będzie taka sama, zakładając że gdzieś na magazynie zalegały. Czy wszystkie komponenty będą pełnowartościowe?


 


z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam


 


Jacek


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Prawie wszystkie roczniki miały jakieś drobne babole. 2006"-08" podciekające tłumiki na pokrętłach, 2011-12 potrafiły mieć fabrycznie zkaszanioną anodę, 13-14 mają badziewną manetkę pushlock. Mniej więcej od 2011 zaczęły być coraz oszczędniej smarowane w środku. Z tego co przeszło mi przez ręce najbardziej bezproblemowe były 2009-10 ale i tak wszystkie te sprawy to drobiazgi na tle tego jak udaną konstrukcją jest Reba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Właściwości samego widelca nie ale jeśli rama nie jest przeznaczona pod taki skok, to popsuje właściwości jezdne i geometrię całego roweru. Będzie niechętniej skręcał, na podjazdach trudniej będzie utrzymać tor jazdy a przednie koło łatwiej będzie się podrywać, na zjazdach rower będzie się zachowywał inaczej (prawdopodobniej gorzej). Jednym słowem szkoda zachodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ustawiając sag tak by widelec bardziej sie "zapadł" zwieszać przy tym jego progresje ( czasami w inwazyjny sposób ) prowadzi do szybszej reakcji na nierówności. Ja u siebie mam sag min 30% a zazwyczaj ok 35-40. No tylko że ja mam spory skok, no i jest to tył :P ale jednak dużo lepiej sie zachowuje przy np zjechaniu z chodnika.

 

Ale fakt z 80mm to nic sie nie da zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ramę na 100m, też myślałem żeby amora wyciągnąć na 120mm. Ale jak przemyślałem sprawę to u mnie osobiście nie przejdzie bo wtedy rama będzie dla mnie za duża. To już indywidualna sprawa czy komuś pasuje. Niech stanie okrakiem roweru i podniesie przednie koło na 2cm to zobaczy czy mu rama nie zawadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama to hardrock specjalized.

Jestem ciężki więc obecnie muszę mocno "dmuchać" amora aby się nie uginał za bardzo przy stromych zjazdach.

Niestety to wpłynęło na jego kulturę pracy, a raczej na jej brak.

Jak podniosłem amora do 120 to moje klejnoty nadal były bezpieczne, choć musiałem się nieco przyzwyczaić do nowego poziomu jazdy a i komfort był dużo lepszy.

Niestety przy mocnym hamowaniu amor wyginał się pod ramę co z kolei spowodowało powstanie luzów w ciągu 2 tygodni.

Mało jest fachowców wśród sprzedających rowery aby porządnie coś dobrali, to już mój 3 amor w ciągu 7 lat.

Teraz ustaliłem kwotę na poziomie 1500 zł i chcę coś co wytrzyma moją wagę (100 kg) i będzie zachowywało przy tym wysoką kulturę prowadzenia się.

Wykres powyżej zapewne jest przydatny, lecz we wszystkim trzeba wypośrodkować i posiadać chyba podstawową wiedzę.

Dziwi mnie fakt że taki producent ram nie podaje na swojej stronie specyfikacji amortyzatorów jakie można sobie zastosować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję za pomoc.

Amor już zamontowany i po pierwszej jeździe.

NA razie ustawienia z tabelki i pewnie będzie niebawem poszukiwanie optymalnego ustawienia.

Proszę o info czy mogę wieszać rower za przednie koło, czy nie będzie to jakiś problem dla amora, czy nic z niego się nie wyleje.

 

pozdrawiam

post-170017-0-32568600-1405170896_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...