Skocz do zawartości

[Hamulce Hydrauliczne Shimano] - dolanie płynu, odpowietrzanie i wszelkie zabiegi


dram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

 

Od razu przejdę do tego ,że widziałem na forum poradnik dot. odpowietrzania hamulców hamulców (jednak jest on stary, bodajże 2011 rok i może być nie aktualny) - dlatego przed zakupami chciałbym się dopytać.

 

 

Okej więc w moim mieście, nie ma serwisu rowerowego który zajmował by się hamulcami hydraulicznymi (okazało się, że nawet nie wiedzieli ,że do hamulców hamulców rowerowych można wlewać płyn...)

 

Najbliższy serwis to koło 50 km, wiec te podstawowe rzeczy zwiazane z hamulcami ( a tu jakoś poprawnie wyszło?)  chciałbym robić sam - po prostu wyjdzie taniej.

 

 

Mam rower northec caledon 28 db i o ile dobrze przeczytałem, to to są moje hamulce (I tu też o dziwo poprawnie)

 

 

Shimano BR-395, Hydraulika (160mm).

Chciałbym z tymi hamulcami zrobić wszelkie możliwe rzeczy ( możliwe dla zwykłego użytkownika)

 

Odpowietrzanie, dolanie płynu, wymiana płynu + nie wiem co tam jeszcze można robić (tutaj pojawia się pytanie co jeszcze, co nie wymaga serwisu)

 

Ale zakupy do tego tych czynności muszę zrobić w internecie.

Zakładając ,że nie mam nic w domu, żadnych przedmiotów potrzebnych do serwisu hamulców hamulców, co powinienem kupić?

 

 

-----------------------

 

http://allegro.pl/ze...4345522035.html

 

Znalazłem taki o to zestaw, ale czy on spełni moje wszystkie 'zachcianki' ?

 

Przypuszczam ,że potrzebuje

 

Olej Mineralny (jaki ?)

Wężyki (jakie rozmiary)

Strzykawka (też pewnie jakaś specjalna)

Klucze

 

I inne (co więcej ?)

 

 

------

Może jest jakiś tutaj właściciel sklepu rowerowego, który mógłby mi przygotować taki komplet w swoim sklepie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem ostatnio temat   :)

 

 

Tu masz zestaw do odpowietrzania:

http://allegro.pl/zestaw-do-odpowietrzania-hamulcow-shimano-lejek-i4348047571.html

Olej:

http://allegro.pl/olej-mineralny-shimano-do-ham-hydraulicznych-50-ml-i4346762375.html

Filmik instruktażowy , ja robiłem według tego filmiku i wszystko jest ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Budzik1502

 

A ten olej mineralny jakiś taki 'tani' mi się wydaje.

 

 

W każdym razie ten zestaw będzie okej do moich hamulców? (wybacz za to 'kontrolne' pytanie ;p)

 

edit

A ten olej?

 

http://allegro.pl/olej-do-hamulcow-shimano-magura-tektro-100-ml-i4350183577.html

 

Pytam bo właściciel aukcji ten sam (ten od zestawu do odpowietrzania = jedna przesyłka)

 

A klucze jakie potrzebuje?

 

Albo najlepiej ten zestaw:

 

http://allegro.pl/zestaw-do-odpowietrzania-avid-formula-100ml-dot4-i4351433716.html

Edytowane przez dram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Albo najlepiej ten zestaw:   http://allegro.pl/ze...4351433716.html

 

W tym zestawie jest płyn syntetyczny , nie nadaje sie do shimano. A co do tego taniego płynu co podałem linka to zawsze możesz kupić droższy :) , ale ja bym nie przepłacał . W serwisach kupują w dużych opakowaniach i wtedy wychodzi taniej. Ja poszedłem do zaprzyjaźnionego serwisu z buteleczką i chłopaki mi odlali około 50ml za 10zł. 

 

Co do zestawu to ja zrobiłem trochę inaczej. Kupiłem lejek :

 

http://allegro.pl/lejek-odpowietrzania-hamulcow-tarczowych-shimano-i4309497478.html

 

Do tego strzykawkę w aptece i uciołem kawałek wężyka który pozostał mi z jakiegoś filtra akwariowego .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 

Wężyki (jakie rozmiary)

Strzykawka (też pewnie jakaś specjalna)

Klucze

 

I inne (co więcej ?)

 

Dołączę do pytania. Mam hamulce BR-M396. Znalazłem fajny filmik o odpowietrzaniu, ale tez nie ma podanej średnicy węzyka (tylko strzykawki 20 cm3)

Szukałem w necie, gdzieś znalazłem że to weżyk o średnicy wewnętrznej 2mm, na innym forum ktoś używął wężyka od samochodowego spryskiwacza przedniej szyby.

Wie ktoś jaki będzie odpowiedni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Żadnych zestawów do odpowietrzania nie trzeba, wystarczy lejek:

http://allegro.pl/shimano-lejek-do-odpowietrzania-hamulca-cyklomania-i5761899874.html?bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Offers&bi_c=Product&bi_term=Sport+i+Turystyka-3919_Rowery+i+akcesoria-16414_Cz%C4%99%C5%9Bci-16416_Hamulce-16434_Tarczowe-16463 (można zastąpić strzykawką, jak na filmiku)

zwykła strzykawka z apteki za kilkadziesiąt groszy oraz kawałek wężyka (pasuje ten od mydła w płynie, np takiego:

 

biedronka-linda-mydlo-w-plynie-dozownik-

 

do tego olej i wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężyk od mydła w płynie pasuje powiadasz? No to powodzenia przy użyciu wężyka od Białego Jelenia, kałuża na podłodze gwarantowana :P

 

Wężyk igielitowy 6/4 kosztuje jakieś 1,50zł w motoryzacyjnym, silikonowy złocisza w zoologicznym i takie wężyki będą pasować perfekt, przy czym igielitowy lepszy bo sztywniejszy ;) Strzykawka to spoko zamiennik lejka, z wężykiem moim zdaniem nie ma co cudować :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Wężyk od mydła w płynie pasuje powiadasz? No to powodzenia przy użyciu wężyka od Białego Jelenia, kałuża na podłodze gwarantowana :P

 

Wężyków od jeleni czy innej fauny leśnej nie używałem :D. Wężyki mam z jakichś zwykłych mydeł w płynie z marketów, używałem nieraz, bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężyków od jeleni czy innej fauny leśnej nie używałem :D. Wężyki mam z jakichś zwykłych mydeł w płynie z marketów, używałem nieraz, bez problemów.

 

Trzeba dbać o cerę :P Zwykłe mydło? Pfuj :D

 

A rurki termokurczliwe (w podobnej cenie) mogą być?

 

Zdecydowanie będą za wiotkie. Można cudować, tylko po co? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zdecydowanie będą za wiotkie.

OK, a ma ktoś wymiary tego klocka blokującego? Bo na filmiku autor podaje tylko grubość 10-12 mm

BTW firma Shimano zdecydowanie nie doceniła pomysłowości rowerzystów :yucky:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klocek blokujący ma tyle szerokości ile miejsca jest na klocki i tarczę w zacisku. Wystarczy zmierzyć choćby linijką szerokość "dziury".

Klocek nie jest potrzebny w Shimano przy odpowietrzaniu. Pchając strzykawką płyn, który dostaje się do lejka nie generujesz praktycznie żadnego ciśnienia, które mogłoby wysuwać lub wypchnąć z gniazd tłoczki. Co innego jest w Avidach, gdzie podpina się do układu dwie strzykawki z "zamknięciem" i przy odpowietrzaniu zacisku czy klamki zamyka się wejście płynu do przeciwległej strzykawki a potem pcha płyn do układu. 

Jeśli koniecznie potrzebujesz klocek blokujący to idź do jakiegokolwiek sklepu rowerowego i zapytaj o niego - jeśli sprzedali kiedykolwiek hamulec Shimano luzem to powinni takowy klocek mieć - jest on w zestawie z hamulcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam :-)

 

Zauważyłem ostatnio, że jak wychodzę na rower klamka tylnego hamulca bez żadnych oporów da się wcisnąć do końca. Następnie muszę kilka razy wcisnąć klamkę żeby tylny hamulec zaczął działać. Nie wiem czy takie objawy wskazują na zapowietrzony układ. Dodam, że rower zjeżdża w windzie w pozycji pionowej i zawsze po podniesieniu przedniego koła na jakiś czas takie objawy występują. Podczas ostaniej jazdy wogóle tył hamował średnio, a klamkę można było wcisnąć prawie na maksa. 

 

Dzieję się tak w Shimano Deore. Czy możliwe jest, że podczas odpowietrzania, które wykonywałem kilka miesięcy temu dolałem za mało oleju? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Jutro spróbuję raz jeszcze odpowietrzyć. Poprzednim razem odpowietrzałem wg. instrukcji z filmiku, który podany jest kilka postów wyżej. Co do stwierdzenia o małej ilości oleju miałem na mysli to, że w klamce (tzn. w zbiorniczku na olej w klamce) znajdowało się za mało płynu. Przyznam szczerze, że pisząc to w poprzednim poście miałem przeczucie, że palnę gafę. Mam jeszcze jedno pytanie. Gdyby klamka lub zacisk były nieszczelne to podczas naciskania klamka by nie rosła? Trochę przekładam sobie to na odpowietrzanie hamulców w samochodzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Żadnych zestawów do odpowietrzania nie trzeba, wystarczy lejek:

http://allegro.pl/shimano-lejek-do-odpowietrzania-hamulca-cyklomania-i5761899874.html?bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Offers&bi_c=Product&bi_term=Sport+i+Turystyka-3919_Rowery+i+akcesoria-16414_Cz%C4%99%C5%9Bci-16416_Hamulce-16434_Tarczowe-16463 (można zastąpić strzykawką, jak na filmiku)

zwykła strzykawka z apteki za kilkadziesiąt groszy oraz kawałek wężyka (pasuje ten od mydła w płynie, np takiego:

 

 

 

do tego olej i wszystko.

 

Zrobiłem sobie zestaw z 3 strzykawek, rurki od mydła w płynie Online firmy Forte Sweden (http://www.ceneo.pl/2749878#mh=J1J0I9SY00012forte-swedenHYaTXl6275hcJpqcYLtt4SV6PUnMGe7PCvXYquUxyaBOW90rJg6sUStdjGUvZb7xgZBEVRhuU9WkWxj8AzQ_0v4C-fUTN7nTmF7MnBoH1wKZ1qUIKQdvNIteEAi5X1Iu4TYihQaUcC2P-64f_4s9qJB3LviPFuiM2qI0Ac4RZHukYnG3Qxh4FopcBq7gnz8SSZ6uGz38aCw1) oraz kawałka rurki igelitowej Fi 5,5/4,0. Jedna ze strzykawek służy do wpychania oleju do układu, druga jako lejek, trzecia zastępuje torebkę do spuszczania grawitacyjnego oleju. Rurka od dozownika mydła ma średnice Fi 4,6/3,6 i daje się odpowiednio ciasno nasunąć na króciec do odpowietrzania w zacisku hamulcowym oraz końcówkę strzykawki.. Natomiast strzykawka 20cm3 ma kształt ściętego stożka o średnicy u podstawy 4,4 mm i na końcu 4,0 mm. Otwór do wkręcania lejka w klamce hamulców Shimano BR-M396 ma standardowy gwint M5 i raczej nie da się wkręcić w niego strzykawki 20cm3 jak to pokazano na filmiku który linkowałem wcześniej. Ale rurkę od dozownika mydła już tak. Tak więc na końcówkę strzykawki zastępującej lejek nasunąłem kawałek tej rurki o długości ok. 5cm, a na drugi nakręciłem nakrętkę M5 robiąc gwint; nakrętka pomaga potem we wkręcaniu i wykręcaniu "lejka" z klamki. W uchu strzykawki wykonałem otworek, przez który przewlokłem kawałek cienkiego sznurka. Służy on do przywiązania strzykawki do kierownicy, aby strzykawka była pionowo gdy podczas odpowietrzania. przekręcam klamkę zgodnie z instrukcją firmy Shimano. Na końcówkę strzykawki zastępującej torebkę nasunąłem kawałek rurki od dozownika, na nią 12 cm odcinek rurki igelitowej, a w nią z kolei drugi kawałek rurki od dozownika.

Zrobiłem odpowietrzenie - jest to wcale nieskomplikowana operacja, klamka hamulca zrobiła sie wyraźnie twardsza :)

Mam tylko pytanie - co zrobić z cennym olejem, który zlałem ze strzykawki-torebki do osobnej buteleczki post-173574-0-99460100-1458322785_thumb.jpg? Da się wykorzystać później?

Edytowane przez Thomlodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam tylko pytanie - co zrobić z cennym olejem, który zlałem ze strzykawki-torebki do osobnej buteleczki

 

Ten olej, który masz w układzie traci swoje właściwości po jakimś czasie, więc nie zalecane jest wykorzystywanie go ponownie, chyba, że nie dawno odpowietrzałeś hamulec i w układzie był w miarę świeży olej. Po za tym 100 ml tego oleju kosztuje kilkanaście zł i wystarczy on na odpowietrzenie 4 hamulców, więc lepiej go oddać do punktu w którym zutylizują olej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem by olej mineralny stosowany w hydraulikach tracił po pewnym czasie swoje właściwości (jeśli traci to nie wiem które), ponieważ wiele razy odpowietrzałem kilkuletnie hamulce Shimano czy Tektro i po wykonaniu tego zabiegu testowałem rower, w którym drugi hamulec nie był ruszany i pracował z tym samym olejem, bez różnicy w działaniu.

Shimano zaleca zmianę oleju gdy ten zmieni kolor z czerwonego na inny (żółty?) problem w tym że niejednokrotnie w fabrycznie nowym hamulcu już jest taki kolor oleju. Shimano chyba nie podaje po jakim czasie olej powinien być wymieniony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@tobo, ja też nigdy nie czułem różnicy przed i po wymianie, po prostu gdzieś tak wyczytałem. Natomiast pewne jest, że DOT-a w samochodzie powinno się wymieniać co 2 lata, bo niby może łapać wodę? Wymieniłem u siebie w aucie pierwszy raz chyba po 10 latach i nie odczułem żadnej różnicy, czyżby kolejny skok na portfel klienta serwisu?

 

O tu o tym czytałem:

 

http://porady.bikeboard.pl/artykuly,pokaz,t0rpkwpeu5

 

Zaraz na początku artykułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...