Skocz do zawartości

[bagażnik samochodowy/przepisy] na dach czy na hak ?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Ja tu podpytywałem wiosną co kupić. Kupiłem na olx praktycznie nowy Amos Tytan 2 montowany na hak. Bardzo jestem zadowolony. Co prawda użytkowałem go do 50km, ale nie miałbym żadnych obaw zapakować rowery i jechać z nimi w Polskę czy Europę, spoko montaż na hak, z zapinaniem rowerów też nie ma problemów, można go też odchylać choć nie miałem takiej potrzeby, zabezpieczenie kłódką. . Tej zimy może przerobię go na 13ście PiN i światła wsteczne i tablica, w ofercie mają chyba już zgodny z przepisami ale tak jak pisałem za 430 zł kupiłem bez żadnych śladów użytkowania, a tyle co jeździłem to i bez świateł z tyłu bym przejeździł ale i tak żeby mieć na tip top pewnie 100-150zł trzeba będzie dołóżyć i będzie zgodnie z przepisami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 13.01.2019 o 22:19, Krzysiek88 napisał:

Ja tu podpytywałem wiosną co kupić. Kupiłem na olx praktycznie nowy Amos Tytan 2 montowany na hak. Bardzo jestem zadowolony. Co prawda użytkowałem go do 50km, ale nie miałbym żadnych obaw zapakować rowery i jechać z nimi w Polskę czy Europę, spoko montaż na hak, z zapinaniem rowerów też nie ma problemów, można go też odchylać choć nie miałem takiej potrzeby, zabezpieczenie kłódką. . Tej zimy może przerobię go na 13ście PiN i światła wsteczne i tablica, w ofercie mają chyba już zgodny z przepisami ale tak jak pisałem za 430 zł kupiłem bez żadnych śladów użytkowania, a tyle co jeździłem to i bez świateł z tyłu bym przejeździł ale i tak żeby mieć na tip top pewnie 100-150zł trzeba będzie dołóżyć i będzie zgodnie z przepisami. 

też mam ten bagażnik. Jeśli chodzi o gniazdo- mam przejściówkę za kilka złotych i wszystko gra (stosuje też do przyczepek samochodowych). Jedynie wyświetla mi komunikat, że któraś żarówka w przyczepce nie świeci, ale wszystkie światła działają prawidłowo (pewnie zamiast na dwóch przewodach światła są na jednym)- w każdej przyczepce tak mam.

Generalnie sam byłem zaskoczony jego stabilnością (za te pieniądze). Osobiście też nie zrobiłem więcej niż 2x50km, ale pożyczyłem go też kilku osobom i spokojnie nad morze dojechał (jakieś 2x300km) i każdy był zadowolony.

Teraz myślę nad nowszym i większym tego producenta, na 4 rowery, bo jednak rowerki dzieciaków już przestają się mieścić w bagażniku samochodu (wcześniej z biegówką i 14" nie było problemu ;) )

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Korzystałem, ale.... Po pierwsze jak masz wyżej zawieszone auto, lub hak sporo zadarty do góry, bo inaczej szorujesz po ziemi, nie idzie dobrze jakoś tak dokręcić by się nie obsunęło. Po ostatnich wakacjach nie udało się go odkręcić. Skończyło się na odkręceniu stelaża miejsca mocowania rowerów, zdjęciu jaką, bo mam zdejmowany i rozcięciu kątówka całego mechanizmu mocowania na hak, bo nie jak nie szło tego odkręcić. Kilku speców próbowało. Także jakby co to mam ramę na 4 rowery bez tej części mocowania na hak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena może i dobra ale nie do końca.Hak ciężki jak diabli montaż to mordęga.Mało stabilny trzeba sprawdzać , żeby nie latał jak szalony na boki a jak dokręcisz na ful to mogą być problemy z demontażem.A największą wadą jest brak świateł wymaganych czyli cofania i przeciwmgielnych .Ogólnie mówiąc wyrzucone pieniądze.Mam taki tylko na cztery rowery i nadaje się tylko na złom.

Nie zawsze tanie znaczy dobre.Ale z drugiej strony w tym budżecie ciężko o coś sensownego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki sam jak w linku powyżej tylko na dwa rowery, użytkowałem póki co jeden sezon, z 6-7 razy zapinałem, jestem póki co bardzo zadowolony, ale nie mam kompletnie porównania do innych konstrukcji. Ten co podałeś nie spełnia aktualnych  ̶i̶d̶i̶o̶t̶y̶c̶z̶n̶y̶c̶h̶  norm prawnych, tej zimy miałem dołożyć 120zł i kupić lampy i do nich kabel żeby wszystko było zgodnie z przepisami ale nie chciało mi się jak na razie : ). Cena pewnie taka bo nie za dużo ich im pewnie zostało, w tamtym roku o tej porze już widziałem nowe spełniające normy, nowy taki jak mój na dwa rowery kosztował chyba tyle co ten powyżej w linku czyli 560zł, a stówke więcej kosztował juz z dobrymi swiatlami, ja kupiłem w idealnym stanie uzywke za 430 uważam, że mi się opłaciło. Na razie tak jak pisze okej jest, nie miał bym obaw żeby go zapiąć i rowery i jechać jakąkolwiek długą trasę. Wydaje mi się też że nie do końca prosto jest zamocowany tzn. stojąc za samochodem zawsze ucieka chyba prawa stroną 3-4cm niżej niż lewa, odpuściłem to bo jeszcze ani razu mi się go idealnie prosto nie udało dokręcić, nie wiem może tak ma być, może to jakiś feler jednak.

P.S
na siłe jak Wam się zapinanie do haka popsuło to za ~120zł nie jednokrotnie widywałem mocowania do haków m.in dla myśliwych którzy robią sobie specjalne bagażniki na hak na ustrzeloną zwierzynę, można takie coś kupić, iść do spawacza żeby Wam dospawał do istniejącego bagażnika, to jest najtańsza opcja jakby co. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki na 4 rowery. Przerobilem oświetlenie na 13 Pin dokładając swiatlo cofania i przeciwmgłowe- koszt 40 pln i 2 godziny roboty. Podniosłem  tez ramke tablicy tak aby była na równo z dolnym stelażem i mniej wtedy zaczepia:

Takie lampki można dokręcić do już zamontowanych z ich boku:

https://allegro.pl/oferta/lampa-cofania-wstecznego-tylna-uniwersalna-was-7456145754

https://allegro.pl/oferta/lampa-przeciwmgielna-tylna-uniwersalna-7806973282

Do tego dwużyłowy kabel i wtyczka 13 Pin plus trytytki :)

Edytowane przez drozda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, ja to chciałem zrobić za ponad 100zł chyba bo sama jedna lampa 25zł a trzeba dwie, do tego trzeba komplet żarówek na obie lampy osobny, plus wtyczka 13 pin, plus kabel, plus przesylka, no i jeszcze nie licze robocizny, tylko ze tylne listwy są tak, że musiał bym dorobić do nich jeszcze jedną blaszkę żeby się te nowe lampy trzymały i odpuściłem na razie : ) może następnej zimy

Edytowane przez Krzysiek88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

korzystałem z Tytana2 Amosa i byłem zadowolony (trasy po około 100km). Rozmawiałem też z ludźmi, którzy zabierali ten bagażnik nad morze (jakieś 200-250km w jedną stronę) i każdy był zadowolony.

Jeśli ktoś jest z Poznania, albo okolic (najlepiej Szamotuły), to można sobie w tanich pieniądzach wypożyczyć i przetestować:

https://kurasplus.pl/nowosci-w-ofercie/wypozyczamy-bagaznik-rowerowy-na-hak-samochodu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Co do bagażnika na hak, to jak się ma sprawa trzeciej tablicy rejestracyjnej? Ostatnio mijałem samochód z platformą na haku, na platformie była tablica z naklejką i na klapie bagażnika również taka sama tablica z naklejką, coś się zmieniło w przepisach od jakiegoś czasu? Z tego co kojarzę to nie było w naszym kraju takiej możliwości jak dodatkowa, trzecia tablica?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pawel_herman54
Musisz mieć blachę. Żadne naklejki. Blacha musi być widoczna i niczym nieosłonięta. Tylna dodatkowo podświetlona.
Podobnie ze światłami - nie mogą być niczym zasłonięte. I dotyczy to każdego poruszającego się drogami publicznymi pojazdu, nie tylko tych z bagażnikami rowerowymi.
Trzecią blachę możesz zdobyć udając się do urzędu komunikacji (tego, który rejestrował Twoje auto) z dowodem osobistym i rejestracyjnym. Musisz oczywiście być właścicielem lub współwłaścicielem auta. Koszt jej wydania to 52,50 zł (jeśli masz tablice z flagą UE).

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2019 o 12:51, drozda napisał:

I z kartą pojazdu o ile była wydana przy pierwszej rejestracji.

Zgodnie z przepisami tylko DR jest wymagany do wydania trzeciej tablicy. Niektóre urzędy wymagają jednak bezprawnie karty pojazdu.

W dniu 11.06.2019 o 14:09, pawel_herman54 napisał:

Bo mam plan w takim razie wymienić przednią tablicę na nową, a poobijaną przednią do platformy rowerowej

To porzuć swój plan. Znaki legalizacyjne na tablicach na samochodzie mają inny numer niż znak na trzeciej tablicy (do bagażnika) - wszystko jest odpowiednio odnotowane w dowodzie rejestracyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2019 o 17:22, maq7 napisał:

Przestrzegam też przed dorobieniem tablicy ma własną rękę. Znalazłem gdzieś przypadek, że policja uznała to za podrobienie i 5 tys zł grzywny. 

Poważnie??? Jakiś czas temu był u mnie znajomy z Niemiec, zgubił tablicę rejestracyjną z pojazdu i bał się tak z powrotem wracać, znaleźliśmy firmę w Polsce, która dorabia Niemieckie tablice, zamówiliśmy dokładnie taką samą, miała tam jeszcze jakieś naklejki od przeglądu i w Niemczech normalnie przeszła, diagnosta na Niemieckiej stacji do niczego się nie przyczepił, a z Polską tablicą są takie przygody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak trafisz na dokładnego policjanta, to tak się może stać. Sam chciałem dorobić tablicę, to w sierpniu kończę leasing, a firma chce za dodatkową tablicę 450 zł. Jak przerejestruję wóz, to zamówię od razu trzy, ale już na siebie. Dzwoniłem do producenta tablic i powiedzieli, że dorabiają tylko urzędom. Chodziło właśnie o nielegalne podrabianie oznaczenia samochodu.

Cena jest oryginału jest tak niska, że kompletnie nie opłaca się kombinować. Zamówić w wydziale komunikacji i już. Poza tym trzecie tablica będzie zaznaczona w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli podczas kontroli policjant zwróci uwagę na brak wpisu, a będzie bagażnik z rowerami, to z całą pewnością się na tym skupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Jeżdżę od dwóch lat (w tym drugą zimę nie zdejmuję z dachu!) bagażnika Aguri. Jest to montaż na oryginalne relingi, więc korzystam z belek poprzecznych (bagażnika na relingi) oraz dwóch bagażników rowerowych od tej firmy, wersja aero, opływowe.

Na pewno mają wersje pod Skoda/VW/Seat, nie wiem jak z innymi markami. Razem wyszło poniżej 1000zł sprawdza się świetnie, jest dość cicho, rzadko słychać dodatkowe świsty. Wygląda to całkiem zgrabnie, posiadam tańszą wersję srebrną, czarna jest troszkę droższa. Jak kogoś to interesuje to pytajcie tutaj cytując aby mi się wyświetliło lub uderzajcie też na priv śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 miesiące temu...

Mam taki Euroway na 3 rowery - jest super, bo żona daje radę sama założyć bagażnik i rowery (na dach nie da rady) - to jeden z najlżejszych prawdziwych bagażników na hak.  Ale jest jedna słabość - duży full 29" nie daje się zapiąć - za krótkie paski - po zmienię roweru zamówiłem inne paski, ale jeszcze ich nie dostałem. Ponadto (w modelu na 3) trzeba starannie montować, by rowery się nie obijały (widelec o tylne widełki sąsiada). Zakładanie na hak to bajka - nie mierzyłem, ale stawiam, że 30 sekund mi starczy (z podłączeniem gniazda). Poza tym bagażnik wchodzi do bagażnika (np. golfa kombi).

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...