Skocz do zawartości

[bagażnik samochodowy/przepisy] na dach czy na hak ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Sam jestem posiadaczem platformy Interpack quatro

Całe zamieszanie wywołane zostało zapewne za sprawą tego niusa http://info-car.pl/infocar/artykuly/legalne-bagazniki-na-haku.html to był opis projektu zmian

http://info-car.pl/infocar/artykuly/legalne-bagazniki-na-haku.html

czy maja zamiar je wprowadzić, nie wiem póki co, jeszcze się nic nie zmieniło. Gdy odnajdziemy to rozporządzenie na stronach sejmu

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000305

 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000305 to okaze się ze proponowana zmiana nie jest przyjęta. Nie ma tam ust. 8a w paragrafie 7. Zatem nie ma się czym przejmować i tym bardziej przerabiać.

 

Ładować rowery i w drogę

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Damian.M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponowana zmiana nie jest przyjęta. Nie ma tam ust. 8a w paragrafie 7. Zatem nie ma się czym przejmować i tym bardziej przerabiać

 

 

Zmiana weszła już jakiś czas temu - zobacz sobie odpowiednią, najnowszą wersję rozporządzenia:

 

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160002022 - par. 7 ust. 8a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13)  przeciwmgłowe tylne – pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa

14)  cofania – pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej  750 kg; dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r.;

Ja to rozumiem, że to samochód ma mieć przeciwmgłowe tylne i cofania( bagażnik chyba nie jest traktowany jako przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedłużenie auta nie ma tutaj nic do rzeczy. Światła muszą być widoczne i niczym nie zasłonięte. Zazwyczaj jak założysz rowery to zasłonisz światła w aucie. Gdy bagażnik nie będzie posiadał własnych to możesz szykować kasę na mandat za zasłonięte światła

 

 

Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pomińmy przeciwmgielne, skupmy się na lampie cofania - dlaczego niby ma je mieć bagażnik skoro przyczepa do 750 kg nie musi?"

 

bo tak ktos zapisał w rozporzadzeniu. bez tego swiatła masz oswietlenie niezgodne z prawem. I teraz pytanie na kogo trafisz przy kontroli... W skrajnym przypadku moze dojść do sytuacji, że w celu kontynuacji podróży wynajmiesz sobie przyczepke do 750kg dmc i postawisz na niej platformez rowerami. Platforme, z której nie możesz korzystać bo nie ma swiatła wstecznego, podobnie jak przyczepka, która juz jest w pełni legalna :) ..  hehe paraanoja

niech mnie ktoś poprawi jeśli się myle :)

Edytowane przez Damian.M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle w Polsce totalny b....l, może jednak jest ktoś kto jest w temacie i może przytoczyć odpowiednie akty prawne gdzie jest czarno na białym jak oświetlony ma być bagażnik rowerowy na hak.

Co ciekawe większość producentów i sprzedawców (może poza Thule) stosuje oświetlenie teoretycznie niezgodne z prawem.

Kupiłem w zeszłym roku (czyli teoretycznie po zmianach przepisów) fajny bagażnik Norauto i teraz chciałbym go używać a okazuje się ze narażam się na reperkusje ze strony policji, czyli kupiłem bagażnik do wożenia rowerów po łące bo Norauto i większość sprzedawców sprzedaje coś czego nie można używać na drogach publicznych. Mając podstawę prawną oddam im go na zasadzie rękojmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to się ma do zasady że prawo nie działa wstecz. Skoro kupiłem w 2014 roku samochód z 9 pinową wtyczka i stosowny bagażnik Thule montowany na hak też z 9 pionową wtyczką która obsługuje komplet świateł jak dla 9 pinowej wtyczki, i mam na wszystko faktury z datą zakupu. Przedmioty te na dzień zakupu były jak najbardziej zgodne z prawem to uważam że ustawodawca nie może z dnia na dzień zmienić prawa i egzekwować go wstecz, przecież to dotyczy dziesiątków tysięcy użytkowników i niesie za sobą koszty przeróbek. I czy np mój producent samochodu który jest jeszcze na gwarancji przewiduje montaż 13 pinowej wtyczki dla danego modelu i kto ma zapłacić za taką modyfikację ? Ustawodawca ? powinien być co najmniej kilkuletni okres na dostosowanie.

 

Jak mnie policja zatrzyma i będzie się czepiała ze mój bagażnik nie ma światła cofania to raczej nie przyjmę mandatu i będę sprawę kierował do sądu wraz z wskazaniem iż przedmioty w momencie zakupu były zgodne z obowiązującym prawem i ustawa nie może zmuszać mnie do zakupu nowych które będą zgodne z przepisami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aabb W Polsce to, w Polsce tamto. W Polsce jak zwykle burdel....

 

 

Na zachodzie nikt by nie gadał jak potłuczony i wylewał żale na forach tylko stwierdził by, że zrobi tak jak jest bezpieczniej, a bezpieczniej jest mieć na bagażniku te światła które nim i zapakowanymi na niego rowerami zasłaniasz.

 

Szukaj dalej zapisów prawnych i kombinuj, to przecież właśnie takie "Polskie".

 

 

Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe czytalem calego watku, byc moze pytanie bylo.

Czy na zachodzie Europy a konkretnie -Slowacja, Austria, Wlochy podczas rutynowej kontroli policja moze sie przyczepic do rowerow przewozonych luzem w kombiku? Taki sposob dla dwoch osob jest dla mnie wygodniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak to się ma do zasady że prawo nie działa wstecz. Skoro kupiłem w 2014 roku samochód z 9 pinową wtyczka i stosowny bagażnik Thule montowany na hak

 

 

 

wskazaniem iż przedmioty w momencie zakupu były zgodne z obowiązującym prawem

 

Przyjmij do wiadomości, że przed zmianą przepisów, kiedy nie było trzeciej tablicy, bagażnik NIE BYŁ ZGODNY Z PRAWEM, gdyż prawo nie dopuszczało w ogóle montowania czegoś, co zasłaniało światła lub tablicę rejestracyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe czytalem calego watku, byc moze pytanie bylo.

Czy na zachodzie Europy a konkretnie -Slowacja, Austria, Wlochy podczas rutynowej kontroli policja moze sie przyczepic do rowerow przewozonych luzem w kombiku? Taki sposob dla dwoch osob jest dla mnie wygodniejszy.

Hej,

 

Z rowerami miałem tylko kontrol w Niemczech - polizei. Były przypięte pasami wewnątrz auta. Zresztą bagaż też je unieruchamiał. Nikt się nie czepiał.

 

Wysłane z mojego Quadra 7 UltraSlim przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...