Skocz do zawartości

[bagażnik samochodowy/przepisy] na dach czy na hak ?


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio sprawiłam sobie bagażnik na rowery do swojego Pikusia. Zastanawiałam się czy na dach czy na klapę i ostatecznie zdecydowałam się na klapę. Z tego względu, że na dach byłoby mi ciężko dosięgnąć bo Citroen jest wysokim samochodem porzuciłam myśl o dachowym. Nie żałuję, mam Thula dopasowanego do modelu i jest bardzo łatwy w montażu, stabilny, rowery bardzo łątwo się montuje/demontuje a całość roboty trwa ok 5 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się wypowiedzieć na temat Thule 972 . Bagażnik na trzy rowery montowany na hak . Jak dla mnie najlepsza opcja mały moge go włożyć do auta gdy wybieram sie na rower na dłuzej , nie myślę w tedy czy mi go ktoś zwędzi . Kilka razy zdarzyło się że zamontowałem rowery ale musiałem otworzyć klapę ten bagażnik to umożliwia. I fajna kolejna sprawa bagażnik może służyć jako podnośnik serwisowy :) Szybkie smarowanie i czyszczenie na nim bez problemu wszędzie .Pr ędkość która osiągnołem z tym na tyle i jednym rowerem to 160 trwało to około 3-5min zapomniałem się że to mam śmigając za motocyklistami :) Normalnie na wyjazd trasa 300-400km autostrada z prędkością 90-120 w porywach 140 nie zauważyłem żadnych problemów .

Minus to to że przy brzydkiej pogodzie rower po przewozie jest brudny .

Do zestawu mam listwę ze światłem i miejscem na tablice .

 

tak to wygląda

c5aef14fe68fe7fcmed.jpg

 

 

 

 

 

A tu fajny filmik dość fajnie pokazane co i jak :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam właśnie taki bagażnik gdzie rowery są podwieszane (Thule 974) albo taki gdzie rowery stoją na platformie (Peruzzo Siena 3).

 

Szczerze mówiąc ciężko mi się zdecydować, Przy pierwszym bagażniku mam obawy że rowery "dydnadjąc" podczas jazdy będą o siebie obijać, przy drugim nie wiem na ile łatwo wrzucę go w bagażnik jak pojedziemy na całodniowy wyjazd z rodziną. Z kolei pod kątem stabilności wydaje mi się, że platforma bije na głowę takie "wieszaki". Na wieszakach też jest problem z damkami - trzeba chyba dokupić adapter żeby to miało za co wisieć. Do tej pory jeździłem z 2 rowerami (więc w bagażnik), ale teraz mam jeszcze jeden rower i za chwilę będzie czwarty. Generalnie więcej "za" mają chyba platformy, ale sam nie wiem :-).

 

Co powiecie?

1. Thule 974

2. Peruzzo Siena 3

 

Dodam jeszcze, że w kwestii kosztów to wieszaki są tańsze więc można obejrzeć się za modelem Thule 9708 na 4 rowery. W każdym razie nie chciałbym wydawać więcej niż 700-750 zł. 

 

P.S. Jeżeli kogoś chciałby mieć skrót wywiadu Janusza Weissa z Markiem Konkolewskim w formie wydruku A4, to zapraszam do załączonego pliku. Być może w trakcie kontroli jakiś nadgorliwy policjant zechce przeczytać kilka zdań zamiast dać mandat (o ile traficie na tego co umie czytać :-)).

na-wakacje-z-rowerem.pdf

Edytowane przez Mono1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Również myślę nad zakupem bagażnika. Bardziej skłaniam się ku takiemu na hak z racji auta. Na starym Golfie miałem dachowy bo auto niskie i łatwo było załadować na dodatek tanie rozwiązanie. Zmieniłem auto na wyższe i teraz mam kłopot. Bez stawania na progu drzwi nie da pewnie rady na dachu ustawić 3 sztuk. Żeby umyć środek dachu to już naprawdę muszę się wyciągać a mam 190cm wzrostu i długie łapska. Dodatkowo dach szklany więc przy załadunku można kuku zrobić. Ale jeśli chodzi o bagażnik na hak to martwi mnie jedno. Możliwość najechania na mój bagażnik przez kogoś za mną, a gdyby do tego doszło 3 rowery uszkodzone najprawdopodobniej do kasacji. Czy słyszał ktoś o takiej sytuacji. Czy ubezpieczyciel sprawcy nie będzie stawał okoniem przy likwidacji szkód i czy z oc sprawcy mogę dochodzić odszkodowania za zniszczone rowery? Jak na to popatrzy Policja na miejscu zdarzenia? Trzy zniszczone rowery i bagażnik to niezła sumka może się uzbierać. Nawet lekkie zderzenie bagażnikiem może niezłego bałaganu narobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Czy ubezpieczyciel sprawcy nie będzie stawał okoniem przy likwidacji szkód i czy z oc sprawcy mogę dochodzić odszkodowania za zniszczone rowery?

W świetle moich perturbacji z likwidacją szkody, wina sprawcy potwierdzona przez policję, mam duże wątpliwości co do ochoty ubezpieczyciela do pokrycia całości. Biorąc pod uwagę dużo niejasności w przepisach przy bagażniku na hak ubezpieczyciel skorzysta z każdej furtki żeby zakwestionować zasadność wypłacenia roszczeń.

To takie żale wydymanego płatnika daniny za ubezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chyba udam się jeszcze do mojego ubezpieczyciela na rozmowę co w takich przypadkach, gdyby ktoś staranował mi rowery na bagażniku. Inna kwestia taka, że nawet jak ktoś nas stuknie w zderzak oczywiście lekko to na dachu rowerki chyba przetrwają i można kontynuować urlop, a na haku jak trafi to może być po urlopie. Może trochę dramatyzuję, no nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja polecam taki na hak. Jeżdżę z takim już kilka lat i pomimo tego, że mam niski samochód to nie mam żadnych większych problemów z nim. 

Tutaj jest materiał wideo o jego wadach i zaletach: https://wikivid.eu/pl/zobaczVid/755/bagaznik-rowerowy-na-hak-opis-wady-zalety-porady-montaz

 

Osobiście mam tylko problem z przedwczesnym padaniem poduszek amortyzatorów przez dociążenie tylnej osi. Napęd mam na tył, ale nie zauważyłem żeby bagażnik miał wpływ na właściwości jezdne samochodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po pierwsze , w 9 na 10 samochodów nie otworzysz tej klapy po uchyleniu bagażnika ( kombi/suv z pionową tylną klapą). Żeby się dowiedzieć czy masz ten 10 , trzeba sprawdzić. 

Po drugie , jeżeli zamierzasz wozić tym np 4 fule z dziwnymi ramami , to powodzenia w przeplataniu tych górnych łap :)

Zdecydowanie bardziej uniwersalne są platformy takiego typu : 

http://allegro.pl/bagaznik-na-4-rowery-platforma-rowerowa-tytan-i5254978598.html

 

M

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe,czy można będzie kupić samą nalepkę... Dzisiaj przyszła do mnie dorabiana tablica i nie widzę jakiejkolwiek różnicy w stosunku do oryginału. Nawet "biel" jest odblaskowa.

Naklejke na tablice mozna kupic oddzielnie ale tablica powinna byc tez oryginalna. W przeciwnym wypadku podpada to pod falszowanie dokumentow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Przymierzam się do zakupu bagażników dachowych na 3 rowery (zastanawiam się jeszcze nad 4 sztuką dla małego roweru).

Ile trzeba wydać aby się nie martwić o spadnięcie rowerów przy mocniejszych zakrętach bądź mocnych bocznych wiatrach ?

Nie chcę również przepłacać za markę. Liczy się tylko jakość.

Co możecie polecić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze iż nie myślałem o bagażnikach wartości połowy rowerów.

Czy coś do 200-250zł znajdę znośnego ?

Thule Freeride 532 - https://www.thule.com/pl-pl/pl/products/carriers-and-racks/bike-carriers/roof-mounted-bike-carriers/thule-freeride-532-_-532002

Mont Blanc RoofRide - http://www.interpack.eu/product-pol-4363-Mont-Blanc-RoofRide-Alu-Bagaznik-uchwyt-rowerowy-za-rame.html

Tautus BikeUp - http://roweroweporady.pl/taurus-bike-up-test/

 

Skłaniałbym się ku polskiemu Taurusowi bo tak jak wspominałem na początku nie chcę płacić za markę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy można go montować na stalową bazę ? (chodzi o to, że ona nie ma rowków na mocowanie typu "T").

Ma jakieś adaptery czy obejmy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie.czy do granicy 200 zl zakupie jakis sensowny stojak - bagaznik na dach auta??Chce zakupic ale nie moge wydac za wiele poniewaz musze dokupc jeszcze poprzeczne belki ktora tez kosztuje okolo 120-160 zł a fundusze nie sa zbyt wielkie.czy lepiej sobie darowac taki zakup?

Prosze o podpowiedz.jesli warto cos w takich pieniadzach kupic to jesli nie bylby to klopot bardzo prosze o linka albo nazwe takiego stojaka.

 

A widzieliscie moze stojak i belki w relkamie LIDLA?Od czwartku beda dostepne wlasnie - stojak 199 zl i belka 149 zl.Co o nich sadzicie??Warto czy raczej nie.

 

Mam pewne typy ale wybierane tylko i wylacznie uwzgledniajac wyglad i cene bo o jakosci i sprawnosci nie mam zielonego pojecia.

Uchwyt za widelec

http://allegro.pl/rowerowy-uchwyt-za-widelec-peruzzo-de-lux-rzeszow-i5418613576.html

Uchwyt za koła

http://allegro.pl/aluminiowy-uchwyt-rowerowy-aguri-acuda-rzeszow-hit-i5431838567.html

http://allegro.pl/super-uchwyt-rowerowy-thule-freeride-532-rzeszow-i5418605959.html

 

Co do belek poprzecznych to wiekszego znaczenia chyba nie ma w okolichac 150 zl.

Edytowane przez karsto1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...