Skocz do zawartości

[dobór ramy] Za mała rama?


Rusty96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Pod koniec marca kupiłem swoją pierwszą szosę - jest to Scott Speedster 40. Na początku byłem tak zauroczony jazdą na nowym rowerze że jeździłem ze sztycą wysuniętą tak jak dostałem rower ze sklepu. Po paru dniach sztyca została dość mocno wyciągnięta (prawie do maksymalnego poziomu), tak żeby noga w najniższym położeniu korby była prawie że wyprostowana. Okazało się że w tej pozycji po przejechaniu 20+ kilometrów zaczynają mnie boleć plecy między łopatkami. Na początku problem ignorowałem, ale ostatnimi czasy doszedłem do wniosku że jeżeli mam jeszcze urosnąć (mam dopiero 18 lat) to może lepiej byłoby opchnąć cały rower i kupić jakąś używkę zamiast ryzykować wypadnięciem dysku czy jakimś innym ortopedycznym świństwem. Aha, dodam że ból nie jest nieznośny, ale jednak daje mi się we znaki. Problem nasila się gdy przechodzę do dolnego chwytu.

 

Tak więc, moje dane z Competitive Cyclist:

 

The Eddy Fit
Seat Tube Range c–c: 57.6 - 58.1 cm
Seat Tube Range c–t: 59.3 - 59.8 cm
Top Tube Length: 56.3 - 56.7 cm
Stem Length: 10.7 - 11.3 cm
BB–Saddle Position: 76 - 78 cm
Saddle Handlebar: 56.9 - 57.5 cm
Saddle Setback: 7.5 - 7.9 cm

 

The Competitive Fit
Seat Tube Range c–c: 56.4 - 56.8 cm
Seat Tube Range c–t: 58.1 - 58.6 cm
Top Tube Length: 56.3 - 56.7 cm
Stem Length: 11.8 - 12.4 cm
BB–Saddle Position: 76.8 - 78.8 cm
Saddle Handlebar: 56.1 - 56.7 cm
Saddle Setback: 6.3 - 6.7 cm

 

The French Fit
Seat Tube Range c–c: 59.3 - 59.8 cm
Seat Tube Range c–t: 61 - 61.5 cm
Top Tube Length: 57.5 - 57.9 cm
Stem Length: 10.9 - 11.5 cm
BB–Saddle Position: 74.3 - 76.3 cm
Saddle Handlebar: 58.6 - 59.2 cm
Saddle Setback: 7 - 7.4 cm

 

Your Measurments     
Inseam: 87
Trunk: 65
Forearm: 35
Arm: 74
Thigh: 62
Lower Leg: 56
Sternal Notch: 150
Total Body Height: 182

 

Przeszedłem się do sklepu gdzie kupiłem rower zapytać ile kosztowałoby ściągnięcie romiaru większego (czyli w tym przypadku 58), dowiedziałem się że byłby to koszt około 2000 zł (rama z najwyższego modelu serii) więc zamiana ramy nie wchodzi w grę. Jednak gdy poruszyłem temat rozmiaru ramy sprzedawca zaczął się upierać że 56 jest na mnie idealne, a gdybym kupił 58 to prawdopodobnie starałbym się zmienić go na 58. Do tego sprzedawcy dołączył następny, który również uważał że 56 jest w moim przypadku idealna, a na 58 "dopiero będę miał problemy z plecami". Oboje widząc moją sylwetkę na rowerze stwierdzili że wszystko jest w jak największym porządku (nie ze zdjęć, tylko przymiarka w sklepie). Jeden powiedział że być może problemem jest zbyt mocno wysunięta sztyca.

 

Dobrze wiem że niezbyt dobrze podszedłem do tematu zakupu roweru, ale mam już nauczkę na przyszłość i doskonale zdaję sobie sprawę z własnego błędu.

 

Załączam moje zdjęcie w dolnym chwycie. Tak, wiem że siodło powinno być odrobinę bardziej przesunięte do przodu.

 

152ht3m.jpg

 

Sprzedawać, nie sprzedawać? Bawić się w zabawę mostkami i sztycami? Jak kupować nową ramę to 58?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

WItam!

 

Wczoraj spieniężyłem Scotta, teraz pora na nową ramę. Z tym że problem teraz będę miał większy - będę kupował rower używany i już nie będę miał możliwości porównania dwóch rozmiarów.

 

Odpaliłem jeszcze Competitive Cyclist, wymierzyłem się jeszcze raz. Co się okazuje - poprzednio chyba pomyliłem cyfrę i zamiast podać długości ramienia 64 cm, to wpisałem 74. Teraz dostałem ramę z rurą podsiodłową od 56,4 cm (Competitive Fit) do 59,8 cm (French Fit) - różnic w porównaniu do poprzednich pomiarów nie ma. Jednak jeżeli chodzi o górną rurkę zgłupiałem - teraz Competitive Cyclist polecił mi rurę od 54,8 cm (Competitive Cyclist) do 56,4 cm (French Fit). Do tego mostek 10-11 cm.

 

Teraz już za bardzo nie wiem co się dzieje - dostaję ramę z górną rurą mniejszą niż poprzednio a na 56 z mostkiem 11 czułem się FATALNIE (bardzo skrępowany). Porównałem pomiary z poprzednimi - poza długością ramienia inne pomiary nie różnią się o więcej niż 1 centymetr. Teraz pytanie: co robić? Zaufać własnym odczuciom i zdjęciom (w 1. poście można obejrzeć) i brać 58? A może szukać roweru z długą podsiodłówką i krótką rurą górną?

 

Proszę o pomoc, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko stwierdzić tak na odległość. Wszelkie wyliczenia (nawet tak profesjonalne i dokładane jak na Competitive Cyclist) mogą wziąć w łeb w konfrontacji z rzeczywistością. Dlatego jeszcze raz namawiam, żeby przy kupnie danego modelu roweru przysiąść się do dwóch/trzech rozmiarów i wtedy będzie się miało jasność. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest taka możliwość. W Twoim przypadku zaufałbym własnym odczuciom. Jesteś na tyle świadomym rowerzystą, że sam wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze. Dla pocieszenia powiem Ci, że CC pokazuje mi rozmiar górnej rury dla mnie taki, który występuje w rowerze 46. Tymczasem jeżdżę na 54 i jest mi wygodnie. Nie wierz ślepo w te tabelki, bo to Ty się potem będziesz męczyć, a nie ci, co tworzyli te kalkulatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź. Powoli zaczynam się nakierowywać również na Speedstera tylko o rozmiar większej ramie. I teraz pytanie: jak duże przełożenie na moją pozycję będzie miało wydłużenie długości ramy+mostka o 3,5-4,5 centymetrów? Na zdjęciu mam 56+11, teraz byłoby 57,5+13, ew. 57,5+14. Dajcie znać, ja jutro postaram się objeździć XL-kę, chociaż znając życie to nie będą ich mieli na stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję w sklepie rowerowym i jedynym jeżdżącym z takim mostkiem cżłowiekiem jakiego znam to mój szef, były zawodowiec. :)

Bardzo wielu ludzi decyduje się na dopasowanie roweru do ich potrzeb i anatomii i nie pamiętam żebym zakładał w tym przypadku mostek dłuższy niż 110 mm.

Standardowe mostki w rowerach szosowych mają (w całej rozpiętości dostępnych rozmiarów) 80-120 mm (rozmiary ram od 47 do 62cm), i pasują one dla 99 procent nabywców rowerów.

Oczywiście możesz należeć do tego 1 procenta wybrańców :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...