Skocz do zawartości

[siodło] Wybór siodła a męskie sprawy.


Szatan666

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie wiedziałem jak nazwać temat dlatego od razu przechodzę do rozwinięcia. Od jakiś 2 miesięcy 5-6 razy w tygodniu zacząłem dojeżdżać do pracy rowerem ( mtb ) co łącznie dawało około 7-8km na dzień. Ostatnio miałem problemy z męskimi narządami, wybrałem się do urologa stwierdził podrażnienie prostaty i wzgórka nasiennego (?) ogólnie nic strasznego, myślę że już jest okej po lekach, ale do czego zmierzam, lekarz jednoznacznie nie potrafił wskazać przyczyny tego oto stanu, mówił żeby ograniczyć alkohol, kawę, może to być jakaś chwilowa niedyspozycja od tak. Zapytałem go czy na ten stan mogła też wpłynąć jazda na rowerze i powiedział że jest taka możliwość i żebym zainwestował najlepiej w jakieś szerokie siodło. Mam rower MTB, zastanawiam się właśnie czy szukać typowo szerokich siodeł czy tych normalnych rozmiarów tylko że z tą dziurą, nie wiem czy naprawdę ona coś daje dlatego szukam pomocy u Was, pewnie spotkaliście się z podobnym problemem albo po prostu pomożecie wybrać mi jakieś fajne siodło. Rekreacyjnie rowerem długich tras nie pokonuję, max do 15-20km ale rzadko, jedynie teraz chcę znowu móc jeździć na rowerze do pracy i nie musieć wracać do urologa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to odpowiedź brzmi nie :D

 

Szerokie siodło w MTB nic nie da, bo szerokie siodła są do sytuacji, w których zadek nasadzasz pionowo, całościowo na siodło, a w MTB siedzisz pod skosem. Najistotniejszych miejsc tego szerokiego siodełka byś nawet nie obciążył.

 

Rozumiem, że jeździsz bez pieluchy?

 

Mi siodło z wyraźnym wgłębieniem praktycznie zlikwidowało otępienie w okolicach prostaty po dłuższych trasach, więc - przynajmniej dla mnie - jak najbardziej działało. Ale siodło to szalenie indywidualna sprawa, więc praktycznie nie da się polecić tego samego komuś innemu i liczyć na podobne efekty. Mimo wszystko pokaże jednak na czym jeżdżę - to absolutny klasyk:

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=selle+royal+alpine&search_scope=&bmatch=seng-v8-p-aur-nwatch-spt-0423

 

Przy czym ta z paskami to nowa wersja, która podobno jest unisex, ja mam jeszcze starą przeznaczoną konkretnie dla mężczyzn. Czysto wizualnie nie jestem jednak wskazać, czy są jakieś różnice w kształcie. Na pewno warto wziąć pod uwagę, że siodło na rowerze z pewnych kierunków wygląda jak przekombinowany gadżet erotyczny :D

 

Tu wrzuciłem swego czasu parę fot:

http://www.forumrowerowe.org/blog/326/entry-635-orze%C5%82-mo%C5%BCe/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, tylko akurat na tym filmie powinien chyba trochę inaczej usiąść na tym taborecie. Tu mniej więcej widać, o co chodzi:

 

Selle%20Royal.jpg

 

Generalnie, to dużo więcej czynników, niż tylko ta jedna odległość - szczególnie jeśli jazda ma być bez pieluchy, bo wtedy siodło musi spełniać dodatkowe funkcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy 43 latach i około 600km/miesiąc żadnych negatywnych skutków nie mam. Siodlo jakie posiadam to wtb pure-V. Wedle producenta posiada technologię love channel - specjalny rów w środkowej części. To raz.

A dwa to sprawdź czy nie masz zbyt zawartego noska...

Podczas dłuższych jazd podnos tyłek, zmieniaj miejsce siedzenia - raz bardziej z przodu potem z tylu innym razem na środku.

Na długich podjazdach (ze względu na nachylenie nosek siodła się zadziera) jedź co jakiś czas na stojąco.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od dwoch lat smigam na tym samym wtb co jaca. Zmienilem w trosce o przyrodzenie. Po prostu, po kilku km walki z podjazdem traciłem czucie w wiadomych okolicach. Od zastoeowania tegoz siodla zyskalem wiecej, okres adaptacji tyłka do siodelka po zimowej przerwie wynosi obecnie kilka razy mniej niz na poprzednim.

Innymi słowy, zmień siodło :-)

 

Wysłane z mojego Solution7II przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie za odpowiedzi, czekam na wyplate i cos wybiore z Waszych propozycji, aktualnie sprawdzilem i mam selle royal mach co ponoc nadaje sie do jazdy 15° i ma maly love channel w porownaniu do tego co widac na zdjeciach zaproponowanych modeli przez Was, jak juz cos wybiore, dam znac =]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij też do mojego tematu: http://www.forumrowerowe.org/topic/161396-siodlo-jakie-siodlo-zeby-tylek-nie-dretwial-pomocy/

 

Jeszcze testuję to nowe siodełko, ale od razu wiadomym jest dla mnie, że na tkanki miękkie, prostatę nie uciska.

Pokaż Twoje obecne siodełko. Spróbuj na początek pochylić je nosem w dół, ale na tyle żeby z niego nie zjeżdżać i podczas jazdy staraj się trzymać tyłek na tyle siodełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij też do mojego tematu: http://www.forumrowerowe.org/topic/161396-siodlo-jakie-siodlo-zeby-tylek-nie-dretwial-pomocy/

 

Jeszcze testuję to nowe siodełko, ale od razu wiadomym jest dla mnie, że na tkanki miękkie, prostatę nie uciska.

Pokaż Twoje obecne siodełko. Spróbuj na początek pochylić je nosem w dół, ale na tyle żeby z niego nie zjeżdżać i podczas jazdy staraj się trzymać tyłek na tyle siodełka.

Coś takiego mam. 8_33782_11_02_08.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jezdzisz tak male dystanse to ewidentnie musi byc cos nie tak z ustawieniem siodelka. Zrob zdjecie roweru bokiem i pokaz tutaj. Po kilkunastu minutach to nawet na kawalku deski powinno byc Ok. Stawiam na skrajnie zle ustawiony rower pod Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dalej podkreślam że nie wiadomo na 100% że jazda na rowerze wysłała mnie do urologa, to mógł być jeden z czynników i wolę go usunąć. Obniżyłem je trochę w dół i spróbuję siedzieć bardziej z tyłu siodła. Jutro zdam relację i zdjęcie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam jak powinno być ustawione siodełko w poziomie względem sztycy do jazdy turystyczno- rekreacyjnej, czy max przesunięte do przodu czy też do tyłu; bo z tego co czytałem ustawienie max do tyły powoduje bardziej wydajne kręcenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam jak powinno być ustawione siodełko w poziomie względem sztycy do jazdy turystyczno- rekreacyjnej, czy max przesunięte do przodu czy też do tyłu; bo z tego co czytałem ustawienie max do tyły powoduje bardziej wydajne kręcenie

Regulacja siodełka w poziomie służy ustawieniu go względem pedałów.

Bardziej wydajne kręcenie będzie jak siodełko będzie ustawione optymalnie, co niekoniecznie znaczy "max do tyłu".

 

Przy pedałach ustawionych poziomo kolano nad "przednim" pedałem powinno być dokładnie nad osią pedału.

 

Tu jest to przystępnie opisane:

 http://trzymamforme.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam doświadczenie z siodełkiem z dziurą. Wygodniejsze to nie jest od innych siodełek, nie jest też mniej wygodne, dziura daje jednak to, że krocze i tyłek po dłuższej jeździe nie drętwieją (przy najmniej w moim wypadku). Podobny efekt daje wyżłobienie, ale dziura daje lepszą wentylację, a jak wiadomo u mężczyzn temperatura krocza i jąder to ważna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szatan666, miałem podobny problem z bólem tyłka na tyle, że odechciewało mi się jeździć. Wcześniej trafiłem na filmik, który pokazał sznib. Poszedłem do sklepu i na specjalnej poduszce zmierzyłem sobie rozstaw kości kulszowych. Siodło które dostałem z rowerem Selle Italia X1 było dla mnie strasznie niewygodne, zmieniłem je na nieco szersze Specialized Romin Evo i nawet bez wkładki na długich dystansach nie odczuwam żadnego bólu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...