Skocz do zawartości

[Rower] Wielkość ramy roweru dla osoby z chorym kręgosłupem


lopez2008

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

próbuję dobrać wielkość ramy roweru tak aby nie obciążać mojego schorowanego kręgosłupa. Czytałem że kręgosłup ma być prosty etc. ale nie wiem jak to się ma do wielkości ramy. Tzn czy wybrać ramę odpowiednią do wzrostu, mniejszą czy większą aby sylwetka była odpowiednia. Z przelicznika wychodzi rama 20.2 cala (długość nogi od krocza 90cm, 186 cm wzrostu) Rower jaki wybrałem to góral do rekreacujnej jeździe po lesie, drogach asfaltowych. Wyczytałem też że do jazdy rekreacyjnej dobiera się rower o jeden rozmiar większy, ale nie wiem czy to prawda.Wybór wstepnie padł na używaną meridę kalahari 550.  Jeżeli kto kolwiek ma doświadczenie w podobnych przypadku proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

186 cm wzrostu, jazda rekreacyjna - powinieneś zastanowić się nie nad góralem, ale crossem - koła 28 cali, rama 21, nawet 22 cale (sam jeżdżę na ramie 22" a mam 180 cm wzrostu - jest wygodnie :)

 

Żeby plecy były proste - można regulować położenie kierownicy - wyżej/niżej, można zmienić mostek na krótszy, na taki z większym wzniosem, kierownicę można zmienić na "jaskółkę" bardziej wygiętą do tyłu - masa możliwości.

 

Rower na mniejszych kołach i mniejszej ramie będzie bardziej zwrotny - co jest zaletą przy jeździe terenowej.

Rower na większych kołach i większej ramie będzie bardziej stateczny - co jest zaletą przy jeździe rekreacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja operacji nie miałem, ale lekarz zabronił mi biegać, skakać bo wtedy będzie ona konieczna. Długo nie jeżdziłem na rowerze jakieś 10-15 lat i niewiedziałem że aż takie siły działają na kręgosłup podczas jazdy rowerem(jazda po szosie, czasami spokojnie we dwoje po lesie). Zdrowie jest najważniejsze więc zainteresowałem sie tym tematem i wyczytałem że dobór odpowiedniej ramy z odpowiednim ułożeniem dampera ma najwieksze znaczenie jeżeli chodzi o komfort ramy. czy w takim razie możecie pomóc mi tytypować kilka modeli? Chciałbym wydać jak najmniej kasy, jednakże nie chcę kupić chińszczyzny. Z tego co się zdąrzyłem zorientować to dość drogie rowery(ok 5.000zł) więc w gę będą wchodziły używki. Co do jazdy to tak jak wspomniałem wczesniej rower do spokojnej jazdy po szosie i lesie z przewagą szosy(80%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii w grę wchodzi tylko full (też mam problemy z plecami), nawet kosztem tego że będzie na kołach 26, chociaż ogólnie proponowałbym Ci 29, ale takiego w dobrej cenie nie znajdziesz. Cały czas nie podałeś zakresu cenowego, ale jeden z tańszych fulli, mało popularny, ale godny rozważenia jest w decathlonie http://www.decathlon.pl/rower-gorski-rockrider-91-id_8213074.html

 

Nie słuchaj opinii, aby kupować crossa na wąskich oponach, znaczną cześć drgań tłumią relatywnie szerokie balony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maksymalnie 2000zł. Zacząłem zastanawiać się nad samodzielnym złożeniem roweru i tak znalazłem tanią ramę. O samej ramie w poslkiej sieci trudno coś znaleźć. Bardziej popularna jest w niemczech, wegrzech. Czy ktoś miał z nia doczynienia?

http://allegro.pl/canyon-nerve-mr-7-i4189918298.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położenie amortyzatora w ramie nie ma żadnego wpływu na komfort pracy zawieszenia czy komfort roweru ogólnie. Jego ustawienie (pion/poziom itd) zależy od koncepcji producenta na konstrukcję zawieszenia, przestrzeń niezbędną do zamocowania itd.

Rama jak i cała marka są jednak dosyć popularne w Polsce ze względu na bardzo dobry stosunek - jakość. Na nerve jeździł użytkownik tego forum miskov17.


Alternatywą dla ramy z amortyzacją może być sztyca amortyzowana dobrej jakości np Cane Creek Thudbuster. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu, ale alternatywa w takiej postaci nie przekonuje mnie. Wydaje mi się, że te dwa sposoby amortyzacji dzielą lata świetlne ;-) Co do samej ramy nie potrafiłem znaleźć o niej informacji w polskim google dlatego napisałem że nie jest popularna w PL.

Czy ta rama + Shimano Deore M590 + http://allegro.pl/amortyzator-suntour-xcr-lo-100mm-czarny-2013-pivot-i4170615082.html zda egzamin przy spokojnej jeździe 3-5 razy w tyg po 20-40km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do spokojnej jazdy 80 procent po asfalcie wg mnie można bez problemu zdecydować się na zakup sztycy amortyzowanej takiej jaką wymieniłem. Jest oczywiście różnica w stosunku do amortyzacji ale pytanie czy w takich warunkach będzie to wymierna korzyśc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...