Skocz do zawartości

[ciśnienie w oponach] Jak często pompujecie?


AdamF

Rekomendowane odpowiedzi

Mam opony Schwalbe Marathon Racer 700x30c - zalecane ciśnienie 4,5-7 bar.

Napompowałem je do 6 barów, po 2 tygodniach - jeżdżę teraz około 70-100 km na tydzień - ciśnienie zeszło do 4 barów.

Opony nowe, dętki trochę starsze, dziur brak.

 

Zastanawiam się, czy to normalne czy powinienem wymienić dętki na jakieś lepsze?

 

Napiszcie proszę, jak często musicie pompować koła i jak szybko schodzi Wam ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sansei6, ale z tej rady akurat chyba nie skorzystam...

Jak pompuję oponę, to w moim odczuciu robi się twarda już przy ~1,5 bara, jak siadam na rower to opona przestaje wyraźnie się uginać przy ~2,5 bara - a producent zaleca ciśnienie 4,5-7 barów... Więc jednak wolę się upewnić, że mam przynajmniej te 4,5.

 

A za rady z dętkami dziękuję - po następnej wypłacie zmieniam na Schwalbe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przesadzacie z tymi ciśnieniami, jak wam dętki siadają... opona musi się ciut uginać, by dobrze pracować, tak jak w samochodzie też jest inny przekrój profilu przy podłożu a inny u góry.... choć może w typowych slickach - szosówkach ma być inaczej? I gdyby nie ciężar to by była sama guma heheh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo nie patrzeć na manometr i luz, ja pompuję jak robią się miękkie , do twardego... nie patrzę na żadne wskaźniki, a w zależności od roweru, stylu i ilości jazdy bywa to różnie... ale raczej nie częściej niż raz na kwartał

Tak jak mój znajomy który się dziwił że raz tygodniu łapie pany, bo się okazywało, że pompował do momentu aż jest nie za miękko - w rzeczywistości okazywało się, że to 0.5 bara...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam opony Schwalbe Marathon Racer 700x30c - zalecane ciśnienie 4,5-7 bar.

Napompowałem je do 6 barów, po 2 tygodniach - jeżdżę teraz około 70-100 km na tydzień - ciśnienie zeszło do 4 barów.

Opony nowe, dętki trochę starsze, dziur brak.

 

Napiszcie proszę, jak często musicie pompować koła i jak szybko schodzi Wam ciśnienie.

Guma się starzeje, z czasem puszcza coraz bardziej. Nie wiem o ile starsze są Twoje dętki od nowych opon, sprecyzujesz? A jeśli nie daj Boże są to jakieś super czy ultralighty to odpowiedź nasuwa się jedna - ten typ tak ma. Coś za coś, mniejsza waga kosztem częstszego pompowania.

 

Kiedy miałem Maxxisy ultralight wtedy musiałem dopompowywać co tydzień. Przy okazji wyrwania wentyla (ach ten pośpiech)

dnht.jpg

kupiłem tradycyjne, grubościenne i czas wydłużył się do miesiąca (przy pompowaniu do 8-9 BAR).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dętki mam niemarkowe, niezbyt drogie, żadne lighty.

Opony mają miesiąc, a dętki założone jakoś w zeszłym roku w lecie, niestety nie pamiętam dokładnie kiedy.

Czyli opony ~300 km przebiegu, dętki pewnie ~1500-2000 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Guma się starzeje

 

W dzisiejszych czasach są takie gumy?

W jednym rowerze mam dętki sprzed 20 lat i trzymają powietrze równo, a dętkom się nic nie dzieje. W innym mam jedną dętkę jakąś chińską sprzed 15 i to samo, druga czeski Continental sprzed 13 i nic.

O nowszych rowerach nie wspominam (raczej odchodzę od dętek), ale fakt, że lekkie dętki, oraz dętki z wentylami presta szybciej puszczają powietrze (przypuszczam, że ten rodzaj zaworów jest przyczyną). Moim sposobem na uwalniane powietrze jest wlanie trochę płynu do opon tubeless. Musiałem zrobić tak z rowerem, który ma koła szosowe, a powietrze schodziło tak szybko, że obowiązkowo musiałem uzupełniać, co tydzień i oczywiście zawory presta, które za to obwiniam. Płynu do dętki nie wlewam dużo, a efekt jest pożądany.  Ciekawą rzecz stosuje mój ojciec, bo wlewa trochę wody i jak widzę to opon w rowerze latami pompować nie musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W góralu raczej trzyma dość stabilnie, w szosie im wiecej napompowane (9-10) tym szybciej sie obniża (kilka dni i spadek), jak mam wartość dojazdową minimalną czyli 4-4,5 (pompowane SKS Puro - ciężko wycisnąć 7 ale raz mi sie udało) to trzyma stabilnie 2 tygodnie. Dętki kijowe chyba, będe robił testy kiedyś ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...