Skocz do zawartości

[Oświetlenie] Busch & Muller Ixon Core


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

dzisiaj opiszę moje jak do tej pory krótkie wrażenia z użytkowania przedniego oświetlenia B&M Ixon Core.

 

Na początek trochę historii. Od prawie roku nosiłem się z zamiarem zakupu porządnego oświetlenia na przód do mojego roweru. Z racji tego, że najczęściej poruszam się po drogach publicznych pod uwagę brałem zakup oświetlenia przystosowanego do tego, czyli takiego, które nie będzie oślepiało jadących z naprzeciwka. Wstępna selekcja wyłoniła lampkę Roxim RX5. Jednak po przeanlizowaniu wszystkich danych na temat tej lampki doszedłem do wniosku, że jej wymiary są za duże. Potem skłaniałem się do zakupu Roxim M6. Przemawiały za nią: kompaktowe wymiary, moc oraz długi czas działania na akumulatorach. Niestety wysoka cena skutecznie odstraszała mnie od zakupu. Pewnego wieczora czytając na forum temat o oświetleniu przeczytałem wpis Dziobolka, który to informował o nowościach ze stajni B&M. We wpisie tym natrafiłem na informację o lampce Ixon Core. I w tym momencie pojawił się uśmiech na mojej twarzy.

 

Oświetlenie zakupiłem w niemieckim sklepie Bike24.de. Cena wraz z przeliczeniem walut oraz transportem ze sklepu do dziadka mojego znajomego skąd przywieźli mi ją rodzice owego znajomego wyniosła 188 zł.

 

1) Budowa i wykonanie: lampka wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Korpus zrobiony jest z aluminium oraz sprawiającego wrażenie lekko gumowanego plastiku. Z tyłu znajduje się klapka pod którą znajduje się złącze Micro USB służące do ładowania lampki. Całość sprawia wrażenie dobrze przemyślanej konstrukcji o wysokiej jakości wykonania. Przy mocniejszym ściskaniu korpusu nic skrzypi i nic nie trzeszczy. Jedyne do czego można się przyczepić to włącznik urządzenia. Co prawda zrobiony jest z miękkiej gumy, ale trzeba go mocno wcisnąć i przytrzymać przez około 2 sekundy żeby lampka się zaświeciła. Przy szybszej jeździe lub rękawiczkach z długimi palcami może sprawić to małe problemy. Lampka mocowana jest do kierownicy za pomocą gumowej obejmy oraz dwustronnej taśmy klejącej którą przykleja się do szyny w którą wsuwa się oświetlenie oraz kierownicy (coś jak liczniki Sigma)

 

2) Jak to świeci i czas działania: Ixon Core działa w dwóch trybach. Słabszy 12 LUX i mocniejszy 50 LUX. W słabszym trybie czas działania wynosi 12 godzin, a w mocniejszym 3 godziny. Przynajmniej tyle podaje producent, nie sprawdzałem tego w praktyce. Teraz najważniejsze :) Jak to świeci? krótko mówiąc świetnie. Sam się zastanawiam jak lampka, której odbłyśnik jest trochę niższy od zapałki może tak oświetlać drogę. Wiązka jest szeroka, świeci daleko.  Droga jest równomiernie oświetlona w całym obszarze jakim lampka świeci. Nie ma miejsc niedoświetlonych czy oświetlonych za mocno. Jadąc środkiem drogi o szerokości około 5 metrów mamy oświetloną całą szerokość i to od około metra przed kołem. Barwa światła jest bardzo przyjemna dla oka. Doskonale widać odcięcie wiązki, tak aby nie świecić jadącym z przeciwka po oczach. Jazda jest możliwa w słabszym trybie oświetlenia, droga przed nami jest widoczna, ale ma co oczekiwać cudów jeżeli chodzi o jasność.

 

3) Podsumowanie: lampkę polecam wszystkim tym, którzy poruszają się po drogach publicznych i nie chcą walić po oczach innym użytkownikom ruchu. Bardzo dobrze ukształtowana wiązka idealnie sprawdza się w takich warunkach, zapewniając doskonałe oświetlenie przestrzeni przed rowerzystą. Dla niektórych wadą może być cena, krótki czas świecenia w mocniejszym trybie oraz to, że lampka nie jest zasilana z baterii paluszków.

 

W załączonym pliku jest zdjęcie pokazujące jak lampka świeci. Nie jest ono zbyt profesjonalne. Zrobione z wysokości około 50 cm. Aparat Canon EOS350D, czas naświetlania 0,8 sek, ISO 1600, jednostka przysłony f/5.6. Jutro wstawię zdjęcia samej lampki.

post-146870-0-51091500-1396644195_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Fajny opis. O Ixon Core niewiele można znaleźć opinii w Internecie.

Też zastanawiam się między RX5 i Ixon Core. Nie widziałem tych lampwek na żywo ale ze zdjęć w necie rzeczywiście widać że RX 5 jest dość duża. Czy miałeś możliwość porównania jak świecą te lampki i jak długo Ixon świeci na 1 ładowaniu? Czy dane producenta są prawdziwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...