Skocz do zawartości

[rower] Canyon Nerve AL (27.5)


crosis

Rekomendowane odpowiedzi

Ja ostatnio też miałem małe przejścia z kołami (tylne CrossRide Disc). Przy nacisku na pedały (wyłącznie w trakcie jazdy), coś trzeszczało/klikało z tyłu roweru. Obawiałem się powtórki z rozrywki, kiedy to w moim poprzednim, starym fullu zaczęło sypać się zawieszenie. Jednak przy bocznym nacisku na ramę nie było żadnych odgłosów. Dla pewności rozkręciłem zawieszenie i wszystko ładnie wyczyściłem. Swoją drogą muszę przyznać, że te wszystkie grube osie i duże łożyska robią wrażenie. Nie rozwiązało to problemu klików/trzasków, więc zabrałem się za koło i napęd. Rozkręciłem i wyczyściłem korbę razem z koronkami, kasetę, zmieniłem łańcuch. Dalej nic. Dodatkowo zero luzów na szprychach, koło idealnie proste. W końcu znalazłem na jakimś zagranicznym forum wpis na temat klikania w tych kołach. Przyczyną okazał się bębenek. Bezpośrednim powodem klikania (moim zdaniem) był brud w gniazdach zapadek. Po wyczyszczeniu klikanie ustało i wszystko jest superciche, jak wcześniej. Jeśli chodzi o samą piastę, to muszę powiedzieć, że jest wykonana bardzo solidnie, wszystkie elementy mają duże średnice. Jednak słabym ogniwem jest aluminiowy bębenek. Widać, jak gniazda zapadek się wyrabiają, a od zewnątrz kaseta wrzyna się w poprzek rowków. Mavic zaleca (czy może wręcz nakazuje) używanie kaset na krzyżakach, które bardziej równomiernie przenoszą siłę na bębenek, ale małe koronki już na krzyżaku nie są i robi się masakra.

Wszelkie tego typu odgłosy doprowadzają mnie do białości, bo niosą się po całej ramie i za cholerę nie wiadomo, jakie jest ich źródło, a może nim być prawie każda część. Jak widać często są to koła Mavica...

Mavicki crossridy mają i zalety i wady. Mnie rozwalił drucik z tyłu:) jako dystans.

Bębenek jest alu (kosztuje ponoć 200zł)a canyon daje kasetę hg62 bez pająka. Ledwo kasetę zdjąłem.Syfu w środku masa. Zatem moi drodzy róbcie częściej przeglądy. Mimo że myjki ciśnieniowej nie używam w środku była rzeźnia.Tak w gruncie rzeczy jak pomyślę to niepokoją mnie tylko 3 rzeczy na tą chwilę. Trzeszczące przednie koło, coś się dzieje ze sterami i ten bębenek. Reszta lata ok. Po ok 4500km na dwóch łańcuchach napęd, suport hamulce zawieszenie jest ok.

 

Zastanawiam się czy robić ten przegląd bo koszt przeglądu 159 + transport 120 a mogą jeszcze dojść części.

 

A co robicie z amorkami? Przegląd by nie utracić gwarancji min raz w roku.

Koszt przeglądu jednego amorka 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A co robicie z amorkami? Przegląd by nie utracić gwarancji min raz w roku. Koszt przeglądu jednego amorka 500 zł.

 

Koszt serwisu przedniego amortyzatora to 289pln (32 Evolution), tylnego - 399pln (przegląd gwarancyjny w Cult Bikes). Tak, czy inaczej, uważam, że to niezłe ździerstwo, no ale w cenie jest serwis komory olejowej. Wydaje mi się jednak, że jeżeli nie trzepie się rowerem przez cały sezon o głazy-telewizory, to serwis komory olejowej nie jest krytyczny (to jest tylko moje zdanie). Nie wiem, jak do przedniego, ale do tylnego amortyzatora komplet uszczelek z olejem do komory powietrznej można kupić za ok. 70pln. Wymieniałem te uszczelki nie raz i jest to dziecinnie proste. Z Foxem z przodu nie miałem wcześniej do czynienia, więc nie będę się wypowiadał, ale ludzie mówią, że też się wszystko łatwo wymienia. Podejrzewam, że przy łagodniejszej jeździe w dobrych warunkach, serwis komory powietrznej też jest na wyrost, no ale... Sam mam dylemat z tym serwisem, bo to kupa kasy... Nie wiem, czy Cult Bikes jest jedynym autoryzowanym serwisem Foxa. Muszę się dowiedzieć, czy przy okazji takiego serwisu dałoby się zrobić jakiś upgrade uszczelek ślizgowych. Wiem, że uszczelki o mniejszym współczynniku tarcia montowane są w serii Factory. Są chyba też jakieś inne, nie Foxa.

 

 

 

Niestety koła systemowe Mavic od dawna mają tę wadę, że trzeszczą na szprychach. O ile kiedyś zdarzało się to głównie w modelach wyższych, tj. SLR, tak teraz we wszystkich. Najlepszym rozwiązaniem było by sprzedanie tego przybytku, niestety. :-(

 

Patrząc na konstrukcję kół Mavica i kół klasycznych, to jedyne, czym się zasadniczo różnią szprychy, to ich mocowanie do piasty. Pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to syf w gniazdach szprych, który nawet przy niewielkiej pracy koła daje o sobie znać różnymi trzaskami. Może takie trzeszczące koło wystarczy rozebrać i umyć, ewentualnie jakoś "naoliwić", nie mam pojęcia. Moje koła na razie trzymają się dobrze. Tylko ten aluminiowy bębenek mnie wnerwia i to, że do wolnobiegu jednak dostaje się brud (mało, ale potrafi dawać o sobie znać). Z drugiej strony za to, cały mechanizm zapadkowy w tych kołach ma znacznie większą średnicę, niż zazwyczaj, przez co przenosi mniejsze obciążenia. Myślałem o upgradzie bębenka z TS-2 do ITS-4 (z czterema zapadkami), żeby szybciej łapał. Ktoś wie, czy są jakieś zamienniki tej części?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem. Trzaski pojawiają sie na styku szprych z piastą. Należałoby użyć bardzo rzadkiego oleju by pozbyc sie niechcianych odgłosów.

389 zł za serwis dampera?! Za 600 zł mozna kupić niemal nowy. Za 900 zł lepiej samemu próbować kupując potrzebne uszczelki, oleje i smary. Amortyzator nie jest skomplikowana konstrukcja, a instrukcje mozna znaleźć na YouTube.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gościa który bierze 100 od amorka+części. Mam zamiar spytać o uszczelki. Damper wolno wybiera niestety. Jak nie psikne brunoxem to jest masakra. Jak ktoś zna zamienniki bębenka to dajcie znać.Uszczelnienie zapadek jest badziewne. Cztery zapadki to by było coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem widelec: komora olejowa jeżeli trzyma olej to po co wywalać niepotrzebnie kasę to samo tyczy się komory powietrznej(sprężynie gazowej) jedynie co warto robić to wyjąć golenie dolne i przeczyścić uszczelki ( jeśli nie ma luzów zaaplikować smar teflonowy) zwruć uwagę na stopień zanieczyszczenia wewnątrz goleni stan powierzchni tłoczysk komory olejowej i gazowej.

 

Tylny damper Fox to konstrukcja monotuby komora gazowa znajduje się poniżej komory olejowej (nie mówię tutaj o sprężynie gazowej) wysokie ciśnienie oraz tłok pływający jest z tworzywa w przypadku zużycia uszczelek ciśnienie przedostanie się do komory olejowej a olej do komory z gazem co nalewno spowoduje niewłaściwą prace amortyzatora wskutek utraty sił tłumienia i może powodować tez hałas. serwis w przypadku dostępności części nie jest skomplikowany problem tylko z dobiciem gazu do wartości której niestety nie znam ale rock shock ma juz pompki o wysokich zakresach problem tylko dorobienia/dopasowania odpowiedniego zaworu.

 

Olej w amortyzatorze powinno na pewno wymienić się w przypadku gdzy jakimś cudem dostanie się do niego woda bo nie sądze by tracił właciwości przy takim sposobie urzytkowania.

 

 


A i odzradam płukanie rowerów w rzekach potokach jak często widać na fotkach z relacji uszcelka nie jest w stanie zatrzymać piasku o wielkości kilkunastu mikronów czy kilkudziesięciu ja umyłem kellysa raz w rzecze to potem amor był ospaly z uwagi na wysokie tarcie i nawet brunox nie pomagał ale czyszczenie i smar załatwilo sprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dopasowałeś pod siebie czyli nadrobiłeś mostkiem czy co tam innego ..., ale bazy kół np. nie zwiększyłeś ... L jest za mała pod 188 cm ...

Stoję przed tym samym problemem. Upatrzyłem sobie Nervusa, mam 187cm i 90 nogę. Tez wydaje mi sie, ze L będzie za mały. Ale mam watpliwości czy XL 29er nie będzie z kolei za duży: https://www.canyon.com/pl/mountainbikes/bike.html?b=3662

Czy kojarzycie jakiś rower równie duży o podobnej geo i rozmiarze abym mógł sie przymierzyć przed zakupem?

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed tym samym problemem. Upatrzyłem sobie Nervusa, mam 187cm i 90 nogę. Tez wydaje mi sie, ze L będzie za mały. Ale mam watpliwości czy XL 29er nie będzie z kolei za duży: https://www.canyon.com/pl/mountainbikes/bike.html?b=3662

Czy kojarzycie jakiś rower równie duży o podobnej geo i rozmiarze abym mógł sie przymierzyć przed zakupem?

Z góry dzięki!

Dzwoniłeś do Canyona? Spytaj niech Ci Doradza. Jak jeździsz rekraacyjnie to weź mniejsza ramę będziesz bardziej pionowo siedział i będzie większy komfort. Jak chcesz się ścigać lub maratony zastanów się nad większą rama będziesz bardziej pochylony. Ja wziąłem najpierw Ske przekrok był idealny ale za bardzo byłem wyprostowany i miałem wrażenie ze przy ostrym zakręcaniu końcówka kiery przychacze o kolano. Wymieniłem na Mke przekrok 2 cm różnicy czyli żadna bo rura w Nervie bardzo spada w dół. Zmieniła się natomiast sporo różnica w odległości do kiery. Ja ze względu ze jeżdżę na zawody mtb i potrzebuje bardziej sportowej sylwetki odwróciłem mostek i dodatkowo obniżyłem. Teraz dla mnie jest super i na zawody i na wycieczki. Moja rada bo Lka a XL będzie miała podobny przekrok ale dużą różnicę między środkiem kiery a sztycą sprawdź ta odległość idź do sklepu z metrem znajdź rower o podobnych wymiarach i sprawdź jak siedzisz. Pamiętaj że zawsze możesz wymienić na inna ramę ale się trzeba liczyć ze sporym okresem wymiany ja czekałem ponad miesiąc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

dzieki za informacje :thumbsup:

tak naprawde interesuje mnie sama rama bo chciałbym go poskładać wg "własnej specyfikacji" w sensie zakupie najtańszy model zostawie rame ....reszte ze stratą sprzedam...i bedzie ok ... przy mojej wadze z plecakiem 90kg to w nowym rowerze oś qr 9 nie najlepszy pomysł tak myśle.... :whistling: taktyka zaiste dziwna jesli x12 syntace kosztuje w komplecie ok 32 euro...wiec najtańszy model zdrożałby niby 140 zł ale wiadomo ze to i inna piasta itd itp tak sobie (canyon) wykalkulował.... :icon_confused:  suma sumarum trzeba dołozyc do modelu 7.0..... :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za informacje :thumbsup:

tak naprawde interesuje mnie sama rama bo chciałbym go poskładać wg "własnej specyfikacji" w sensie zakupie najtańszy model zostawie rame ....reszte ze stratą sprzedam...i bedzie ok ... przy mojej wadze z plecakiem 90kg to w nowym rowerze oś qr 9 nie najlepszy pomysł tak myśle.... :whistling: taktyka zaiste dziwna jesli x12 syntace kosztuje w komplecie ok 32 euro...wiec najtańszy model zdrożałby niby 140 zł ale wiadomo ze to i inna piasta itd itp tak sobie (canyon) wykalkulował.... :icon_confused:  suma sumarum trzeba dołozyc do modelu 7.0..... :icon_confused:

 

Przesadzasz,ja ważę ze wszystkim prawie 100 kilo i nie narzekam.Miałem w swoim życiu bardziej wiotkie ramy.Różnica pomiędzy przelotową osią a qr jest ale nie na tyle duża by usprawiedliwiała takie kombinacje.Szóstka i siódemka nie tylko różnią się osiami stąd wyższa cena.Zresztą Canyon tak to sobie wymyślił i jak się nie podoba to po prostu nie kupujesz ;)

Lepiej dołożyć do wyższego modelu i mieć kompletny rower niż bawić się w samoróbki,z którymi zawsze są jakieś problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kontaktowałem się w tej sprawie z polskim oddziałem Canyona i jest możliwość przerobienia tyłu na sztywną oś - wystarczy kupić oś u nich + koło pod tę oś we własnym zakresie. 

Informacja od Pawła Steinke z Canyon Polska:

 

Sprawdzone, zespół osi kosztuje 39,95 Euro, hak około 70-80 zł + nieco ponad 30 zł za wysyłkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha,więc to tak.Teraz rozumiem.Wychodzi na to,że taka przeróbka jest kompletnie nieopłacalna.To co musisz wydać na upgrade mieści się akurat w różnicy cenowej pomiędzy 6.0 i 7.0.Na pewno nie warto tego robić w prawie nowym rowerze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cenna informacja  :laugh: +1....mnie chodzi o ramę w tym akurat malowaniu więc musiałbym kupic 8.0 a to juz 2,5 tyś wiecej...reszta szpeju poza korbą zostanie sprzedana w tym koła (tańszy osprzęt łatwiej sprzedam)...więc przeróbka za około 270 zł jak dla mnie jest całkiem do przyjecia...rozumiem niechęć do przerabiana nowego bike ale skoro nie moge nabyć osobno ramy to nie mam innego wyjscia...poza tym ja akurat to lubię (rozbieranie przerabianie) i nie mam problemów... :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...