Skocz do zawartości

[Przestroga] Nowy widelec a kwestia smarowania.


Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent nowa Reba RL Solo 2014 z manetką PushLoc, chcę przed zamontowaniem na rowerze zdjąć dolne lagi , sprawdzić stan nasączenia gąbek , nasmarować kurzowe itp ..żeby ze spokojną głową montować amortyzator roweru.

Czy ma znaczenie przy jakiej pozycji blokady on lub off będę to robił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewną teorię na temat kwesti smarowania widelców . Mianowicie kupiłem epicona przez allegro - w środku suchy na wiór , ten sam amor kupiony jakiś czas temu W CRC nasmarowany . Manitou Tower którego kiedyś kupiłem przez allegro też był wysuszony na wiór , natomiast maniacza tower pro którego wczoraj dostałem z CRC jest nasmarowany właściwie a gąbeczki rzygają olejem .

 

Więc może rzeczywiście amortyzatory na polskim rynku są gorzej smarowane ale to tylko moje teoretyczne dywagacje i niczego nie osądzam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocią teorię potwierdza mój ostatni zakup, x-fusion w pudełku od dystrybutora i poci się niemiłosiernie, mój poprzedni oem'owy fox(demontaż, ale niby nówka) był suchutki i trzeba było mu fluidu zaaplikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę swoje trzy grosze:
 

 

pacjent: Epicon RLR 2013; ujeżdżany od jesieni zeszłego roku, do dziś przejechane około 5000km, nie jeżdżony w 'zimę'.
Generalnie w środku nie było tak źle, smaru sporo, ale i tak wyczyściłem wszystko do sucha i naniosłem nowy smar silikonowy na trzpień z lewej lagi, sprężyny, uszczelki i namoczyłem gąbki.
 

 

Niestety delikatne przebarwienie jest już widoczne:

10904447.jpg?1395854827

 

A jeszcze propos gąbek. Nie wydają się wam lekko za małe?

 

10904522.jpg?1395854983

 

Gąbka może luźno poruszać się góra/dół, a miejsca jest tam tyle, że na spokojnie weszłaby druga taka. Ten typ tak ma, czy coś tu jest nie tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd można wziąć takie gąbki? Miałem to w ręce i próbowałem dokupić w sklepie z uszczelnieniami, ale tam nie mieli pojęcia co to za materiał. niestety jest tam kobieta, która nie ma zbytnio pojęcia co tam robi, więc może to dlatego. Więcej wiedział klient, który tam właśnie był i powiedział, że to jest jakiś filc. Tylko, że filcu to jest z tysiące rodzajów. Poza tym to nie jest zwykły filc, bo taki to by tylko rysował golenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny suchar do kolekcji

RS Recon Gold RL , rocznik 2011 , kupiony nowy , w 2013.

Przebieg około 3500 km , 90% teren.

Po rozebraniu olej , w goleniach był , tłumik MC to wiadomo , że olej jest , za to uszczelki kurzowe suche jak pieprz bez śladów jakiegokolwiek smarowania olejem czy smarem. Taka sama sytuacja, w komorze powietrznej , zero smaru czy oleju , całkowicie sucho .

Potwierdza to tylko wcześniejsze wypowiedzi " kupiłeś nowy - zrób serwis"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro widizałem gąbki z rsa za 10zł nowe

Nie 10 a 15, z wysylka 19 i nie oryginalne, tylko ktos robi. Koles na innym forum sam kiedy prezentowal jak zrobil w pracy na jakims ploterze. Te prezentowane maja calkiem inna pianke niz oryginal, wieksze pory,bardziej szorstkie itd. Zaznaczam - tak mi sie wydaje ze zdjecia.....bo wiem jak wyglada oryginal, zreszta 2 tygodnie temu nasaczalem. No i 15zl???? Material to jakies grosze, zaprogramowac plotera i ile to wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja nigdzie nie psiałem ze to oryginalne, oryginały to ja mam w domu ... :P Napisałem z RSa czy pasujące do tych widelców.


 

 

No i 15zl????

A myślisz ile kosztuje produkcja śruby aluminowej o kolorze tęczy i czemu sa takie drogie ? bo mogą być :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary, ale co innego srubka z jakiejs manufaktury, ktora jest w anodzie, musi miec jakas wytrzymalosc, etc, a nie zrzezbic jakiegos gniota i sprzedawac. To podobny klimat,jakbym robil domowymi metodami srubki i sprzedawal.... Natomiast faktycznie, chce sprzedawac za 40, to jego broszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ale czemu do mnie masz pretensje, ludzie czasami mają parcie na różowa śrubkę i niektórzy, nie nazwę ich po imieniu, dadzą nawet 30-50zł za nią ... a jej realny koszt to 20 gr ... tak samo z gąbkami.

 

Nie wiem z czego jest wykonana ta za 10zł napisałem tylko że takowa jest dostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W topowych amortyzatorach za tysiąc może i są dostępne. Tylko dlaczego tak drogie jak uszczelnienia naprawdę nic nie kosztują. W dodatku nie s dostępne i amortyzatory w większości się zużywają przez to, że mają jedne uszczelki od nowości, dopóki nie zaczną przepuszczać i nie zatrą ślizgów i goleni. Ostatnio się pytałem w sklepie z uszczelnieniami to powiedzieli, że takich uszczelnienie nie potrafią zrobić i nigdzie takich nie ma. Dostępnych w sprzedaży też nie ma. Np. ja chciałbym kupić jakieś dobre uszczelnienia, a nie tak samo słabe jak oryginalne od producenta. Poza tym nie każdy ma FOX'a etc. Poza tym ja widziałem uszczelki po 60-120 zł co jest jawnym rozbojem. Jeżeli ktoś znajdzie jakiekolwiek uszczelki do Epicona to poproszę o link, ale z góry życzę powodzenia. Jest się o co bić, bo amortyzatory działałyby długo gdyby nie te uszczelnienia. W większości amortyzatorów to zamówienia są robione na zasadzie: trzeba wsadzić jakiś tam polimer. Dzwonią do producenta uszczelnieni i mówią, żeby zrobili coś na wymiar i na tym się wymagania kończą, np. XCR. To nie uszczelnia już od nowości.

Tutaj przykład ile naprawdę kosztują takie uszczelki, a to i tak już pewnie z dodanymi kosztami transportu i marżą.

 

http://www.pivotworks.com/Components.aspx?cat_id=83&sub_cat=25&Page=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce oryginalnych Suntour'owych. Mam póki co nowy amortyzator, ale powątpiewam w hermetyczność tego uszczelnienia i to bardzo. W dodatku podejrzewam, że cena z wysyłką byłaby co najmniej 60 zł. Ja chce przemysłowe, które naprawdę uszczelniają. Do samochodów da się zrobić i do siłowników koparek, ładowarek itd. a do amortyzatora rowerowego to już kosmiczna technologia, bo rowerami przecież lata się na księżyc. Ja już od dłuższego czasu myślę jak rozwiązać ten problem, ale cały czas jest pod górkę. Mam wrażenie, że trzeba byłoby zamówić takie uszczelnienia w ilościach przemysłowych i potem sprzedawać, albo namówić jakiegoś producenta na strzał sobie w kolano, bo przecież to takie złe, żeby wyprodukowany przedmiot się nie zepsuł po upływie gwarancji. <_<

 

MokryxD Jednak dzięki za chęci. Póki co nadal poszukuję alternatywy. Jest uszczelka dostępna i dokładnie w tej kwocie jaką przewidywałem. Wychodzi z dostawą około 60 zł. Na zdjęciu nie wygląda jednak jak do Epicona. Raczej to XCR, bo mam ją w ręku. Wszystkie które oferują wyglądają tak samo co wzbudza moje podejrzenia.

 

http://activia.sgl.pl/cena/czesci-zamienne/uszczelki/_uszczelka-przeciwkurzowa-do-suntour-epicon/153

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak apropo małej ilości oleju w goleniach dolnych może ma to swoje jakieś uzasadnienie. Jest to technika skąpego smarowania, która faktycznie daje lepsze efekty niż gdy olej leje się litrami. Chociaż jest to dość ryzykowne, bo jest duże prawdopodobieństwo, że będzie dochodziło do zacierania się ślizgów. Małą ilość oleju jest polityką skąpego smarowania, ale na ile jest to zasadne to trudno powiedzieć. Po mojemu już lepiej, żeby było za dużo smaru i większe był opory, ale spowodowane tarciem oleju niż tarciem materiału o materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...