Skocz do zawartości

[Plecak] Deuter Cross Air 20 EXP - recenzja


Rekomendowane odpowiedzi

Plecakworek przystosowany do noszenia na plecach. Szczególnie popularny w turystyce…

Źródło - Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plecak

Są jednak plecaki, które nie mieszczą się w powyższej definicji.

 

Jednym z takich tworów jest Deuter Cross Air 20 EXP.

  • Waga: 1050 g
  • Pojemność: 20 + 4 litrów
  • Wymiary: 49 / 28 / 22 (H x W x D) cm
  • Materiał:
    Hexlite 100 - Taki jakby ortalion ze wzorkiem a‘la plaster miodu od spodu pokryty lakierem bezbarwnym, co by wody nie napuścił do środka. Znajduje się w większości na górze plecaka.
    Deuter-Ripstop 210Taka jakby plandeka z Tira, ale delikatniejsza na spód i boki plecaka.

I temu właśnie plecakowi chciałbym poświęcić niniejszą recenzję. Na wzór mojej poprzedniej recenzji roweru Trek Cobia i ta recenzja będzie nieco odmienna niźli wszelkie inne recenzje. Postaram się w niej odpowiedzieć na 10 najbardziej nurtujących pytań, jakie sobie zadajemy podczaj wyboru idealnego plecaka na rower. No to jedziemy:

 

   1. Czy Deuter Cross Air 20 EXP jest czerwony?

TAK, po marketingowemu kolor ten nazywa się Fire/Silver.

Jest jeszcze wersja niebieska. Starsze modele można dostać też w zieleni.

 

   2. Czy Czy Deuter Cross Air 20 EXP jest warty polecenia rowerzystom?

Deuter Cross Air 20 EXP (kto wymyśla tak pokrętnie długie nazwy) jest największym plecakiem Deutera z systemem nośnym Airfomfort. Marketingowo jest to opisane dość zawile, ale sprowadza się to do faktu, że plecak ma dwie szyny wygięte w łuk i zamocowane na takim siatkowanym kawałku plandeki. Siatka ta opiera się o plecy. Między plecakiem a plecami jest więc szczelina, w którą można upchnąć np. zapoconą bluzę albo nic nie upychać i cieszyć się przewiewnymi i suchymi plecami.

Nie wiem, jaki wpływ ten rodzaj wentylacji będzie mieć na ataki „korzonków” w latach przyszłych… zobaczymy. Jak na razie w porównaniu do mojego poprzedniego plecaka Wisport Pear, Deuter zapewnia o wiele suchsze plecy. Niestety same pasy barkowe i biodrowe nie są aż tak oddychające i ciało pod nimi lubi się spocić.

th_2-1_zps96309918.jpgth_2-5_zps767bed1b.jpg

Po zaciągnięciu wszystkich pasków Cross Air przylega do ciała niczym skorupa do żółwia ninja. Nic nie lata na boki i nic nie uwiera.

th_2-2_zps5d8d45d0.jpgth_2-3_zpsd86982d9.jpg

Z tyłu, na bokach i na szelkach plecak ma wszyte elementy odblaskowe. Oprócz tego na tylnym elemencie odblaskowym można zamocować lampkę rowerową, np. Mactronic Walle.

Dodatkowo w przedniej kieszeni można umieścić kask.

th_2-4_zps25b0ed16.jpg

 

   3. Czy Deuter Cross Air 20 EXP jest wart polecenia uczniom?

Tak, jeśli dziecko chodzi do przedszkola, liceum lub na studia. Wyprawka dla podstawówki i gimnazjum znacznie przekracza deklarowaną pojemność 24 litrów.

th_3-1_zps338aacd8.jpgth_3-2_zpse57d566c.jpg

 

   4. Czy Deuter Cross Air 20 EXP nadaje się jako plecak dla żony (komitetu akceptacyjnego) na zakupy?

Testy przeprowadzone za pomocą pora doskonale pokazują, że plecak nijak nie nadaje się jako torba na zakupy. Nie jestem w stanie umieścić całego pora w plecaku mimo usilnych prób. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku próby umieszczenia baterii 10 rolek papieru toaletowego oraz kartonu z nowymi kozaczkami. 

Nie musicie się więc martwić panowie (ten model jest niby męski wg Deutera) o konieczność wypakowywania wszystkich szpargałów rowerowych, jeśli wasza piękniejsza połowa poprosi was o plecak. Ten na zakupy się nie nadaje.

th_4-1_zps12eb5657.jpg

 

   5. Czy Deuter Cross Air 20 EXP nadaje się na wypady z kolegami?

Jak pokazuje poniższe zdjęcie, Deuter nadaje się doskonale.

th_5-1_zps187ccd9c.jpgth_5-2_zpsaa69fd50.jpg

Oczywiście alkohol widoczny na zdjęciu jest użyty tylko w celach poglądowych obrazujących pojemność i nośność plecaka.
Uniesienie takiego ładunku wymaga od nosiciela pleców o odpowiedniej powierzchni i kręgosłupa o twardości rury żelbetonowej.

Oczywistym faktem jest, że na wypady do kolegów zwykło się zabierać warcaby, DVD z dowolną polską komedią romantyczną, album ze zdjęciami rodziny oraz 2-3 tomiki poezji.

 

   6. Czy Deuter Cross Air 20 EXP nadaje się na wypady z córeczką?

TAK, wszystko poniższe stworzenie zmieściło się bez problemu. Ten plecak to prawdziwa Arka Noego dla wszelkiej maści pluszaków.

PS. Nadmuchiwana biedronka wymagała tylko lekkiej dekompresji. 

th_6-1_zps05b8d583.jpgth_6-2_zpsbc5eb36e.jpg

 

   7. Czy Deuter Cross Air 20 EXP jest nieprzemakalny?

Nie, jeśli chcemy jechać z plecakiem bez supermodnej żółtej pelerynki.

Tak, jeśli nie mamy uprzedzenia do koloru żółtego.

Pelerynka jest odblaskowa i chowa się w całości w taką sprytną kieszonkę na dole plecaka.

th_7-1_zps0f8ce745.jpgth_7-2_zps687a5fca.jpg

 

   8. Czy Deuter Cross Air 20 EXP ma bogate wnętrze?

  • spora komora główna z suwakiem powiększającym pojemność o dodatkowe 4 litry
  • uchwyt na kask od frontu z kieszonką na suwak
  • dwie boczne kieszenie na gumkę
  • dwa zaczepy na rakiety tenisowe lub te kije, co to z nimi emerytki chodzą po parkach
  • kieszonkę na suwak mieszczącą pokrowiec przeciwdeszczowy od spodu
  • kieszonkę w komorze głównej na system H2O
  • kieszonkę na suwak z dużą przegródką, dwoma mniejszymi przegródkami i wewnętrzną kieszonką na suwak

Czego chcieć więcej?

th_8-1_zpsa4cbf153.jpgth_8-2_zpsb4d39d45.jpg

 

   9. Czy Deuter Cross Air 20 EXP można kupić za 13zł?

Nie, nie można.

Ja swój kupiłem w promocji za 179,40zł, co jest rewelacyjną ceną w porównaniu do 355zł ceny sugerowanej. W kategorii do 200zł ciężko znaleźć lepszą alternatywę. W cenie do 400zł można pewnie znaleźć coś lepszego, ale lepiej poczekać na zimowe wyprzedaże i ustrzelić ten plecak okazyjnie.

 

   10. Czy Deuter Cross Air 20 EXP wart jest polecenia?

TAK

 

Zdaję sobię sprawę, że wielu z was ma sporo innych pytań jak np. czy można w tym plecaku wozić wędkę, psa lub stojak rowerowy.Piszcie śmiało a ja postaram się na nie odpowiedzieć.

Mam ten plecak od tygodnia, więc nie wiem jaka będzie jego wytrzymałość. Pewnie za rok wrócę do tego wątku i opiszę, jak ten plecak spisywał się w roli codziennego towarzysza moich przygód. 

 

PS. Oczywiście może się zdarzyć, że w ciągu tego roku zostaniemy wszyscy pożarci przez bezdennie głupie potwory z bagien albo Cthulhu się wnerwi i postanowi zniszczyć wszechświat. Może być też tak, że po zjedzeniu kanapki z pasztetem czy innego prefabrykatu z emulsyfikowanych zwieraczy zwierzęcych wyleczę się z bicyklozy i się tu już nie pojawię.

 

Tak czy inaczej ... dziękuję za przeczytanie tego do końca i pozdrawiam wszystkich fanów dużych (29), małych (26) i pokręconych (96 czy 69) kółek,

 

Marcin ‘rambolbambol’

Edytowane przez rambolbambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:thumbsup:

 

Widzę, że masz podobne do mnie warunki użytkowe plecaka :) U mnie jednym z kryteriów było czy paczka kukurydzianych chrupek wejdzie i wyjdzie z plecaka bez szwanku, czy tez będę musiał go posprzątać odkurzaczem. Chociaż ostatecznie zdecydowałem się na mniejszy egzemplarz a wyposażenie piaskownic, trawników i placów zabaw wożę w przyczepce.

 

Zastanawiałem się nad tą dekompresją - w końcu biedronkę trzeba raczej skompresować. Ale nie - dekompresja to w końcu pozbycie się nadmiaru gazów przy wynurzaniu...  :teehee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Deuter, jak to Deuter - jakość nie do podrobienia.

Mam dwa Deutery. w tym jeden - Race - używany dzień w dzień od jakiś sześciu lat.

Wygląda nadal rewelacyjnie.

Co do tej siatkowej konstrukcji nośnej - faktycznie jest większy przewiew, aczkolwiek

cudów nie ma, mokro i tak jest.

Cudne opisy marketingowców to troszkę współczesne bajki.

 

Rob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...