Skocz do zawartości

[SID XX] zerwany gwint hamulca


OldXCRider

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Jak Ci się udała ta sztuka?

Widziałem że chłopaki ze spider suspensions zrobili sida z taką awarią, przez powiększenie gwintu, w prawdzie nie są z warszawy ale możesz zapytać.  Jednak od razu Ci mówię że jest tam tak mało materiału że trzyma się to na słowo honoru, serwis sam odradzał jazdę na tym, zrobili to pod osobę 50kg i spokojną jazdę.

Edytowane przez Maniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam słowa kolegi powyżej, znajomy miał w ten sposób naprawiany identyczny model Sida. Skutek: wyrwało mu zacisk, wkręciło w szprychy, a OTB ukruszyło dwa zęby. Wniosek: z całej sytuacji zadowolony był chyba tylko dentysta :D

 

Niestety SID XX to wersja zawodnicza (wylajtowana), przez to mniej wytrzymała i mniej podatna na różnego typu naprawy. Jak się coś popsuje to zawodowcy je do kosza wyrzucają :P

Edytowane przez kamfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kolego wymyślasz z tą wytrzymałością, wersja XX różni się tłumikiem, cała reszt to to samo.

Jedyna sensowna opcja to wymiana dolnych lag. Ok 900zł za nowe, ostatnio karbonowy.pl wystawiał na allegro za 500zł używane, możesz się do nich odezwać, może jeszcze je mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wszystko fajnie ale mocowanie hamulca w manitou i foxach jest kwadratowe i masywne, w nowych RS'ach jest odchudzone i cieniutkie. 

Przykład: (na fotce jest ciut starsze wydanie sid'a, nowsze modele mają jeszcze bardziej odchudzone mocowanie ale nie mogłem znaleźć fotki, byłoby jeszcze lepiej widać) 

Fox_2008_fork_disc_brake_mounts.jpg

 

Rock_Shox_SID_hollow_lower_legs.jpg

Edytowane przez Maniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Moim zdaniem bezpieczny sposób jest tylko jeden: przekładka dolnych goleni.

Przegwintowując z M6 na M8, materiału będzie na styk, myślę że to rozwiązanie odpada. Zalanie żywicą/klejem i rozwiercenie żeby w ten sposób uzyskać gwint to bardzo głupi pomysł moim zdaniem w przypadku mocowania przedniego hamulca, wstawienie na klej śruby z uciętym łbem i dokręcanie nakrętką też jest bardzo niepewne, zawsze może puścić w najmniej oczekiwanym momencie, no i widelec robi się niesprzedawalny, chociaż i tak w sumie już jest. 

Niemam pewności jaką zewnętrzną średnicę ma helicoil, wydaje mi się że jest mniejsza niż m8 więc można próbować, bo teoretycznie niema nic do stracenia oprócz zębów :D. Wytrzymałość pewnie nie będzie ta sama, nie chciałbym z tym jeździć po górach ale może niedużym kosztem da się jeszcze na widelcu pośmigać do czasu znalezienia goleni do przeszczepu.

Edytowane przez Maniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Parę rzeczy robiłem, zdaję sobie sprawę że to dobre spoiwo mimo to z czystym sumieniem nie zastosowałbym bym jej w tym miejscu.

Przynajmniej gdybym sam miał na tym jeździć, mam na myśli rozwiązanie docelowe, jako rozwiązanie tymczasowe ma to jako taki sens.

Co do helicoil to wiem że wewnętrzna średnica zostanie ta sama, chodzi mi o zewnętrzną, o to ile trzeba rozwiercić aby to zamontować, może ktoś zmierzyć średnicę tej reparaturki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

nie wchodzac w szczegoly sam osobiscie tego nie zerwalem. Resztki gwintu na koncu sa lecz sruba nie ma naciagu...  Waga osoby dosiadajacej XXa na szczescie nie jest duza - 50kg.

Osobiscie zastanawiam sie nad helicoil, pytanie tylko gdzie mi to ktos zrobi na terenie warszawy?

Z gory dzieki za informacje.


Miałem podobny przypadek dawno temu z Manitou R7. Zrobiłem amora w  warsztacie samochodowym na Lubelskiej. Metodą helicoil.

Moglbys podac dokladniejsze namiary na ten warsztat?

Jak z wytrzymaloscia helicoil, miales jakies historie potem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

nie wchodzac w szczegoly sam osobiscie tego nie zerwalem. Resztki gwintu na koncu sa lecz sruba nie ma naciagu...  Waga osoby dosiadajacej XXa na szczescie nie jest duza - 50kg.

 

Osobiscie zastanawiam sie nad helicoil, pytanie tylko gdzie mi to ktos zrobi na terenie warszawy?

 

Z gory dzieki za informacje.

Moglbys podac dokladniejsze namiary na ten warsztat?

 

Jak z wytrzymaloscia helicoil, miales jakies historie potem?

To jest warsztat ktory znajduje sie na ulicy Lubelskiej w drodze na dworzec wschodni. Idąc od Grochowskiej jest po prawej stronie.Z tego co sie orientuje jest tam jedyny taki warsztat. Nic sie pozniej nie dzialo z amorem. Dodam jeszcze ze lagi sa chyba w R7 magnezowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Mod Team

Jak by co na przyszłość dla potomnych:

http://www.cx80.pl/index.php/nasze-produkty/auto-weld-spawanie-na-zimno/cx-80-auto-weld-spawanie-na-zimno

Materiał po zastygnięciu obrabialny, wytrzymały i trwały.

Kilka razy ratowałem tym gwinty, gniazda łożysk.

Można wypełnić otwór całkowicie i wiercić i nagwintować albo nałożyć trochę, śrubę posmarować czyś tłustym (olej, smar) i przed zastygnięciem wkręcić. Jak preparat zwiąże śrubę wykręcamy i gwint jak nowy. Warto spróbować nie tylko do takich zastosowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przegwintowany na M8 górny otwór, tarcza 180mm, nic się z tym nie dzieje, po za tym warto się chwile zastanowić i zobaczyć jak działają siły w przednim hamulcu- śruba jest ścinana , zacisk dociskany   do amora, więc nie mam mowy o jakiś ponownym zerwaniu gwintu np z żywicy, zerwanie gwintu w tym miejscu to tylko nieumiejętność montażysty (u mnie to nie ja zerwałem) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...