Skocz do zawartości

[łańcuch] jak największy przebieg


grg

Rekomendowane odpowiedzi

Już po robocie - szlifierka poszła w ruch (pewną wprawa jest ,bo sporo drewna szlifierka obrabiam), potem wiertło 6mm żeby zrobić idealny kształt i pierwsze próby są zadowalające. Nie będę dawał nowego łańcucha bo mi szkoda, zestaw ma przetrwać tylko do wiosny. Potem nowa kaseta, łańcuch i 32 z przodu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem i z mojego doświadczenia  wynika, że szlif pomaga przedłużyć żywotność napędu, ale właśnie ze starym łańcuchem.

 

Dawanie nowego łańcucha do szlifowanej kasety nie sprawdziło się u mnie.

 

Szlifując koronki, powodujemy większy odstęp między wierzchami zębów, powodując tym samym, więcej miejsca na rozciągnięty łańcuch.

Możne on wtedy opaść niżej i mieć większy obszar zaczepienia z powiększoną krawędzią roboczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wszystko zależy kto i jak dokładnie to zrobił ... tak mi sie zdaje ja po szlifie kasety a był to szlif gruntowy, całej kasety, założyłem nowy łańcuch, później po kolejnych zmianach trafiłem na bubla co mi zjadł 2 zębatki, poprawiłem je i znowu nowy łańcuch i tak 10 000 stuknęło.

 

Nie chce mi sie opisywać zjawiska ale nowy moim zdaniem jest lepszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wychodzi jakies okolo 2.5 tys. A jeszcze pytanko - jak to dokładnie jest z tą wymianą tj.czy przy wyciągnięciu założmy 0.75 % i wymianie łańcucha ,stara kaseta na nowym łańcuchu pociągnie tak samo jak nowa kaseta na nowym? chodzi o to że dotychczas łańcuchy wymieniałem wraz z kasetą tylko wtedy kiedy zaczeło skakać a przeskakiwało przy wycięgnieciach rzędu 2- 2.5% ,z tego co czytam przy 0.75 kaseta przyjmuje nowy łańcuch tylko własnie dylemat czy to będzie taki sam przebieg jakby wymienić komplet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

pozwole sobie odświeżyć temat,a więc 1500 km zrobione,zużycie łańcucha wg moich pomiarów 0.75 %,w serwisie wskakiwało na 1% ,zdjąłem tego KMC Z7 i wrzuciłem srama pc 850 ,na trzech ostatnich koronkach przeskakuje i teraz nie wiem czy jeździć na tym nowym czy tamtego wrzucić i zajechać do reszty? co byście doradzili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przejechałem 50 km i skacze tylko na 1 koronce ale pojawił się inny dylemat.Okazało się że na przełożeniu 39/12 wisi luźno.Porównałem do starego łańcucha i okazało się że tamten ma 108 ogniw a ten 114 więc skróciłem do 108 ogniw i teraz jest Ok ale czy nie będzie zbyt krótki? a w dodatku jeszcze jakoś tak niefortunnie skułem że wygięło mi blaszkę więc wypiąłem i wymieniłem całe ogniwko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Łańcuch należy dobrać właściwie, znaczy jego długość. Mierzy sie to tak:

- oplata sie 2 największe zębatki (3 i 1) i dodaje 2 ogniwa. Przerzutkę sie przy tym pomija.

- oplata sie 2 najmniejsze zębatki, przeplatając także przez przerzutkę i skraca tyle by łańcuch na tym nieprzełożeniu nie wisiał.

 

Jest jeszcze kilka innych metod, można sobie w google poszukać. Np można policzyć ilość wymaganych ogniw. Jeżeli uszkodziłeś sobie któreś z ogniw, wymień je, bo masz te co ci zostały. Jeżeli nie potrafisz tego zrobić dobrze ręcznie, kup sobie skuwacz do łańcucha albo udaj się z tym do rowerowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem właśnie różnymi metodami.Wg wzoru wychodzi mi 106 ogniw.Tylko nie wiem czy to się liczy łącznie ze spinką czy bez.Jeśli bez to mam OK.
Wrzucając na mały blat z przodu i małą koronkę z tyłu ,wózek przerzutki jest napięty ale nie jest idealnie równoległy do podłoża
Wrzucając na duży blat z przodu i mały z tyłu ,wózek jest równo pionowy do podłoza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i raczej tak pozostanie.Już nic nie ruszam.Oczywiście zdam relacje z użyteczności  łańcucha pc 850 w szosie.Mam nadzieję że ze 2.5 tys wytrzyma,KMC Z7 przy rzetelnym smarowaniu i czyszczeniu wytrzymał 1500 km do wyciagnięcia gdzieś miedzy 0.75 a 1 % ,jakby to było lato zajechałbym go w 3 tygodnie :laugh: łańcuch raczej do rekreacyjnej jazdy,jeśli ktoś kupuje tańszą szosę gdzie są montowane tańsze łańcuchy,a przy tym sporo jeździ to lepiej niech od razu zmieni sobie łańcuch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

1500km zrobione na pc 850 i wskakuje na 0.75 a więc jest lepszy od KMC Z7 który po takim przebiegu miał 1%,czyli ogólnie z 500km więcej pociągnie,więc szału nie ma.Teraz zajadę napęd do reszty i wypróbuje campagnolo c9 na kasecie hg 51

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej,odzwieżam.Miałem testowac campe c9 na kasecie hg51 ale zdecydowałem sie na łańcuch srama pc870 na kasecie sram pg850, no i 1500 km zrobione na takim zestawie i z małym dociskiem miarka wskakuje na 0.75 wyciągniecia a wiec ogólnie rzecz ujmując pc870 jest podobny do pc850,czyli bez szału,choć druga sprawa taka że połowe z tego dystansu zrobilem w gorach..Teraz zastanawiam sie czy zajeżdżać to na amen czy póki kasetka w dobrym stanie wrzucić i wypróbować tego legendarnego hg50,zważywszy że gdzies widziałem go w promocji za 30 pare złotych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...