Skocz do zawartości

[Rower] Grand Canyon AL 6.9 2014 - geometria, temat ogólny


hpolski010

Rekomendowane odpowiedzi

A co to jest ten awaryjny zeskok nad ramę?  Od czasu kiedy śmigam w SPD taki manewr jest praktycznie nie możliwy do zrobienia. Jak coś to zeskakuję na bok na jedną nogę kładąc lekko rower ;)  Ostatnio miałem śmieszną glebę na przełajówce. Wybrałem się w nieznany i jak się okazało -  niemożliwy teren nawet chyba dla foweru DH.  Trasy dobre pewnie dla motocrossa, ale to wszystko przez wielką ulewę, która zalała trójmiasto kilka tyg. temu . Jechałem najłatwiejszą trasą w dół, gdzie na końcu widziałem ładny plażowy żółty piach.  Okazał się jednak głęboki i sypki - koło się zatrzymało przy najechaniu. Chciałem zrobić taki zeskok jak opisujecie, ale skończyło się to OTB przy czym rower się nie wypiął i ja wylądowałem na plecach a rower nade mną hehehe. Mimo, że bolało to śmiałem się w środku lasu jak dziecko ;) Musiało wyglądać to komicznie hehe. Pech chciał, że po ok. 1h złapałem kapcia na tylnym kole chyba 300m przed wyjazdem z lasu.  Snake był tak perfidny, że mimo prób z kilkoma łatkami nie udało się naprawić dętki i musiałem dzwonić po transport, ponieważ zaczęło lać jak z cebra i stałem pod przystankiem z chyba 2h hehe.  Wiem, że powinno się zabierać zapasową gumę, ale nie miałem niestety pod ręką. Taka przygoda :D

Edytowane przez qb3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie walcze cały czas z tą blokadą skoku w rebie rl29 która nie odbija. Zwykłe przesmarowanie i przeczyszczenie nie pomaga, dziwna sprawa że jak jest chłodno to zaczyna działać prawidłowo, zrobi się ciepło już nie działa. Coś ciężko odbija ta sprężyna w tłumiku. Myślę żeby go całego zdemontować i przesmarować, moje pytanie czy tam jest jakiś olej, wysokie ciśnienie w tym tłumiku?  Czy mogę bez problemu go wykręcić i obadać sprawę, nie chciałbym nic zepsuć. Wolę zapytać fachowców poniewąż jak zobaczyłem ile kosztuje nowy amor ~~1700zł to trochę kosztowna zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w spd to trzeba umieć jeździć ;) Ja nie umiem i nie jeżdżę chociaż w swej przygodzie rowerowej trwającej ze 30 z dużym hakiem lat kilkanaście razy podchodziłem do tematu. Uważam, że w przypadku spd zamiast awaryjnego zeskoku nad ramę jest mniej lub bardziej efektowna gleba.

Niezależnie od awaryjnego zeskoku itp. jeśli nie można swobodnie stanąć nad ramą z odpowiednim luzem to jest ona za wysoka i dorabianie do tego ideologii nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu na stronie Canyona w tabelach rozmiarów i geometrii pojawił się sugerowany przedział wzrostu użytkownika roweru oraz podany jest również zakres wysokości siodła. Czy ktoś z Was ogarnia jak policzony jest ten wymiar? Od ziemi na bank nie jest ponieważ już rozm. ramy M ma 691-792 mm.  Licząc od środka osi suportu wzdłuż podsiodłówki też nic nie wyszło bo sztyca 400 mm pozwala na wysunięcie siodła do max 77 cm (sprawdzałem na moim rowerze). 

 

Wracając do tematu wysokości siodła to zastanawia mnie fakt iż z moim dużym przekrokiem wobec wzrostu (86/176 cm) mam problem z długością sztycy. W tym roku w sumie zacząłem dopiero poważnie jeździć i wyskoczyłem z wysokością siodła kilkanaście mm niż na początku przygody. Obecnie sztyca w 6.9 ma 400 mm i brak offsetu. Aby pedałować wygodnie dla kadencyjnej jazdy muszę wysunąć ją na te 95 cm (licząc od osi pedałów do wierzchu siodła) oraz siodło dać max do tyłu. Tak mam w przełajówce i śmiga mi się super. Problem jest taki, że przy takim wysunięciu sztyca firmowa wychodzi ok 1 cm ponad kreskę max.  Szukam właśnie sztycy 30.9 o wymiarze 420 mm+, ale jest słabo. Nie chciałbym wyrypać rury podsiodłowej na takim wsuniętym kikucie. Bez kitu nie kumam jak działa system doboru rozmiaru Canyona. Jakbym kupił L to miałbym problem z głowy lecz pewnie spadłby pod krocze ;) Lipa Panie!

 

p.s.   Co najlepsze to w specyfikacji roweru wyżej czyli SLX 7.9 wszędzie jest podana sztyca tylko 350 mm! Biorąc pod uwagę, że 7.9 ma wyżej zawieszony suport oraz krótszą rurę podsiodłową niż 6.9 osoba jak ja kupując dobrany przez system jak i podpowiedzi innych rozm. M, miałby rower z siodłem maksymalnie wysuniętym jak w Downhillówe. Czy coś pomieszałem? o.O

Edytowane przez qb3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość siodła wygląda, że jest liczona od osi suportu do powierzchni siodła. Nie mam Canyona, ale u mnie podsiodłówka też ma 445 mm i sztyca 400 mm do ograniczenia da się wyciągnąć na ok. 79 cm, czyli tak jak podaje Canyon. Może masz sztycę, która ma wyżej ograniczenie maksymalnego wysunięcia. Moją mógłbyś wysunąć jak potrzebujesz i jeszcze byłby zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu wysokości siodła to zastanawia mnie fakt iż z moim dużym przekrokiem wobec wzrostu (86/176 cm) mam problem z długością sztycy. W tym roku w sumie zacząłem dopiero poważnie jeździć i wyskoczyłem z wysokością siodła kilkanaście mm niż na początku przygody. Obecnie sztyca w 6.9 ma 400 mm i brak offsetu. Aby pedałować wygodnie dla kadencyjnej jazdy muszę wysunąć ją na te 95 cm (licząc od osi pedałów do wierzchu siodła) oraz siodło dać max do tyłu.

 

Właśnie z tego powodu ostatecznie zdecydowałem się zwrócić mojego GC AL 6.9. Niestety, kombinowałem i ciągle nie jeździło mi się komfortowo - w pewnym momencie chciałem zamawiać dłuższą sztycę z offsetem z allegro (bo się trafiła - taka bardziej znana firma, już nie pamiętam nazwy, ale nówki kosztują ~300 zł), ale ostatecznie stwierdziłem, że nie ma co się spalać i odesłałem, zamawiając inny rower (też Canyon, ale już nie AL 6.9). Jeden post na forum pojawił się, w którym Kolega pisał (krótko po tym, jak zamówiłem swój rower) o problemach z geometrią tej ramy - okazało się, że jeżeli chodzi o mnie - trafił w zupełności.

Jeżeli ktoś ma relatywnie długą nogę (83-86) do średniego wzrostu jak ja, czy cytowany przeze mnie Kolega (ja mam 84/177,5), to PPS poleci ramę M, ale z dużym prawdopodobieństwem okaże się dla Was za mała.

Edytowane przez FollowTheSmoke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość siodła wygląda, że jest liczona od osi suportu do powierzchni siodła. Nie mam Canyona, ale u mnie podsiodłówka też ma 445 mm i sztyca 400 mm do ograniczenia da się wyciągnąć na ok. 79 cm, czyli tak jak podaje Canyon. Może masz sztycę, która ma wyżej ograniczenie maksymalnego wysunięcia. Moją mógłbyś wysunąć jak potrzebujesz i jeszcze byłby zapas.

 

A to ciekawe. Muszę dziś zmierzyć moją podsiodłówą w rzeczywistości.   Jakbyś przy okazji mógł sprawdzić ile mm jest u Ciebie w rowerze od dołu sztycy do kreski max to byśmy porównali czy to jest to. Z drugiej strony chyba jest też możliwość, że samo siodełko może zwiększyć wymiar. Dodawana mega niewygodna deska do Canyonów jest bardzo płaska i niska.  Model 6.9 i tak ma wysoko podany na stronie poziom siodła. Większość innych rowerów ma mniej i nie tylko GC co oznacza, że każda M'ka będzie mieć za nisko siodełko dla mojej osoby.... 

Właśnie z tego powodu ostatecznie zdecydowałem się zwrócić mojego GC AL 6.9. Niestety, kombinowałem i ciągle nie jeździło mi się komfortowo - w pewnym momencie chciałem zamawiać dłuższą sztycę z offsetem z allegro (bo się trafiła - taka bardziej znana firma, już nie pamiętam nazwy, ale nówki kosztują ~300 zł), ale ostatecznie stwierdziłem, że nie ma co się spalać i odesłałem, zamawiając inny rower (też Canyon, ale już nie AL 6.9). Jeden post na forum pojawił się, w którym Kolega pisał (krótko po tym, jak zamówiłem swój rower) o problemach z geometrią tej ramy - okazało się, że jeżeli chodzi o mnie - trafił w zupełności.

Jeżeli ktoś ma relatywnie długą nogę (83-86) do średniego wzrostu jak ja, czy cytowany przeze mnie Kolega (ja mam 84/177,5), to PPS poleci ramę M, ale z dużym prawdopodobieństwem okaże się dla Was za mała.

 

Siema! Pewnie thomsona widziałeś 410mm.  Ja wyczailem już jedną dostępna za granicą sztyce 450 mm w przystępnej cenie, ale się jeszcze porozglądam w PL.  Dziwne, że z noga 84 miałeś za krótką sztycę. Dali Ci 350 mm czy po prostu tak wysoko lubisz mieć siodło? Może masz wysokie bloki buty.   Ja mam przekrok w butach spokojnie 87 cm i brakuję mi dziś ok 1cm ponad kreskę, ale i niżej tego śmiga się jeszcze przyzwoicie.   Dla mnie rama wydaję się wygodna po obróceniu mostka na negatyw i bez usuwania podkładek pod nim. Może nie wyciągam się za mocno, ale jest komfortowo. Jeżdżę bardziej w zróżnicowanym terenie na dłuższe dystanse niż trenuję do wyścigów.  Bardzo chciałbym przymierzyć model 7.9 lub wyżej i zobaczyć różnicę oraz czy też byłby problem ze sztycą. Równocześnie chciałbym usiąść na rozm. L mojego roweru i powyższych.  

 

Pochwal się co za model Canyona wybrałeś, czy Ci teraz wszystko pasuje  i jak się jeździ. 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem ile od dołu sztycy do kreski, bo nie chcę jej wyciągać. Mam ją posmarowaną pastą i nie mam przy sobie klucza dynamometrycznego żeby ją odpowiednio dokręcić. Takie uroki braku zacisku z szybkozamykaczem. Ale od jarzma sztycy w osi prętów siodła do podsiodłówki mam 27 cm. Sztyca jest schowana na 4 cm od ograniczenia, więc wychodzi że od prętów siodła do ograniczenia jest 31 cm. A siodłu u mnie raczej bliżej do deski niż kanapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Siema! Pewnie thomsona widziałeś 410mm. Ja wyczailem już jedną dostępna za granicą sztyce 450 mm w przystępnej cenie, ale się jeszcze porozglądam w PL. Dziwne, że z noga 84 miałeś za krótką sztycę. Dali Ci 350 mm czy po prostu tak wysoko lubisz mieć siodło? Może masz wysokie bloki buty. Ja mam przekrok w butach spokojnie 87 cm i brakuję mi dziś ok 1cm ponad kreskę, ale i niżej tego śmiga się jeszcze przyzwoicie. Dla mnie rama wydaję się wygodna po obróceniu mostka na negatyw i bez usuwania podkładek pod nim. Może nie wyciągam się za mocno, ale jest komfortowo. Jeżdżę bardziej w zróżnicowanym terenie na dłuższe dystanse niż trenuję do wyścigów. Bardzo chciałbym przymierzyć model 7.9 lub wyżej i zobaczyć różnicę oraz czy też byłby problem ze sztycą. Równocześnie chciałbym usiąść na rozm. L mojego roweru i powyższych. Pochwal się co za model Canyona wybrałeś, czy Ci teraz wszystko pasuje i jak się jeździ. Pozdro!

 

Przekrok 84 to zupełnie na boso mierzony (bo tak mówili, żeby mierzyć) - w butach nie mierzyłem, buty, które mam to starszy model Giro Rumble ( http://images.the-house.com/giro-rumble-bike-sh-blk-13-1-zoom.jpg ), więc tam pewnie z półtora centymetra dochodzi. Też na początku myślałem, że sztyca ma 350 mm, więc specjalnie ją zmierzyłem, ale okazała się mieć 400. Na początku, jak ustawiałem tak, żeby mi pasowało, to się ogarnąłem po jeździe, że jest jakieś ~ 5mm ponad ten "dozwolony" poziom - obniżyłem do kreski i tak później jeszcze pojeździłem, ale to ciągle nie było "to". Więc zacząłem się zastanawiać, nad tą sztycą (tak, to był Thomson), nad mostkiem, ale stwierdziłem, że jeżeli jeżdżę na "górnej" granicy ustawień i jeszcze mi nie gra, no to logiczne raczej, że rama ta jest dla mnie za mała - i odesłałem :P.
A wybrałem Canyona Nerve 7.9 - ma być w przyszłym tygodniu. Jak przyjdzie, to się pochwalę :D
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien, że ostatnio odpisałeś pod moją odpowiedzią do posta na FB nt. GC 6.9 w grupie Szajbajk ;)

 

Kolego, mam nadzieję, że zamówiłeś rozm. L tego Nervusa. Z tabelki wys. siodła dla M'ki wychodzi, że siodło będzie niżej o 5mm niż na GC 6.9.  W sumie fajny rower i lepsze wymiary niż GC ponieważ L'ka już ma sensowny przekrok poniżej 80 cm tylko reach 450 cm jak dla mnie to chyba nieco sporo.  Przerąbane kupować w ciemno rowery. Po ostatnim zakupie Canyona, następny rower będę musiał przymierzyć w realu.    Pozdro i pochwal się jak już rower dojedzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem ile od dołu sztycy do kreski, bo nie chcę jej wyciągać. Mam ją posmarowaną pastą i nie mam przy sobie klucza dynamometrycznego żeby ją odpowiednio dokręcić. Takie uroki braku zacisku z szybkozamykaczem. Ale od jarzma sztycy w osi prętów siodła do podsiodłówki mam 27 cm. Sztyca jest schowana na 4 cm od ograniczenia, więc wychodzi że od prętów siodła do ograniczenia jest 31 cm. A siodłu u mnie raczej bliżej do deski niż kanapy.

 

Dzięki za info.  Zmierzyłem oraz zrobiłem foto mojej sztycy. Wynika, że Twoja ma inny zakres bezpieczeństwa. Może faktycznie zamiast szukać dłuższej sztycy powinienem poszukać sztycy z kreską niżej niż ma moja? Ale to wydaję się głupie ponieważ nie zależy mi na sztycy tylko na ramie. Moment w górnej rurze będzie taki sam szkodliwy na innej sztycy, która będzie wsunięta lekko. Może canyon specjalnie oznacza tak te firmowe sztyce, aby nie było, że rama pójdzie do kosza. Nie wiem co mam już o tym myśleć...

 

 Nie widać chyba na foto kreski- znajduje się na 12 cm od spodu sztycy.  Odległość od kreski max do prętów to jakieś 28 cm Obczajcie to:  

 

20160827_112609.jpg

No pisałem ostatnio posta o identycznej treści na rzeczonej grupie FB, więc Twoje mniemania są słuszne :D.

 

Oczywiście zamówiłem L :)

 

To super! Ciekawe tylko jak będziesz się czuł z takim wielkim reachem - ponad 5 cm więcej niż na GC 6.9 to mega sporo. Górna rura też dłuższa aż o 3 cm, więc wyciągniesz się na tej ramie mocniej niż na GC.  Pytanie czy będziesz chciał skrócić mostek bo ma 80 mm.  Pozdr!

Edytowane przez qb3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To super! Ciekawe tylko jak będziesz się czuł z takim wielkim reachem - ponad 5 cm więcej niż na GC 6.9 to mega sporo. Górna rura też dłuższa aż o 3 cm, więc wyciągniesz się na tej ramie mocniej niż na GC. Pytanie czy będziesz chciał skrócić mostek bo ma 80 mm. Pozdr!

 

Mam crossowy rower na dojazady do pracy / wyskoczenie po małe zakupy, rozmiar ramy 19 cali, mierzyłem długość od miejsca zamontowania siodełka do rury, na której zaczepiona jest kierownica - 63 cm. Mostek tam mam 100 mm, wydaje mi się troszeczkę za długi, ale generalnie jeździ mi się komfortowo. Więc mniemam, że z mostkiem 80 mm będzie mi się jeździło lepiej :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się wydaje, ale rower z tego roku nie umywa się do poprzedniego ? Mowa o 6.9. Cieższy, gorszy osprzęt, nawet chwyty. Amor tym razem Recon. Geometria ta sama co zawsze tylko, że 6.9 nie ma Tapera....   Co myślicie? Poszli pewnie w tym kierunku aby utrzymać cenę. No i nie ma już SL w nazwie roweru ;)  Czekam na nowe SLXy. Ciekawe czy też je tak okroją.

Edytowane przez qb3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...