Skocz do zawartości

[Rower] Grand Canyon AL 6.9 2014 - geometria, temat ogólny


hpolski010

Rekomendowane odpowiedzi

@Rulez - nie wiem czy kilka ładnych lat nie wycisnęło piętna na przyzwyczajeniu. Napiszę może tak. Trek 6500 był idealnym rowerem w moim odczuciu. Dlaczego zatem zmieniłem go? Nowe nadchodzi. Staram się trzymać w ryzach swoje konserwatywne poglądy i śmiało testować to co nowe. Przy wymianie 26 na 29 cali jednym z decydujących czynników był także czas i zużycie sprzętu w starym rowerze.

 

Wracając do tematu. Kiedy w 2015 roku kupowałem Canyona kalkulator wyliczył mi ramę w rozmiarze M. Usilnie starałem się naciągnąć niektóre swoje wymiary, co by wskoczyć na L'kę. Nie udało się. Przy zwiększaniu przekroku o nawet 5cm wciąż wychodziła M'ka.

 

Rozpiska z ram z roku 2016 informuje mnie, iż powinienem wybrać L'kę.

 

Dziś mogę napisać: wydaje mi się, że ramy z 2015 roku miały odrobinę dziwną geometrię. Te z tego roku wydają się być nieco dłuższe. Przynajmniej wizualnie. 

 

Pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas siedzenia nie masz prawa opierać całej stopy o ziemię. Siodło musisz mieć ustawione na takiej wysokości żeby Pięta oparta na korbie w dolnym jej wyhyleniu prostowała nogę w kolanie. Trzeba też ustawić odpowiednio siodło przód/tył, jego pochylenie, kierownicę, manetki, klamki i chwyty. Przeczytaj trochę, popatrz są też filmiki instruktażowe na yt.

Jeśli siodło (jarzmo sztycy) opiera się na rurze podsiodlowej i jest to pozycja optymalna to taki rower jest z całą pewnością za duży. Tak samo jeśli staniesz okrakiem nad górną rurą na jej środku to powinieneś mieć możliwość podniesienia przedniego koła o min. 10cm (niektórzy podają 15cm) bez haczenia o krocze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje

 

No to w takim wypadku wychodzi na to , że wszystkie rowery będą na mnie złe.

Kross M za mały  , za wysoko musze podnieść siodełko i za krótka rama..  Kross L  mam luzu między ramą  a kroczem ze 2-3 cm  tak że spodniami dotykam ramy.

Cube to samo, Canyon wychodzi na to , że identyczna sytuacja..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradniki i tabelki doboru rozmiaru ramy to jedno a indywidualne preferncje to drugie. Tym przekrokiem tak bardzo bym się nie martwił bo w 29r bardzo ciężko osiągnąć ten podręcznikowy wynik przy odpowiedniej długości podsiodłówki - ważne aby mieć tych kilka cm luzu i nie siedzieć na ramie.

Przy dobrze dobranej ramie MTB nie ma szans abyś siedząc na siodełku miał możliwość postawić całą stopę na ziemi.

Edytowane przez gtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wysokości siodełka, nie trzeba ustawiać na stopy czy pięty, jest wzór do obliczania odległości od wierzchu siodełka do środka mufy suportu, przy nodze 90 cm jest to 79,5 cm (dopuszczalna korekta w celu optymalizacji to +/- 1 cm jeśli te 79,5 cm dodamy do wysokości suportu nad ziemią 30 cm daje 109,5 cm odległości wierzchu siodełka od ziemi, więc nie ma możliwości postawienia stopy płasko na ziemi przy ustawionym prawidłowo siodełku na żadnym rowerze.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór opisany w niemieckich materiałach i polskim wydaniu magazynu Bike - 0,885 X długość nogi. Wynik  jest to odległość od środka suportu do wierzchu siodełka. Według tych materiałów dopuszczalna jest korekta +/- 1 cm.

Jest to sprawdzony wzór.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Posiadam Canyona z ramą CF SLX i mam problem z odkręcającą się sztywną osią 142x12 z tyłu.

Próbując mocno dokręcić oś, nakrętka w którą się ją wkręca, obraca się w ramie. Nic nie pomaga dokręcenie śruby, która trzyma też hak przerzutki.

Dokręcając oś, staram się blokować tą nakrętkę śrubokrętem, ale wg mnie albo coś tu nie gra, albo ja nie mam wystarczającej wiedzy jak to prawidłowo zamontować. Niemniej już 2 razy koło mi się przez to odkręciło.

 

Pomyślałem też, że może to mi się trafił jakiś felerny egzemplarz, ale stałem ostatnio w sektorze obok zawodnika na Canyonie z taką samą ramą, rozmawiamy jak to jesteśmy zadowoleni z zakupu itd i nagle on mówi - tylko uważaj, u mnie jest 1 wada - nie mogę dokręcić porządnie tylnej osi, bo obraca się w ramie razem z tą nakrętką i czasami koło potrafi się odkręcić. Przez to w zeszłym roku nie ukończył Trophy, bo w porę nie zauważył, że się koło poluzowało i ta nakrętka pękła. Oczywiście pasuje tylko oryginalna od Canyona.

Tak więc jak widać nie tylko ja mam z tym problem. Może zamiana osi na taką z szybkozamykaczem by pomogła, bo jeszcze jest wtedy ściśnięcie na koniec?

 

Czy ktoś ma podobne problemy i czy udało mu się jakoś to rozwiązać ?

 

Pozdrawiam

 

Rafał 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do tych co kupili Canyona..Czy cena roweru będzie taka jaka była w dniu kiedy dodałem rower do koszyka i złożyłem zamówienie czy też będzie ona adekwatna do kursu Euro w dniu kiedy dostanę potwierdzenie o możliwości wysłania przelewu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można u nich dostać fakturę na polski NIP, czy trzeba mieć UE?

Można bez problemu na polski NIP, ja taką dostałem i siostra niedawno też. Płatność była w PLN na konto w banku na terenie Polski. O płatnościach w EUR już było w tym wątku, że nie do końca można, jak zamawia się z Polski, chyba, że ktoś zamawia z terenu Eurolandu, to co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...