Skocz do zawartości

Strona korzysta z plików cookie. Zobacz jak.   Akceptuję
Zdjęcie
- - - - -

[4000 zł] Rower na ramie Boplight Marathon Sport

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 gpawel

gpawel

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 18 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 22 wrzesień 2013 - 13:58

Po pierwsze witam wszystkich bardzo serdecznie, jako że jest to mój pierwszy post na forum!

Po wielu przemyśleniach postanowiłem sam wziąć sprawy w swoje ręce i zamiast kupować gotowy produkt złożyć maszynę, która będzie mi w 100% odpowiadać.

Wszystko zaczęło się od okazyjnego zakupu ramy Boplight Marathon Sport 19" (599zł). Podstawa już jest, więc teraz nie ma przebacz - trzeba skompletować resztę.

Krótko o mnie:

- 84kg / 181cm

- dotychczas jeździłem dosyć sporadycznie na Kross'ie A2 19" 2010 (własność brata)

- głównie asfalt, niewielka ilość leśnych odcinków

Zależy mi na stosunkowo lekkiej i wytrzymałej konstrukcji, którą będę mógł z czasem lekko upgrade'ować.

Poniżej propozycje wraz z komentarzami/zapytaniami:

- Rama: Boplight Marathon Sport 19" - 599zł - jaka maksymalna wielkość tarczy? Może być 180mm czy wystarczy 160mm? Czy jest tu podział na rodzaj mocowania jak przy hamulcach przednich czy jest zawsze ten sam?

- Amortyzator: Suntour Epicon 100mm - która wersja/rocznik? Nie potrzbuję pivotów, bo zdecydowałem się na tarczówki. Kolejne ważne pytanie dla mnie - jaki adapter - IS czy PM? Wiem, że to zależy od amortyzatora, ale chciałbym to dograć jak najwcześniej, ponieważ są fajne ceny na hamulce i ogranicza mnie niewiedza na temat tego, które mocowanie wybrać oraz jaką tarczę kupić (czy 160mm czy mogę uderzyć w 180mm). Budżet - zależałoby mi, aby zamknąć się w max. 650-700zł. Nie potrzbuję blokady w manetce.

- Chwyty - Boplight Sport - 50zł

- Kierownica - Boplight Team XL - 96 zł - jaka średnica - 31.6 czy 25.4?

- Mostek - Boplight Team - 89 zł - j/w + jaka długość będzie optymalna do mojego wzrostu i do tej ramy?

- Opony - 2 x Continental Sport Contact 1.3 - 120 zł

- Dętki - 30zł - co polecicie w tej cenie do w/w opon?

- Hamulce - 2 x Shimano BR-M445 - 250 zł - j/w jaki adapter i jaka max. wielkość tarczy do Epicona?

- Tarcze - 2 x Shimano SM-RT56 160/180mm - 60 zł

- Kaseta + łańcuch - tutaj mam dylemat - kompletnie nie mam pomysłu w co uderzyć. Budżet max. 130-150 zł

- Korba - Shimano Deore FC-M590 - 270 zł - 48x36x26 czy 44x32x22? Długość ramion 175 czy 170mm?

- Pedały Shimano SPD M520 - 100 zł

- Manetki - myślałem o napędzie 3x9 - będzie OK? Budżet mam ok. 120 zł - myślałem o Shimano Alivio M430.

- Przerzutka przód - Shimano Alivio/Acera? - budżet ok. 60-80 zł

- Przerzutka tył - Shimano Alivio/Acera? - budżet ok. 80-90 zł

- Siodło - WTB Rocket V Comp - 109 zł - chyba, że znacie jakieś inne lżejsze i w miarę wygodne siodło do 120 zł to chętnie posłucham.

- Sztyca - Boplight Team 27,2 x 400mm - 139 zł

- Obręcze - 2 x Mavic XM 317 - 250 zł (jakaś różnica między 317 a 319?)

- Piasty - myślałem o Shimano XT, ale chętnie posłucham innych propozycji, bo jestem dosyć zielony w tym temacie - budżet za komplet na oba koła ok. 200 zł - najlepiej z mocowaniem tarczy na 6 śrub

Podsumowując wychodzi +/- 3450 zł

Z tego co wiem pozostaje jeszcze zacisk pod sztycę, szprychy, okablowanie i stery. Tutaj prosiłbym o pomoc w wyborze, bo niestety nie mam jako takiej wiedzy.

Proszę o komentarze/propozycję - w zasadzie w sprzęcie rowerowym "siedzę" od jakiś 2-3 tygodni, więc mogę nie kojarzyć pewnych propozycji, ale jestem otwarty na sugestie.

Z góry dzięki za wsparcie i pomoc!

Paweł

• 0

Reklama

Reklama
  • Google

#2 Rulez

Rulez

Emeryt

• Użytkownik
  • 14116 postów
Garaż Rower

Napisano 24 wrzesień 2013 - 10:47

Poskładaj sobie rower crossowy.

• 0

#3 gpawel

gpawel

Świeżak

• Autor tematu
  • Nowy użytkownik
  • 18 postów

Napisano 24 wrzesień 2013 - 16:10

Poskładaj sobie rower crossowy.

Wiedziałem, że rozmiar opon i to, że na początku będę jeździł na asfalcie zsunie temat na złe tory.

Po prostu na początku zamierzać robić kondycję głównie na szosie, z czasem zamierzam kupić opony MTB i coraz bardziej wchodzić w teren. Jeśli to komuś przeszkadza, załóżmy, że od początku będę miał Race Kingi/Smart Sam i 50/50 teren/asfalt..

Pozdr.

• 0

#4 Rulez

Rulez

Emeryt

• Użytkownik
  • 14116 postów
Garaż Rower

Napisano 24 wrzesień 2013 - 18:18

No to informuję Cię, że te ramy są bardzo krótkie, może dlatego Bikershop nie obecnie podaje ich długości :teehee:,  uważam, że to wynalazek, szkoda na nią kasy.

• 0

#5 gpawel

gpawel

Świeżak

• Autor tematu
  • Nowy użytkownik
  • 18 postów

Napisano 24 wrzesień 2013 - 18:34

No to informuję Cię, że te ramy są bardzo krótkie, może dlatego Bikershop nie obecnie podaje ich długości :teehee:,  uważam, że to wynalazek, szkoda na nią kasy.

Wiele osób na niej jeździ i są zadowolone. Porównywałem ją do ramy wcześniej wymienionego Krossa i jest bardzo podobna jeśli chodzi o wymiary, które dla mnie były zadowalające.

Tak czy owak ramy nie zmienię.

Poszukałem trochę na temat sterów, znalazłem VP-A45AC lub VP-A41AC. Czy różnica między nimi jest warta wydania dwa razy większej kwoty? No i czy to dobry wybór czy szukać czegoś innego?

• 0

Reklama

Reklama
  • Google

#6 gpawel

gpawel

Świeżak

• Autor tematu
  • Nowy użytkownik
  • 18 postów

Napisano 27 wrzesień 2013 - 22:03

Jako, że nikt nie ma nic do dodania myślę, że temat można zamknąć, a pomocy będę szukał w zakładaniu pojedynczych tematów w odpowiednich działach.

Pozdrawiam

• 0

#7 xdjradox

xdjradox

Amator

• Użytkownik
  • 66 postów
  • Imię:Rafał
Garaż Rower

Napisano 20 styczeń 2014 - 19:26

Odgrzejemy temacik,

Kupiłem taką ramę i kwestia geometrii, rama ma (dla 19') 563mm długości górnej rury ale rzeczywistej a nie efektywnej. Efektywna wychodzi ok 590mm (dokładnie zmierzę jak złożę całość) to taka strasznie jest krótka?

Mam 184cm wzrostu, nogę 87cm, wg http://www.competitivecyclist.com/ efektywna długość górnej ramy dla mnie to 58,9-59,9cm - wobec tego ta rama wydaje się dobrze dopasowana - czy to jest tak że do ścigania powinna być długość ramy optymalna +2, 3cm?

• 0

#8 Rulez

Rulez

Emeryt

• Użytkownik
  • 14116 postów
Garaż Rower

Napisano 20 styczeń 2014 - 19:29

Tak krótka, jak na 184 cm bardzo krótka :bye2: taka rama bardzo utrudnia zjazdy/podjazdy i nie daje wytchnienia kiedy jesteś zmęczony po dłuższej jeździe ( trzeba być cały czas skoncentrowanym, inaczej można łatwo wylecieć na głupiej przeszkodzie) ...

Użytkownik Rulez edytował ten post 20 styczeń 2014 - 19:33

• 0

#9 tobo

tobo

Stary wyjadacz

• Elita
  • 12961 postów
  • Imię:Tomek
Garaż Rower

Napisano 20 styczeń 2014 - 19:39

Cokolwiek by nie zostało napisane porównaj geometrię Twojej ramy z ramami/rowerami "wyścigowymi" mtb innych producentów.

Jeśli już kupiłeś to trochę za późno na zmianę zdania (chyba?). Oblatasz, objeździsz - będziesz wiedział.

• 0

#10 xdjradox

xdjradox

Amator

• Użytkownik
  • 66 postów
Garaż Rower

Napisano 20 styczeń 2014 - 19:40

Daj przykład nowej ramy 19' do 1kpln  z  dłuższą rurą górną :), czemu wg http://www.competitivecyclist.com wyszło tak krótko?

@ tobo - cena była fajna więc chętnie spróbuję, tym bardziej że corratec którym już trochę jeździłem ma ramę nieco większą - ok 19,5-20' w najwyższej opcji regulacji  zawieszenia  i rura górna efektywna ok 59cm. Wygląda na to że będzie zmiana na lżejsze i lepsze lub bardzo podobne :)

Użytkownik xdjradox edytował ten post 20 styczeń 2014 - 19:45

• 0

Reklama

Reklama
  • Google

#11 Rulez

Rulez

Emeryt

• Użytkownik
  • 14116 postów
Garaż Rower

Napisano 20 styczeń 2014 - 20:40

Przykład ramy :

http://velo.pl/czesc.../accent/peak-26

• 0

Reklama

Reklama
  • Google

#12 xdjradox

xdjradox

Amator

• Użytkownik
  • 66 postów
Garaż Rower

Napisano 20 styczeń 2014 - 21:02

Fajna, jeżeli boplight zrobi się niewygodny to będę szukał dalej, a ten accent to już jakiś punkt zaczepienia. Na razie  zrobię eksperyment - przekładam cały osprzęt z corrateca, tam jest amortyzator z regulacją 100/120mm, zmiana długości widelca wymusi zmianę kątów ramy, ciekaw jestem jak się to będzie zachowywać w praktyce. Wg strony którą podawałem wcześniej geometria boplight jest dopasowana do moich wymiarów a ten accent będzie za długi. Krótsza rama ma jakieś zalety czy jest tylko zła?

Użytkownik xdjradox edytował ten post 20 styczeń 2014 - 21:07

• 0