Skocz do zawartości

[Amortyzator] Konwesja Manitou Minute IT na Minute Dual-air


Rulez

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent to mój Minute IT 140 mm, z powodu wytarcia goleni wewnętrznej w dolnej części amortyzator zaczął samoczynnie tracić skok.

Niestety golenie górne do tego modelu są niedostępne, więc zacząłem kombinować jak uratować amortyzator stosunkowo niskim kosztem.

System sprężyny IT to system w pełni powietrzny pozwalający zmieniać skok. System pompuje się od dołu przestrzeń pod tłokiem, a poprzez rurkę z zaworkiem pracującą wewnątrz tłoka - napełnia się przestrzeń nad tłokiem :

t3a6.jpg

 

Aby ratować system wykoncypowałem przesunięcie punktu pracy tłoka, usunięcie rurki środkowej i pompowanie komór nad i pod tłokiem osobnymi zaworkami, do tego potrzebowałem - dystans przesuwający tłok o 30 mm do góry, nowy tłok od "zwykłej" Minute i korek górny z zaworkiem  :

04xe.jpg

 

 

Dystans (tu dziękuję za wykonanie w zaprzyjaźnionym warsztacie) przykręcony do pręta kompresji zamiast tłoka :

dq16.jpg

 

 

Pręt wkręcony do goleni :

jnbf.jpg
 


 

 

Od góry został umieszczony tłok :

jdmf.jpg

 

I wkręcony korek od Drake (zamiast korka z rurką środkową  i manetką sterującą) :

c0jc.jpg

 

Amor poskładany :

xdxq.jpg
 

 

Następnie pompowanie komór i jazda próbna -  system działa. Dzięki przesunięciu punktu pracy tłoka poza wytarty obszar - ciśnienie nie ucieka (stwierdzone po jeździe próbnej 30 km.)

Co straciłem - możliwość zmiany skoku (ostatnio nie korzystałem).

Co zyskałem - uratowałem amor + możliwość zmiany charakterystyki zawieszenia - jak w Rebie .

 

 

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...