Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

A dostaniesz go gdziekolwiek..?

 

Wstępnie tak, ale jeśli nie dobiorę dobrze ramy teraz, to opóźni się wszystko o nie wiadomo ile. Sklep robi zamówienie roczne teraz pod niewyprodukowany jeszcze rower, będzie "wkrótce". Sęk w tym, że nie będzie ich dużo i jak już dojedzie i okaże się, że rama za mała, to może nie być już na wymianę, albo trzeba będzie czekać nie wiadomo ile. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

 

Panie i Panowie, czy ktoś posiada może rower Romet Jig? Przymierzam się do niego, ale geometrie "nie xc" są mi raczej obce. Mam 185 cm wzrostu i przekrok ~ 88 cm. Czy "średnia" rama 18" będzie ok?

Szybko wszystko poszło i już odebrałem rower, który jest ok. Nie miałem okazji w końcu jeździć na 19", ale na 18" pozycję mam wygodną i fajnie się prowadzi, także w moich wymiarach ta rama jest dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jak większość ja również stanąłem przed problemem wielkości ramy konkretnie chodzi mi o dwa modele a mianowicie trek fuel ex 8 29 z 2016 r oraz fuel ex 7 29 z 2017 r. mój wzrost to 182 cm a przekrok 86 cm . Trek zmienił trochę rozmiarówkę i dzisiaj mierzyłem ex 7 na ramie 18,5 i sprzedawca twierdził że to idealny rozmiar a jak sprawdziłem w treku to 19,5 leży idealnie po środku mojego wzrostu tylko nie mam takiego roweru do przymiarki. Zastanawiam się ponieważ te dwa rowery są dostępne w podobnej cenie ale jednak się różnią i nie bardzo wiem co wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na długość górnej rury 18,5 powinien być ok, ale w przypadku Treka warto ten parametr traktować z przymrużeniem oka, bo często jest zawyżany. Mam 3 Treki, od szosówki, przez hardtaila po fulla, i za każdym razem tabelka na ich stronie z doborem rozmiaru w moim przypadku idealnie się sprawdza. Jeżeli zastanawiasz się między dwoma rozmiarami, a sprzedawca ma tylko jeden z nich na sklepie, i twierdzi, że właśnie ten będzie idealny, to można się domyślić, dlaczego tak twierdzi ;)

Nie mówię, że na 100% 19,5, bo oprócz tabelek są jeszcze indywidualne preferencje, i jeżeli nie jeździłeś na dużym kole, to pewnie, taki full będzie robił wrażenie czołgu, ale nie napalałbym się na  dostępny 18,5" zanim nie przymierzysz 19,5", bo moim zdaniem 19,5" będzie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę teraz na 29 HT XC więc rozmiar kół to nie problem tylko zmiana geometrii a do tego dochodzi jeszcze pytanie czy kupić starszy model lepiej wyposażony czy nowy ze zmienioną ramą i uboższym osprzętem. Stary ma reaktiv i pełny osprzęt XT , skok 120 mm a nowy Deore i SLX izwykły damper ale ma blokadę skrętu kierownicy i 130 mm skoku dodatkowo koła 29, 27.5, 27.5 +. Pytanie czy nie będzie to bardziej rozwojowa jednostka.


Jak kolega wyżej pisze, ostatnią osobą której rad by posłuchał to sprzedawca w sklepie.

Czy przypadkiem rozmiar, który przymierzałeś nie był jedyny na stanie sklepu?

 No tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa rama przynajmniej w teorii jest bardziej rozwojowa. Również za sprawą innego połączenia główki ramy i dolnej rury. Nowe rozwiązanie wymusiło konieczność zastosowania blokady, ale dzięki temu rama jest sztywniejsza.

Edytowane przez arek_wro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z reaktiv, ale jak się przesiadłem ze zwykłego dampera foxa na nowszy model z DRCV, to jakoś nie czułem wielkiej różnicy, o ile w ogóle. Podejrzewam, że tu też może być więcej marketingu niż rzeczywistej korzyści. Dla mnie żaden z tych dwóch nie jest wyraźnie lepszy od drugiego. W ostateczności zostaje ci rzut kostką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Kupiłem właśnie rower scott scale 970 z 2016 roku własnie ten : http://www.scott.pl/archive-product/214/1275/Rower-Scale-970-kolor-1/

o rozmiarze L..  Mam 180 cm wzrostu noga 78 cm. Moge stać nad ramą roweru ale przeswitu tam nie ma. :(

Wydaje mi się ze powinienem miec rozmiar M. Co teraz zrobić? 

Sprzedac rower jak nieuzywany (ani razu jeszcze nim nie jezdziłem stan idealny). Czy kupić nową ramę do niego w rozmiarze M a tą eLkę odsprzedać. Przekładke moge zrobić sam.  Co doradzacie ?

 

post-201744-0-63346600-1482449063_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@ seros

Do agresywnej jazdy w bardziej wymagającym terenie, to lepiej wybrać 43, a jak nie ciśniesz zbyt ostro, to 48, ale oczywiście powinieneś się przymierzyć - najlepiej do obu rozmiarów ( to dotyczy modelu Aera ).

W przypadku Myroon w grę wchodzi wyłącznie rozmiar 43 ( koło 29 " ) i ewentualnie 48 ( koło 27,5 ").

@ Jurgen88

180 cm - czyli tak jak u mnie, ale noga krótsza ( zakładając, że dobrze zmierzyłeś ).

No cóż, jeśli nie ma możliwości wymiany na mniejszy rozmiar, to masz dwie opcje : kupno nowej ramy, albo sprzedaż całości i kupno nowego roweru na ramie o właściwym dla Ciebie rozmiarze.

Jaka jest Twoja decyzja, bo chyba nie oczekujesz, że ktoś ją podejmie za Ciebie :icon_question:

PS

Jeżdzę na 17 " ( 44 ) ramie na kole 27,5 ", ale wolę mniejsze, a z tego co widzę, to jestem w mniejszości.

U mnie nie ma prześwitu jak stanę przy główce ramy, ale mam mocno dopasowany rozmiar ( czyt. gdyby był mniejszy, to byłby za mały ).

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kupiłem właśnie rower [...] Moge stać nad ramą roweru ale przeswitu tam nie ma. Wydaje mi się ze powinienem miec rozmiar M. Co teraz zrobić?
 

No nie rozumiem... Jak nie masz prześwitu, to po co go kupowałeś?

 

 

 

Sprzedac rower jak nieuzywany (ani razu jeszcze nim nie jezdziłem stan idealny). Czy kupić nową ramę do niego w rozmiarze M a tą eLkę odsprzedać. Przekładke moge zrobić sam.  Co doradzacie ?
 

Jeśli masz na myśli ramę Scotta, to zapomnij, bo one na bike24.de chodzą po ~2.5k PLN, chyba, że masz dużo lepszą ofertę. Może kup ramę Accent Peak 29 (za ok. 650 PLN) i przełóż. Tylko sprawdź, czy amortyzator pasuje (taper / nie taper, nie wiem, co tam jest), żeby nie było na mnie. :) Przy sprzedaży roweru musiałbyś dać cenę rzędu "najniższa cena w promocji minus 20%".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem właśnie rower scott scale 970 z 2016 roku własnie ten : http://www.scott.pl/archive-product/214/1275/Rower-Scale-970-kolor-1/

o rozmiarze L..  Mam 180 cm wzrostu noga 78 cm. Moge stać nad ramą roweru ale przeswitu tam nie ma. :(

Wydaje mi się ze powinienem miec rozmiar M. Co teraz zrobić? 

Sprzedac rower jak nieuzywany (ani razu jeszcze nim nie jezdziłem stan idealny). Czy kupić nową ramę do niego w rozmiarze M a tą eLkę odsprzedać. Przekładke moge zrobić sam.  Co doradzacie ?

 

Jesteś pewny, że dobrze zmierzyłeś nogę? Z tak krótką nogą nawet M-ka będzie za wysoka. Scale'a powinieneś odpuścić, bo nawet jeśli nogę masz nieco dłuższą niż podajesz, to i tak na długość M-ka będzie słaba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny, że dobrze zmierzyłeś nogę? Z tak krótką nogą nawet M-ka będzie za wysoka. Scale'a powinieneś odpuścić, bo nawet jeśli nogę masz nieco dłuższą niż podajesz, to i tak na długość M-ka będzie słaba. 

Nie przesadzajmy. Według rozmiarówki scotta L zaczyna sie od 175 cm i tym sie głownie kierowałem. Na długość rama jest idealna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy z czym? L-ka będzie dobra na osobę o wzroście 180 cm, tyle, że przy typowych proporcjach ciała. Przy takim wzroście długość nogi to zazwyczaj okolice 84 cm. Ty masz jak piszesz 6 cm mniej, więc nic dziwnego, że rama jest za wysoka. Co do długości, to pisałem o M-ce, że będzie za krótka. Ewidentnie Scale niezależnie od rozmiaru jest złym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam już nie wiem. Może popadam w lekką paranoję. Dołączam fotki. Może ktoś rzuci fachowym okiem i oceni czy rozmiar L jest ok czy lepsza bedzie "m". Chciałbym zaznaczyc ze moge podnieść przednie koło na ok 10 cm jak na maxa zgniote jajka.  Może to ich wielkość jest głównym problemem :D.

post-201744-0-87672500-1482483156_thumb.jpg

post-201744-0-78803800-1482483165_thumb.jpg

post-201744-0-28569400-1482483185_thumb.jpg

Edytowane przez Jurgen88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Po prostu jaja jak berety :icon_lol:

M - ka byłaby lepsza i według mnie wcale nie za krótka ( horyzontalnie 60 cm górnej rury ).

Trzeba brać pod uwagę także szerokość kierownicy ( 72 cm ) wymuszającej nieco większe pochylenie.

Ja np. mam te długości prawie identyczne ( 59,5 + 72 ) i uważam, że są dla mnie OK.

Powinieneś się przymierzyć do rozmiaru M i ocenić ilość zapasu w kroku lub jego brak ( podają przekrok 78 cm ).

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 60 cm horyzontalnie jest mocno wirtualne i nie ma pokrycia w rzeczywistości. Zwróć uwagę na reach. Testowałem M-kę przy swoich 177 cm i była za krótka, a napaliłem 2 lata temu się na Scale'a jak szczerbaty na suchary. Po teście mi przeszło. Nie wykluczam, że komuś może podpasować, ale jeżeli kolega twierdzi, że L na długość jest ok, to M-ka będzie zapewne za krótka. 

 

Szukałbym raczej czegoś w stylu Superfly'a, czyli ramy o innych proporcjach długości do wysokości.

Edytowane przez arek_wro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...