Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

No i te korby, a w zasadzie zębatki "dużego " blatu...36....to jakiś żart?

Większość rowerów z napędem dwurzędowym ma 36 zębów, w niektórych widziałem 38. Jeśli zależy Ci na innym blacie, to możesz zapytać w sklepie, a nuż wymienią, a jak nie to zostaje zakup nowej korby, a zdjęta z roweru idzie na allegro, żeby odzyskać większość kasy.

Też uważam, że 36 to trochę za mało w nizinnym terenie, ale już 38 jest ok: 42 zęby przy kole 26" = 38 zębów przy kole 29", zresztą Shimano większych nie robi.

Możesz sobie to przeliczyć na uzyskiwaną prędkość tutaj: http://www.gear-calculator.com/, a wymiary kół są mniej więcej podane w tabelce na wikipedii (koło 29" to obręcz 28" + szersza opona): https://pl.wikipedia.org/wiki/Koło_rowerowe#Rozmiary_k.C3.B3.C5.82.

Jeśli brakuje Ci przełożeń przy 42 zębach, to może jeździsz ze zbyt niską kadencją - optymalna to 90 obrotów na minutę: https://www.youtube.com/watch?v=k7qD-zWnnqo&ab_channel=SzajBajk.

Edytowane przez MD11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie w teren, ale nie ukrywajmy, że czasem do tego terenu trzeba dojechać, głównie szosą. Nawet w zawodach typu maratony są fragmenty szos, długie gładkie odcinki. Ja wiem , że żyjemy w czasach wąskich specjalizacji, ale jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie mieć jeden rower do podjazdów a drugi do zjazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak mnie zagadaliście, że kupiłem. Od dłuższego czasu polowałem na Scotta Scale 970, 2015, wchodze na Allegro a tam bęc, przed chwilą koleś wystawił takiego w rozmiarze XL, akurat w mojej okolicy. Szybki tel, wsiadam w samochód, równie szybkie oględziny i ...bestia stoi już u mnie w pokoju :))) za jedyne 2000 pln, jeszcze parę lat na gwarancji.  Z rozmiarem mieliście rację, niepotrzebnie się obawiałem, wszystko pasuje, sztyca i tak mocno wysunięta, jakieś 2 cm do min. insert a noga lekko ugięta.  No i zębatki bardziej uniwersalne, duża 40. Ścigał się nie będę, więc w takiej średniej specyfikacji osprzętowej dla mnie jest ok, może w przyszłości amora wymienię. Tylko z pakowaniem go do bagażnika musiałem się mocno nagimnastykować, mimo demontażu obu kół, jest jednak sporo większy od 26. Dzięki za rady raz jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed problemem wyboru rozmiaru roweru Kross Soil.

http://www.kross.pl/pl/2017/trail/soil-2-0-ex

Mam 180 cm wzrostu i długość nogi 82 cm.

Z tabelek na różnych stronach wychodzi mi między rozmiarem M i L bądź rama 18'

Kross L to rozmiar 18,5'; a M to 17'

Co byście wzięli przy takich wymiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przełożeniu 36/11 w 29erze przy normalnej kadencji ~90 jedzie się grubo ponad 40km/h...

Jakbyś kupił samochód terenowy, to też będziesz wymagał zrywności i osiągów na autostradzie? Bardziej martwią Cię dojazdy niz docelowy teren? :)

41 km/h to nie jest "grubo ponad 40", a tak wychodzi z kalkulatora. Moim zdaniem warto ludzi uświadamiać w kwestii kadencji, bo sam jeździłem ze zbyt niską, ale tak poza tym to jak już ktoś dłużej jeździ rowerem, to sam lepiej wie, jakie przełożenia są mu potrzebne w jego okolicy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed problemem wyboru rozmiaru roweru Kross Soil.

http://www.kross.pl/pl/2017/trail/soil-2-0-ex

Mam 180 cm wzrostu i długość nogi 82 cm.

Z tabelek na różnych stronach wychodzi mi między rozmiarem M i L bądź rama 18'

Kross L to rozmiar 18,5'; a M to 17'

Co byście wzięli przy takich wymiarach.

 

Ja wybrałem tak: http://www.forumrowerowe.org/topic/208320-do-7000-8000zl-rower-amtrail-full-suspension/page-3?do=findComment&comment=1893292 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem okazję na żywo siedzieć tylko na L. M'ki nie było. Pojeździć nie miałem okazji, bo akurat lało jak z cebra. Sam rower wygląda super. Jest podobny do mojego Levela A8 jeśli chodzi o kolorystykę, ale to zupełnie inna konstrukcja i dobrze :)

Stąd moje pytanie o rozmiar. Teraz mam L, ale czasem mam wrażenie, że za bardzo jestem rozciągnięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak celujesz w EX to on jest bardziej stonowany kolorystycznie, choć ten niebieski zwykłego 2.0 nie jest tak oczony jak żółty i zielony pozostałych modeli ;) Ale to szczegóły dla pedantów.

W Bielsku miałem okazję usiąść na M i powiem, że tragedii by nie było, raczej sprawa preferencji. Ja akurat chciałem dłuższą ramę, więc wziąłem Lkę.

Tak wygląda gość naszego wzrostu na M: https://youtu.be/d50a29rMp9U?t=534 Zwróć uwagę jak ma wysuniętą sztycę.

Generalnie jak nie jesteś pewien, to zasuwaj do Bielska, pożyczaj u Krossa i testuj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja mam dylemat.. Wczoraj robiłem przymiarkę do Treka Superfly i nie mam pojęcia, który rozmiar brać.. Dylemat jest między 19,5"/18,5" a 18,5"/17,5". Na tym większym czułem się trochę wyciągnięty natomiast na mniejszym sztyca wydawała mi się za bardzo wyciągnięta. Moje wymiary to 182cm wzrostu oraz 83cm przekroku. Ogólnie mówiąc nogi krótsze tułów dłuższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja mam dylemat.. Wczoraj robiłem przymiarkę do Treka Superfly i nie mam pojęcia, który rozmiar brać.. Dylemat jest między 19,5"/18,5" a 18,5"/17,5". Na tym większym czułem się trochę wyciągnięty natomiast na mniejszym sztyca wydawała mi się za bardzo wyciągnięta. Moje wymiary to 182cm wzrostu oraz 83cm przekroku. Ogólnie mówiąc nogi krótsze tułów dłuższy.

 

Na 18,5/17,5 nie miałbyś za mocno wysuniętej sztycy. Ja też mam nogę 83 cm i mam 4 cm do ograniczenia. Z tym że ja jestem jakieś 4-5 cm niższy od ciebie, i dlatego na twoim miejscu brałbym raczej 19,5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jeszcze raz robiłem jazdę próbną na 18 i 19. Na 18. sztyca nie jest wyciągnięta wysoko w górę- wysokość kiery i siodła praktycznie w jednej linii, na "skorupki " wystarczająco miejsca. Na 19 wyciągnięty trochę się czułem i troszkę mniej miejsca na jajka ale wrażenia z jazdy pozytywne. Ogólnie mętlik w głowie i chyba będę musiał się z tym przespać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , chce kupić rower Romet Jig http://www.romet.pl/Rower,JIG,10,707,709,14515,2017.html  . Największa ramam to 20 cali a romet podaje ze 20 cali jest do 185cm, a ja mam 188cm i przekrój nogi 88cm .   Dwudziestka bedzie dla mnie dobra czy moze być za mała? .Nie mam możliwości przymierzenia sie przed kupnem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jeszcze raz robiłem jazdę próbną na 18 i 19. Na 18. sztyca nie jest wyciągnięta wysoko w górę- wysokość kiery i siodła praktycznie w jednej linii, na "skorupki " wystarczająco miejsca. Na 19 wyciągnięty trochę się czułem i troszkę mniej miejsca na jajka ale wrażenia z jazdy pozytywne. Ogólnie mętlik w głowie i chyba będę musiał się z tym przespać.

 

Myślę, że 18" to jest maksimum dla Ciebie. Ja mam 180cm, 82,5cm przekroku i na 17" czuję się bardzo dobrze (co prawda nie jest to superfly, ale geometria podobna). Sztyca 350mm siedzi mi w ramię na około 13 - 14cm. Zwróć uwagę, że podsiodłówka jest lekko gięta co wymusza lekkie obniżenie siodełka w stosunku do rowerów o prostej rurze podsiodłowej.

Patrz przede wszystkim na przekrok. Długość możesz sobie zmienić w każdej chwili mostkiem czy sztycą. Natomiast jak masz za wysoką ramę to niestety pola manewru żadnego.

Witam , chce kupić rower Romet Jig http://www.romet.pl/Rower,JIG,10,707,709,14515,2017.html  . Największa ramam to 20 cali a romet podaje ze 20 cali jest do 185cm, a ja mam 188cm i przekrój nogi 88cm .   Dwudziestka bedzie dla mnie dobra czy moze być za mała? .Nie mam możliwości przymierzenia sie przed kupnem 

 

20" może być za duża, a 18" za mała. Na Twoim miejscu celowałbym bardziej w 19"

I patrz na to co napisałem wyżej. Przede wszystkim przekrok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że 18" to jest maksimum dla Ciebie. Ja mam 180cm, 82,5cm przekroku i na 17" czuję się bardzo dobrze (co prawda nie jest to superfly, ale geometria podobna). Sztyca 350mm siedzi mi w ramię na około 13 - 14cm. Zwróć uwagę, że podsiodłówka jest lekko gięta co wymusza lekkie obniżenie siodełka w stosunku do rowerów o prostej rurze podsiodłowej. Patrz przede wszystkim na przekrok. Długość możesz sobie zmienić w każdej chwili mostkiem czy sztycą. Natomiast jak masz za wysoką ramę to niestety pola manewru żadnego.

 

Wyciągasz chyba dość pochopne wnioski na podstawie własnych preferencji i doświadczeń z rowerem o zupełnie innej geometrii.

 

Niewykluczone, że autor pytania faktycznie odnajdzie się lepiej na 18,5, ale na pewno nie można skreślać 19,5, tym bardziej, że ten rozmiar sugeruje producent, a stosunkowo długi tułów skłania ku dłuższej ramie. 

Edytowane przez arek_wro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem "podobnej", a nie "zupełnie innej" geometrii. Natomiast oczywistym jest, że każdy z nas będzie pisał opinie na podstawie własnych preferencji i doświadczeń, bo w przeciwnym wypadku wystarczyłoby spojrzeć w tabelkę. Oczywiście nigdzie też nie napisałem, że mam rację. Wyraziłem swoje zdanie, a autor pytania sam zadecyduje, czyje argumenty bardziej do niego trafiają.

Edytowane przez montell81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Trek do mojego wzrostu sugeruje rozmiar 19,5". Trzeba wg mnie traktować to jednak jako rozmiar wyjściowy. Ja raczej będę się skłaniał ku rozmiarowi 18,5". Jest to wysokość podsodłówki 17" ale długość horyzontalna(trochę krótsza niż podaje producent)jak i zasięg jest spory jak na 18,5".Mam jeszcze trochę czasu by kupic rowerek więc jeszcze sprawdzę co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie, czy ktoś posiada może rower Romet Jig? Przymierzam się do niego, ale geometrie "nie xc" są mi raczej obce. Mam 185 cm wzrostu i przekrok ~ 88 cm. Czy "średnia" rama 18" będzie ok?

 

I4VBIUi.png

 

 

Krótki mostek - 60 mm:

 

Kk9gKGL.png

Edytowane przez t.j.tomasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...