Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Jeździłem na takim LTD Pro (rama też 17") mam około 177 cm wzrostu. Robiłem z kumplami raczej dłuższe dystanse i nie odczuwałem jakiś problemów, plecy nie bolą nawet powyżej 100km wiec myślę że rower jest ok do Twojego wzrostu. Ja byłem zadowolony, jedyny problem to ból tyłka, który jednak występował ale to już inna bajka :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie krótka piłka czy rama 20 cali meridy matts będzie dobra dla 183cm wzrostu i 91/92 cm przekroku. :) aktualnie mam jakiegoś noname 19cali i siodełko mam wysunięte ponad max a wygodne to to nie jest :/

800x279_product_media_1001-2000_geo_matt

Edytowane przez kolarz16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie za mała. Celuj w 505 podsiodłowej i krotki mostek przy tej długości nogi.

 

Nie osiągniesz ~81 od korby do siodła przy 455. Zabraknie sztycy. 

 

 

U mnie rozkmina w drugą strone. 

 

Kellys gate 50  pod nogę 90cm. Potrzebuje ok 81 od osi korby do góry siodła. 

 

Rozmiar L ma 533. Pozostawia to 277mm na siodło i sztyce. Czy zostanie wystarczająco miejsca na wiadomo co w razie W? 

 

 

geo_2015_hardtail_29_Gate.jpg

Edytowane przez maciej762
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Wzrost 1,78m, 80kg, w kroku ok 80cm,

Czy rama z tego roweru http://www.bikekatalog.pl/2013//rowery/488/Cannondale.F29.2/ w rozmiarze 17' będzie dla mnie odpowiednia??

Czy będą jakies problemy z przekładką gratów z focusa black forest 2.0 ltd 2015? Nie będzie problemu z amorem? Pod jaką oś ta rama?

Ogólnie co sądzicie? Warto za 1000pln?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przez przypadek na allegro znalazłem sporo ram po 360zł do 29er

Z wyglady jak dla mnie miodzo. Tylne widełki i mocowanie hamulca bellissimo(czy jak to sie pisze)

 

Ogolnie ładna.

http://allegro.pl/rama-eries-eveo-29-er-disc-czarny-mat-19-483-i6075766377.html

 

Wg danych z allegro cięższa od peaka o 460g

Geometria wg tych danych co na allegro prawie identyczna,roznica 3/6mm 

 

Co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem Canyona AL SLX 8.9. Przy wzroście 193 cm i długości nogi 92-93 zamówiłem rozmiar L zgodnie z wynikiem z kalkulatora na stronie Canyon. Rower póki co czeka jeszcze na mnie w kartonie ale mam wątpliwości czy rama w tym rozmiarze nie będzie zbyt mała. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc i napisać czy konieczna będzie wymiana na większy?

Edytowane przez kozoduj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kozoduj

Rozmiar rozmiarem, ale wiele zależy od osobistych preferencji. Mam kolegę, który kupił rozmiar M będąc mojego wzrostu (180cm, noga 84-85cm) i jest zadowolony, podczas gdy ja na jego rowerze czuję się poskładany w scyzoryk. Swojego Canyona CF 5.9 kupiłem w rozmiarze L (kalkulator pokazywał M) i jestem zadowolony, ale ja nie lubię krótkich rowerów z długim mostkiem, wolę odwrotnie.

Moim zdaniem Twój rower będzie dla Ciebie za mały, przy takiej nodze sztyca będzie wysunięta na maksa i może brakować, masz nogi 10cm dłuższe niż ja mam. Powinieneś wyjąć sprzęt z pudła i się przymierzyć, bez tego się nie dowiesz. Poza tym kokpit może być za blisko.

 

@kophiphi

Dla Ciebie L-ka powinna być dobra, ramy Canyon-a są dość długie, chyba że masz ręce do kolan ;)  to dasz dłuższy mostek, ewentualnie sztycę z offset-em, ale nie sadzę.

Edytowane przez Kolmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kozoduj

Rower powinien byc dobry na styk. Ja mam po 1 cm mniej wzrost i noge i mialem Scotta o podobnych wymiarach i byl na styk czyli 2 cm podsiodlowki moglem jeszcze wyciagnac. Nie wiem do czego bedzie ten rower ale XL to juz przynajmniej dla mnie kon i bedzie chyba raczej za duzy dla Ciebie chyba, ze tobie to nie przeszkadza. Wyciagnij go z kartonu i usiadz wtedy zobaczysz czy pasuje, a jak nie to oddasz.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zamieniłem Unibike Vipera GTS 2011 rama 19 cali na Unibike Evo 29er 2015 rama 19 cali i mam problem. Mam 184cm i wydaje mi się, że rama jest dla mnie za mała. Z opisów wynika, że przekrok w evo jest większy o 2cm niż w viperze a mimo to czuję się jakoś dziwnie. Z wszystkich kalkulatorów co do rozmiarów wynika, że jest to optymalna wielkość.Nie mam wysokiego stanu ani długich nóg i klejnotami prawie dotykam ramy. Rura siodełka jest wysunięta prawie na maksimum. Sama firma Unibike odpisała mi na facebooku, że to faktycznie mały rozmiar ramy. Czy rama 21 nie byłaby lepsza dla takiego wzrostu czy to może ja jestem przewrażliwiony i nie przestawiłem się na inną geometrię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama ma 591 mm dł. to jest na 184 cm za mało, nawet przy 26er, nie wspominając o 29er. Rozmiar L z dł. 595 mm niewiele zmienia, powinieneś celować w 600-620 przy klasycznych kątach 29er, raczej 610-615 mm i most 80-90 mm dla 18-18,5' przy 29er.

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

175 cm wzrostu, 78cm w kroku i geometria G2 Treka (Genesis). Czy taka geometria będzie dobra dla osoby która nie jest fanem skłonu w przód i jest dość "sztywna" ? Jaki rozmiar będzie właściwy dla takiej osoby ?

Czym się różnią sportowe 29 oznaczane jako damskie jeżeli mają klasyczny wygląd, a nie jak "damki" ? Dostrzegam jedynie niższy przekrok.

Jeżdżę teraz na rowerze krosowym. Przy tych samych kołach 28/29 ma on zupełnie inną geometrię niż 29er. Trochę trudno mi wyobrazić sobie jaka geometria będzie dla mnie dobra.

Edytowane przez Laos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

175 cm wzrostu, 78cm w kroku i geometria G2 Treka (Genesis). Czy taka geometria będzie dobra dla osoby która nie jest fanem skłonu w przód i jest dość "sztywna" ? Jaki rozmiar będzie właściwy dla takiej osoby ?

Czym się różnią sportowe 29 oznaczane jako damskie jeżeli mają klasyczny wygląd, a nie jak "damki" ? Dostrzegam jedynie niższy przekrok.

Jeżdżę teraz na rowerze krosowym. Przy tych samych kołach 28/29 ma on zupełnie inną geometrię niż 29er. Trochę trudno mi wyobrazić sobie jaka geometria będzie dla mnie dobra.

 

Mierzyłem rozmiary 17,5 i 18,5 i pewnie idealny byłby 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy rama 21 cali Unibike Flite

http://www.unibike.pl/flite29.html

będzie dobra na 182cm wzrostu, 85kg wagi i 80cm przekrok.? Dzisiaj byłemw Unibiku. Jeździło się wygodnie. Tylko jak stanąłem na ramą to miałem jakieś 2cm do krocza. Pan z obsługi powiedział mi, że przy ramie 19 za bardzo będę miał wysuniętą sztycę i przy siodle będą występować naprężenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Darek33,

 

To jest rower MTB tu sztyca musi być trochę wyżej :)  Wg mnie przy twoim wzroście  19" 

Choć to w sumie też kwestia gustu ja mam 180cm miałem przez chwile Treka X Caliber 21/20.5 (21 dł górnej ramy 20.5 wysokość).

Prześwit na jajka jakiś miałem, górne koło też podnosiłem ale za bardzo byłem wyciągniety, teraz mam X Caliber 19.5/18.5 i jest idealnie pod każdym względem. 

Też w sumie zależy  gdzie chcesz jeździć tym rowerem i jaką pozycję preferujesz.

Edytowane przez Whit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To jest rower MTB tu sztyca musi być trochę wyżej :) Wg mnie przy twoim wzroście 19" Choć to w sumie też kwestia gustu ja mam 180cm miałem przez chwile Treka X Caliber 21/20.5 (21 dł górnej ramy 20.5 wysokość). Prześwit na jajka jakiś miałem, górne koło też podnosiłem ale za bardzo byłem wyciągniety, teraz mam X Caliber 19.5/18.5 i jest idealnie pod każdym względem. Też w sumie zależy gdzie chcesz jeździć tym rowerem i jaką pozycję preferujesz.

 

Whit przewaga będzie pewnie po ścieżkach i asfalcie. Ale na pewno też będę jeździł po lesie. W poniedziałek przymierzę ramę 19 i wtedy ocenię. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Whit przewaga będzie pewnie po ścieżkach i asfalcie. Ale na pewno też będę jeździł po lesie. W poniedziałek przymierzę ramę 19 i wtedy ocenię. Pozdrawiam

Większa rama może byc okej na wysokość ale może byc za długa zależy od producenta no i od preferencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wzrost 190cm  waga 76 kg,  długośc nogi wewnętrznej około 92-95 cm

Czy rower Grand Canyon AL 3.9 w rozmiarze L będzie dla mnie dobry ?

 

https://www.canyon.com/pl/mtb/grand-canyon/grand-canyon-al-3-9.html

 

Czy bardziej celować w XL ?

W sklepie mierzyłem np Crossa i sprzedawca mówił ,że M jest dla mnie dobra, ale ja lepiej czułem się na L.

Edytowane przez Kamil3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ROZMIAR RAMY/GEOMETRIA]

 

Witam,

182cm wzrostu

82cm długość nogi

 

 

Mój obecny rower to Ktm ultra fire, koła 29, rama 19", wymiary: http://www.ktm-bikes.at/en/bikes/hardtail.html?action=bike_details&bike_id=51&cHash=5e719bee4a45eeb639487a65cb6c9383

Rower jest za duży, za długi. Za mały przekrok. Męczyły mi sie nadgarstki, dłonie "ciągnęły" kierownice w moją stronę. Kombinowałem też z krótszym mostkiem i kierownicą. Do tego tysiąc siodełek i nijak z wygodą. Początki były takie, że 20km i tyłek wołała o pomoc, później się już stopniowo przyzwyczajałem i z 50km dawałem jakoś radę... Tragedii znów nie było bo rower ma już dwa lata, ale to chyba nie to...

 

Jeździłem też krótko na Kross level a8, koła 26, rama L, wymiary http://kross.hu/kerekparok/kross-level-a8-2013.html

Wrażenie takie, że nie bałem się o moje cojones i rower jakby taki jakiś "bezpieczniejszy".

 

Przymierzam się teraz do Author Ronin, koła 28, rama 540/560mm, wymiary: http://velo.pl/sites/default/files/pliki/author_2016_geometria_ronin.pdf

Przejechałem się przed sklepem na 560mm i rower podpasował. Może to moje subiektywne odczucie po nieszczęsnej ktm'ce i chwila zauroczenia ale było "mhm, biorę go!" . Chciałem tez dorwać gdzieś 540mm aby przypasować ale już tego rozmiaru dosłownie nigdzie nie ma i w głowie myśl "a może 540mm była by lepsza...?"

 

Swego czasu przed ktm miałem jeszcze starą kolarzówkę. Wrażenia z jazdy miłe i dobrze pamiętam ten rower. Geo nie znam bo rama już parę razy malowana i z 20+++ ale baranek był więc mniej więcej wiem jak sie na tym jeździ :)

 

I teraz chodzi mi przede wszystkim o wygodę podczas jazdy... Jakby nie patrzeć Ronin 560mm ma krótszą górną rurę niż ktm i zastanawiam się czy to nie jest czasem lekarstwo na bolący tyłek i nadgarstki. Najwyżej zmienię mostek z 100 na 90. Nie chce powtórzyć błędu dlatego chciałbym i proszę abyście ocenili i wysunęli jakieś wnioski z geometrii tych trzech ram które podałem :)

 

Proszę o porady i sugestie :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bardziej celować w XL ? W sklepie mierzyłem np Crossa i sprzedawca mówił ,że M jest dla mnie dobra, ale ja lepiej czułem się na L.

 

XL ma 630 mm + 100 mm, do XC będzie ok, do All Mountain -30 mm. L-ka ma 610 mm +90 mm nadaje się do All Mountain (chociaż 414 mm reach ramy to mało na 190 cm), do XC za krótki. Dziwna geometria, raczej XL.

 

 

 

 

Rower jest za duży, za długi. Za mały przekrok.

 

Za wysoki, ale wcale nie za krótki do XC, mogłby być o 10 mm dłuższy.

 

 

 

 

Kross level a8, koła 26, rama L

 

Jak na 26er to 609 mm horyzontalnie to za dużo, 20' podsiodłowej to też za dużo.

 

 

 

Author Ronin, koła 28, rama 540/560mm

 

Pomiedzy rozmiarami wymienionymi jest tylko 15 mm róznicy (545 vs 560 poziomo) Raczej 545 bedzie ok, ale 560 mm z mostem 10 cm tez moze byc ok. Aby sie upewnić mozesz uzyć kalkulatora (link nizej) i wkleić wyniki z miarami.

 

 

 

Jakby nie patrzeć Ronin 560mm ma krótszą górną rurę niż ktm i zastanawiam się czy to nie jest czasem lekarstwo na bolący tyłek i nadgarstki.

 

 

Ronin to szosa, a nie MTB.

 

Wklej mi wyniki XC z miarami też, albo chociaż szosowe, wystarczą jedne, ale pomierzone dobrze.

Edytowane przez GTZaskar1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

[ROZMIAR RAMY/GEOMETRIA]

 

Witam,

182cm wzrostu

82cm długość nogi

 

 

Mój obecny rower to Ktm ultra fire, koła 29, rama 19", wymiary: http://www.ktm-bikes.at/en/bikes/hardtail.html?action=bike_details&bike_id=51&cHash=5e719bee4a45eeb639487a65cb6c9383

Rower jest za duży, za długi. Za mały przekrok. Męczyły mi sie nadgarstki, dłonie "ciągnęły" kierownice w moją stronę. Kombinowałem też z krótszym mostkiem i kierownicą. Do tego tysiąc siodełek i nijak z wygodą. Początki były takie, że 20km i tyłek wołała o pomoc, później się już stopniowo przyzwyczajałem i z 50km dawałem jakoś radę... Tragedii znów nie było bo rower ma już dwa lata, ale to chyba nie to...

 

Jeździłem też krótko na Kross level a8, koła 26, rama L, wymiary http://kross.hu/kerekparok/kross-level-a8-2013.html

Wrażenie takie, że nie bałem się o moje cojones i rower jakby taki jakiś "bezpieczniejszy".

 

Przymierzam się teraz do Author Ronin, koła 28, rama 540/560mm, wymiary: http://velo.pl/sites/default/files/pliki/author_2016_geometria_ronin.pdf

Przejechałem się przed sklepem na 560mm i rower podpasował. Może to moje subiektywne odczucie po nieszczęsnej ktm'ce i chwila zauroczenia ale było "mhm, biorę go!" . Chciałem tez dorwać gdzieś 540mm aby przypasować ale już tego rozmiaru dosłownie nigdzie nie ma i w głowie myśl "a może 540mm była by lepsza...?"

 

Swego czasu przed ktm miałem jeszcze starą kolarzówkę. Wrażenia z jazdy miłe i dobrze pamiętam ten rower. Geo nie znam bo rama już parę razy malowana i z 20+++ ale baranek był więc mniej więcej wiem jak sie na tym jeździ :)

 

I teraz chodzi mi przede wszystkim o wygodę podczas jazdy... Jakby nie patrzeć Ronin 560mm ma krótszą górną rurę niż ktm i zastanawiam się czy to nie jest czasem lekarstwo na bolący tyłek i nadgarstki. Najwyżej zmienię mostek z 100 na 90. Nie chce powtórzyć błędu dlatego chciałbym i proszę abyście ocenili i wysunęli jakieś wnioski z geometrii tych trzech ram które podałem :)

 

Proszę o porady i sugestie :)

 

 

 

Na pewno chcesz tego typu rower? Ja śmigam przy +/- twoim wzroście na 29er przy dł ramy 640mm (Trek) i nie czuję żadnych bólów. :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem się  teraz z bike fit calculatorem. Mam pytanie i chcę się też upewnić. Mierząc długość przed ramienia i ramienia liczę do kości nadgarstka czy za kość nadgarstka? (wystająca kulka)

 

Jeśli chodzi o typ roweru to miałem tendencję aby na moim 29er dosłownie kłaść się na kierownice. Łokcie na gripy a ręce razem z przodu złączone. Sporadycznie bo sporadycznie ale ciągnęło mnie czasem aby mniej wiatru przy większych prędkościach łapać. Było to nie wygodne i nie pochylałem się tak na długo. Jeśli chodzi o mtb które teraz mam to nawet rozważałem wymianę "amortyzatora" (xcr) z racji jego zużycia na sztywniaka. Czemu sztywniak? Po pierwsze taniej niż jakiś dobry powietrzy amor. Po drugie kolejny raz kupować takie coś jak xcr to wolę jechać na sztywnym. No i też myślałem nad węższymi obręczami jeśli miałbym zmieniać koła. Opony jakie mam to maxiss crossmark 2.1 niby co mają niskie opory toczenia.

 

Miałem okazję pojeździć sobie też na ramie do konkretnego terenu- amor 170mm z przodu i nie jarało mnie to. Fajne doświadczenie choć spodziewałem się większego fanu bo "szerokie opony, amor z skokiem o 7cm większym, nono to będzię coś w porównaniu do xc!!!" Coś ale do urozmaicenia i tyle jak dla mnie. Bardziej ciągnie mnie ku szosie co z resztą widzę po tym co bym robił z rowerem. Dodam jeszcze, że starą kolarką to zapuszczałem się na leśne ścieżki i szutry. W piosku ni do rady panie tym jechoć. Po deszczu fajnie urywało tylne koło kiedy mocniej się depnęło, ale żeby nie było, asfalty rower ten widział :D

 

Były czasy, że na ktm'a  zakładałem pełny kask i ochraniacze do lasu. Z naciskiem na były i zakładałem.

 


Standover Height Range    30.7 - 31.3 Inches
Virtual Top Tube Length     22.1 - 22.5 Inches
Stem Length    8.7 - 10.3 Cm
BB Saddle Position     73.1 - 74.6 Cm
Saddle Handlebar     49.1 - 50.7 Cm
 
 
Actual Inseam   82 Cm
Trunk   68 Cm
Forearm   26 Cm
Arm   60 Cm
Thigh   60 Cm
Lower Leg   56 Cm
Sternal Notch   147 Cm
Total Height   180 Cm
 
 
 
 
Pomierzę się jutro jeszcze raz, dla 100% pewności.

 

 

  

 

 

Edytowane przez Davken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...