Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie pośrednio z kategorii geometria ramy: Czy stopień wysunięcia sztycy siodła jest bezpieczny dla podsiodłówki i ramy?

 

Parametry: Giant Talon 29er 2 w rozmiarze XL. Cyklista o masie 100+. Sztyca  fi=30,9mm o długości 375mm (od dołu do prętów siodła). Wartość wsunięcia sztycy w podsiodłówkę: 165mm. Jazda rekreacyjna.

 

Takie jak powyższe ustawienie siodła jest w moim przypadku najlepszym, godzącym komfort kręgosłupa i wydajność napędową pęcin :) Bardzo mnie zadowala, ale dziś naszła mnie wątpliwość jak wyżej. Z góry dzięki za rzeczowe opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Można powiedzieć, że praktycznie jestem zdecydowany na zakup tego Rometa ROWER MTB ROMET RAMBLER 29ER R-LINE 2.0 ALIVIO SLX (5206249221) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.


Mam 182 cm, noga 86 cm.


W związku z tym mam pytanie, czy rama 20" będzie dla mnie odpowiednia?


Niestety nie mogę nigdzie znaleźć na jakiej wysokości (przekrok) jest górna rura. 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie,
Mój pierwszy post na forum więc w pierwszej kolejności pozdrawiam ze Stolicy Humoru aka Miasta Cudów czyli Wąchocka :)


W zasadzie jestem już zdecydowany (wreszcie, bo chciałbym już jeździć, a nie przeglądać fora w internecie) nad zakupem Lazaro Integral V3 2015 i w zasadzie od początku przesiąść się na koła 29 jakieś uniwersalne bardziej i tu moje pytanie - czy przy zmianie 28 na 29 powinienem inaczej "liczyć" jaka rama będzie dla mnie odpowiednia? Mam 173cm ale nogę 80 - czy 19'' nie będzie za duża? Ale znowu 17 to już chyba za mała będzie, nie? Głównie jeżdżę po lekkim terenie, ale chciałbym od czasu do czasu spróbować w nieco cięższym (mam też ambitny plan przejechać wąchocki etap MINI - Poland Bike Maraton (5 lipca - serdecznie zapraszam przy okazji ;) ) - wiem, że na crossie to będzie wyzwanie, ale pochodzenie z Miasta Cudów zobowiązuje :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to ten rower to Cross a nie MTB, a z tego co przekopuję to forum i inne strony to wszelkie liczniki piszą, że jak w mtb odpowiednie np. 18 to dla crossa 19 (mniej więcej). Sęk w tym, że Lazaro Integral V3 jest tylko w rozmiarach 17, 19, 21. Jednakże właśnie - ufam, że bardziej doświadczeni mnie oświecą jak to jest, a zwłaszcza po zmianie 28 na 29. Znajomy miał Kross Level a7 19.5'' jak twierdził i tutaj luz może był 0,5-1cm ale to było MTB, a nie Cross.

Edytowane przez cysters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Rower wprawdzie już został kupiony, ale wątpliwości co do trafności wyboru pozostały. Kupiłem Krossa B6 (2015) w rozmiarze L i tylko taki rozmiar mogłem w sklepie przymierzyć. 

Mam 188 cm wzrostu i 89 cm przekrok.

Wysokość siodełka ustawiona raczej prawidłowo i wypadła mniej więcej na wysokości kierownicy. Do zmiany pozycji na bardziej sportową mogę odwrócić mostek na -7 st.

Długość od środka kierownicy do środka sztycy wynosi 700 mm.

 

Geometria tu: http://www.kross.pl/pl/mtb-xc-29/level-b6 z tym, że TT jest w opisie przesadzone i w realu wynosi 620 mm.

Edytowane przez cyfrowyduch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyfrowyduch, jeśli wierzyć podanej na stronie geometrii Krossa (ja im nie wierzę tak do końca) to wydaje mi się, że masz za dużą ramę. Na twardym ubitym i prostym będzie spoko, ale w bardziej krętych czy po prostu terenowych warunkach może być lekko niekomfortowo. Wg tej rozpiski na Ciebie rozmiar M.

 

Jak powinno się w zasadzie mierzyć przekrok (dł. wewn. nogi), od pachwiny czy od dolnego poziomu "zawieszenia" :)? Jak czytam, że ludzie 175cm wzrostu wpisują nogę 85cm, to mam wrażenie, że coś z tym mierzeniem poszło nie tak...

 

 

Edytowane przez Qaroll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak powinno się w zasadzie mierzyć przekrok (dł. wewn. nogi), od pachwiny czy od dolnego poziomu "zawieszenia" :)?

 

Dzięki Qaroll za opinię. Rower już jednak kupiony :(

Przekrok zmierzyłem raczej zgodnie z zasadami sztuki: stanąłem przy ścianie, włożyłem między nogi książkę 600 stron (więc nie było możliwości żeby uciekła gdzieś w pachwinę), oparłem (bez uczucia dyskomfortu :icon_wink: ) o dół "zawieszenia" i wyszło 89 cm od podłogi do grzbietu książki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

M na ten wzrost i przekrok będzie za krrótka

 

Wprawdzie nie miałem jeszcze wiele okazji żeby pojeździć, ale M faktycznie mogłaby być za któtka, zważywszy że na tej L-ce na zjazdach jestem w stanie "przenieść" du..ę za siodełko żeby żeby dociążyć tył - czyli nie brakuje długości rąk, więc chyba długość ok.

Co do wysokości, to stojąc i dotykając czubkiem siodełka do pleców jestem w stanie unieść przednie koło na jakieś 15-20 cm.

 

Może to tylko takie moje wrażenie, nie miałem wcześniej do czynienia z rowerem MTB XC 29er i wydaje mi się duży. Zwłaszcza jak patrzę w galerii na Wasze zabawki, gdzie siodła macie 10-15 cm powyżej kiery - a umnie jest mniej więcej na jednej wysokości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zwłaszcza jak patrzę w galerii na Wasze zabawki, gdzie siodła macie 10-15 cm powyżej kiery - a umnie jest mniej więcej na jednej wysokości.
 Popracuj troche nad ustawieniem siodła jak chcesz mieć wyżej, jak masz podkładki dystansowe pod mostkiem możesz je dać na górę lub ich się pozbyć skracając rurę sterową amortyzatora. Ja w swoim crossie 21" mam siodło powyżej mostka. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Uważasz, że 610mm górnej rury na 188cm to za mało?
 

 

Tak jak pisałem realna długość górnej rury w mojej L-ce to 620 mm, a od środka kiery do środka sztycy 700 mm, to nie nażekam, że jest za długi, bo mogę swobodnie zrzucić tyłek za siodełko przy zjazdach i długości rąk do kierownicy jeszcze bie brakuje.

Cały czas bardziej zastanawiałem się czy nie jest on za wysoki, z uwagi na to, że nie mogę siodła ponad kierownicę wyciągnąć. Wiadomo w M kiera byłaby relatywnie niżej, rura podsiodłowa o 2 cale któtsza, to i siodło poszło by w górę.

Będę ściągał stożkową podkładkę dystansową spod mostka, a sam mostek z +7 na +5 st. zmienię, zobaczę jak się jeździ zawsze też będzie można na -5 odwrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sile nie ma co ustawiać tej kiery poniżej siodla. Oczywiście spróbuj i sam stwierdzisz jak Ci wygodniej. Nie ma czegos takiego jak idealne ustawienie dla wszystkich. Przy tym samym wzroscie moga występować różne dlugosci konczyn, inna elastycznosc i w związku z tym optymalny setup będzie inny dla kazdego.

 

Przy 187cm wzrostu stojac przed wyborem ramy Krossa opierając się na ich rozmiarowce ze strony wzialbym M do jazdy kretymi ścieżkami. Co nie oznacza, ze na L nie da się jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19" w tych crosach będzie za długa jak na twój wzrost a i przekrok ramy będzie za wysoki. 17" to maksimum dla Ciebie.

No i potwierdzam - 17" idealne dla mnie (173cm, noga ~80cm, rower Lazaro Integral V3 2015) :D Dobrze, że spytałem, bo już miałem 19tke brać :) Także wielkie dzięki za pomoc! Dopadło mnie choróbsko, więc jeszcze większych testów nie było, ale zrobiłem małą rundkę po okolicznych różnych nawierzchniach i jest bardzo ok :) Wiadomo, że troszkę regulacji będzie, ale już widzę, że się zaprzyjaźnimy :)

Edytowane przez cysters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zangetsu: rozmiar jako taki to nie wszystko - różne są geometrie ramy i pozostałe wymiary ramy. Np. w moim crossie Lazaro na pierwszy rzut oka wydawało by się, że rozmiar 17" będzie za mały, że wszelkie kalkulatory i obliczenia wskazywały, że dla tego typu roweru powinienem wziąć 19", ale no właśnie - patrząc tylko i wyłącznie na wysokość może i tak, ale pozostałe wymiary wskazują, że jednak 17" jest dla mnie optymalne i dzięki wskazówkom rodszyld69 wybrałem odpowiedni rozmiar dla siebie - patrząc na samą wysokość mam rzeczywiście spory zapas, ale ze względu na długość tej ramy, mam odpowiednią dla siebie pozycję. Także rozmiar określający przeważnie wysokość rury podsiodłowej to nie wszystko. A zwłaszcza, że porównujesz crossa z szosówką.

Edytowane przez cysters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...