Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Ok panowie, dość dywagowania. Kupię ta ramę, zaryzykuję. Większość ram/kół ma ograniczenie do 120 kg bo przecież ludzie o większej masie nie jeżdżą na rowerach ;)

P. S. Sprzedawca mi napisał ze od środka rury podsiodlowej do środka rury sterowej jest 620 masie wiec by pasowało w poziomie ok 640mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też stoję przed dylematem jak Ty. Wydaje mi się, że wiele zależy od tego jaki styl jazdy/pozycje preferujesz. Rama którą rozpatrujesz nie jest moim zdaniem ramą sportową stąd jest niezbyt długa. Sportowy Trek Caliber 21,5" ma efektywna długość górnej rury 66 cm.

Edytowane przez grabek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grubsza potrzebujesz minimum 55cm podsiodłowej i minimum 65cm górnej efektywnie.To zapewni,że starczy sztycy i nie przelecisz przez kierę przy standardowym mostku.Jednak jak w przypadku Drossigera z linku to niewiele wyjaśnia,tam jest duża szansa na kolizję kolan z kierą,a butów z kołem.Powinieneś znależć jakikolwiek rower na którym pozycja będzie optymalna i zmierzyć/znależć jego reach i stack.Te wartości są "charakterystyczne" dla Twoich wymiarów,z niewielkimi korektami powtórzą się w każdym dobrze dobranym rowerze.

To baza,a do "feel",balansu przód/tył,zachowania podjazd/zjazd,łatwości skręcania jeszcze daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też stoję przed dylematem jak Ty. Wydaje mi się, że wiele zależy od tego jaki styl jazdy/pozycje preferujesz. Rama którą rozpatrujesz nie jest moim zdaniem ramą sportową stąd jest niezbyt długa. Sportowy Trek Caliber 21,5" ma efektywna długość górnej rury 66 cm.

Właśnie szukam ramy bardziej rekreacyjnej niż wyczynowej więc myślę że Droessiger powinna być ok. Ten Trek jest ciekawy i naprawdę duży ale chciałem złożyć sobie swój rower, szczególnie że wtedy mam wpływ na wszystkie jego podzespoły. Poszukam, może gdzieś dostane samą rame.

 

 

 

 

dziękuję za konkretną odpowiedź, niestety praktycznie niemożliwe jest przymierzenie do takiego roweru bo to niechodliwy towar. dlatego jestem zmuszony do teoretyzowania. 

 

 

EDIT znalazłem dla modelu 19" reach 402 /stack 627 

Edytowane przez malutki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się trochę już pogubiłem przy wyborze wielkości ramy, ze wszystkich kalkulatorów i przeliczników jak w pysk strzelił wychodzi mi że powinienem brać ramę max 21 a może nawet 19 (180 cm wzrostu, 82 noga), a dziś jeździłem i to w sumie całkiem sporo na pożyczonym rowerze z ramą 23 i kurcze jechało mi się rewelacyjnie o wiele lepiej niż na testowanym kilka dni temu z ramą 19. na podjazdach rewelka, przy zjazdach (w szczególności ciasnych zakrętach trochę gorzej ale bez problemu no i plus kwestia że pierwszy raz na nim siedziałem, myślę że z czasem będzie lepiej) To jak to w końcu jest, bo mam poważny dylemat jaką ramę brać ?

Edytowane przez wsxcde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Nurtuje mnie ostatnio takie pytanie - otoz jezdze na Giancie Trance x 29er z 2013, rozmiar L. Geometria jak w zalaczonym linku:

https://imagizer.imageshack.us/v2/915x652q90/743/SiauUZ.jpg

 

Rower skladalem od podstaw. Mam zalozony mostek 70mm + plaska kierownice. 

 

W tym momencie mam boplighta bez offsetu - kupilem tak "na przeczekanie" zeby juz zaczac jezdzic... Wiem, ze w trance'ach seryjnie montuja sztyce z offsetem (bodajze 25mm). 

 

Czytalem co nieco na sieci, i ludzie raczej narzekaja na ten offset, twierdza ze rama robi sie wtedy za dluga i zakladaja proste sztyce.

 

A mnie wydaje mi sie, ze zalozenie sztycy z offsetem pozwoliloby mi na lepsza pozycje, ale nie wiem czy sobie tak nie wmowilem i czy nie szukam przypadkiem dziury w calym...

Moj wzrost 186 cm, noga: 87 cm.

 

Co sadzicie? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabiał, a powiedz ty mi, czy miałeś okazję jeździć na rowerze z kierownicą Ritchey'a, taką dokładnie jak na zdjęciu tutaj?

 

http://www.team29er.pl/artykuy/51-artykuy/1154-29er-optymalny-kierownica-rogi

 

Jeśli tak, to jakie wrażenia? Bardziej komfortowa?

Edytowane przez ugupu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, okolo roku - super sprawa, komfort wynika nie tyle z oryginalnego ksztaltu, co po prostu backsweepa 10*, a fikusne giecie to kompensacja skrocenia, ktore nastepuje w momencie przejscia z kiery o bs 5* na takiego ritcheya - dzieki temu nie musisz zmieniac mostka, a nadgarstki ciesza sie wygoda

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów.

 

Mam upatrzony rower: Trek Superfly 9,6

Moje wymiary to:

180 cm wzrost,

85 cm przekrok,

70 kg waga

 

W następnym sezonie chciałbym spróbować swych sił w maratonach.

Coś tam słyszałem, że Trek podaje na swych ramach wirtualny rozmiar, który jest tak naprawdę zaniżony.

 

Odwiedziłem dwa sklepy, w jednym ze względu na wagę (70kg) sugerowano mi 17,5 + kombinacje z mostkiem i offsetem siodła, w drugim wybór między 18,5 a 19,5.

 

Do tej pory jeździłem na 26 kołach i przy jeździe próbnej czułem się z deka nieswojo bez względu na rozmiar ramy ;/

Jaki powinienem wybrać rozmiar, aby najefektywniej wykorzystać ten rower?

 

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Nabial,

 

Czyli o ile dobrze zrozumialem Twoj artykol, jako ze Giant twierdzi iz kat efektywny rury podsiodlowej wynosi 73*,

to moge (a nawet powinienem?) isc w sztyce z offsetem, czyz nie?

 

Swoja droga - ktos wie w jaki sposob zmierzyc samodzielnie efektywny kat podsiodlowej w warunkach domowych?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tego nie zrobisz, mozna cyknac fotke idealnie z profilu, wrzucic do cada, puscic prosta i odczytac kat, ale...to bedzie przyblizenie i watpliwego sensu trud - lepiej poznac zasady poprawnego ustawiania siodla w obu osiach i w przypadku niewystarczajacego zakresu regulacji na pretach siodla zmienic sztyce

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupna roweru, myślę nad 29 lub 26 kołem, generalnie jazda będzie po ulicy i las ale bez hardcoru.

 

Mój wzrost 182cm, noga 78 :) więc długa :P

 

Obecnie mam pożyczony rower 17' na 26 kola, spec hardrock, z zamiarem kupna go, ale mam wrażenie ze siedzę na nim jak na dziecięcym rowerze, jakoś taki prosty i wysoko :o chyba, że to jakieś moje dziwne odczucia

 

 

Możecie podpowiedzieć jaki najlepiej wybrać rozmiar ramy ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym się znał na rowerach pewnie bym i kupił używkę bo co to za problem, więc nowy też jak najbardziej za.

 

Na pewno na dzień dzisiejszy nie będę królem leśnych zjazdów i downhillow, lecz bardziej proste kawałki, z lasem i gorkami.

 

Kasa, nie obrażę się jak wydam 1500, ale myślę ze max 2300 +/-, chyba że coś właśnie tańszego na początek, a z biegem czasu cos ulepszyć, lub jak się zepsuje to zamienić lepszym, hamulce tez mogą być V'ki nie mam parcia na tarcze. Myślę, że rama może być jakaś lepsza, i ewentualnie z którą nie będzie problemów z upgradami kiedyś.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A ja mam takie pytanie, czy wymiary TT i reach w ramie 26 i 29 cali są takie same?

 

Ja osobiście przy 183cm i 83-85cm w kroku mam ramę której TT jest 570mm oraz do tego założony mostek 120mm. Jeżeli bym to przełożył na jakikolwiek rower 29" wychodzi że powinienem mieć S ewentualnie M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...