Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Mam nadzieję, że wybrałem dobre miejsce do zadania pytania:

 

Za względów finansowych wybieram między dwoma rowerami (dzięki erzurum za przekonanie do 29er): Canyon Yellowstone http://www.canyon.com/_pl/mountainbikes/bike.html?b=3327 i Mondraker Ventura Pro 29er http://sklep.mondraker.pl/product-pol-5342-Rower-Mondraker-2014-Ventura-Pro-29er.html 

 

Który polecilibyście ze względu na ramę? Mam 192 cm, 93kg, przekrok 88-89 cm.

Na kalkulatorze Canyona wyszedł mi rozmiar L, takie samo polecano mi w sklepach przy innych rowerach. 

 

Geometria Ventury: http://www.mondraker.com/14/eng/bikes/ventura-pro-29er/384/geometry . Wygląda na to, że  Chainstay Length w Venturze to 438mm w Canyonie to 446mm. Ale czy to są jedyna wartości którymi się kierować? Która rama według Was jest bardziej odpowiednia? 

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu odrzucił bym firmę której kalkulator podaje tak przekłamane wyniki, inna sprawa, że masz krótką nogę jak na 192 cm wzrostu, do tego Canyony mają krótkie i wysokie ramy ...ale na pewno nie L .

Jeśli już L, to na pewno lepiej Mondrakera, w wypadku XL również Mondrakera, ma krótszą rurę podsiodłową, czyli niżej przekrok ...

A do jakiego roweru się przymierzałeś, mam nadzieję, że nie chcesz roweru kupić " na pałę", takie postępowanie nazywam krótko - głupota.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

W sklepach przymierzałem się do: http://www.cube.eu/pl/bikes/mtb-hardtail/attention/attention-sl-29-black-white/ w rozmiarze 21'  http://www.kross.pl/en/2014/mtb-xc-29quot/level-b6 rozmiar L (21) - nieco droższy ale wygodniejszy. W obu nie miałem problemu z przekrokiem.

 

@Rulez: nie chcę popełnić głupoty. Gdyby nie to, że kalkulator Canyona sam mnie zaskoczył, to pewnie bym tutaj nie pisał i czekał na dostawę :)

 

 

 

 

Edytowane przez dawpytel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalk. Canyona dziwnie liczy np szerokość barków maks można wpisać 55 a ja mam 57 np. Ale mniejsza o to wychodzi mi 18,5 cala przy wzroście 185 i przekroku. 87. Wystarczy że zmienię przekroku na 88. I już wybiera mi L 20 cali. Ja zdecydowalem się na większy model L. W razie czego rower do 30 dni można albo zwrócić albo wymienić nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam Wszystkich Serdecznie,

 

Od pewnego czasu studiuję forum, w celu pozyskania wiedzy do zakupu roweru.

Mam mały, a może duży problem z doborem wielkości ramy.

Pewne wątpliwości zasiał u mnie sprzedawca. Przymierzam się do zakupu Specialized Hardrock Sport Disc 29, i przekonany byłem, że idealny rozmiar dla mnie to 17,5 cala, gość z salonu natomiast wciskał mi 19 cali.

 

Mój wzrost to 181 cm, noga w przekroku 85-86 cm

 

rama 17,5 cala

  • rura podsiodłowa 44,4
  • górna rura            59,1
  • przekrok               78,3

 

rama 19 cali 

  • rura podsiodłowa  48,3
  • górna rura            61
  • przekrok               80,8

 

Czy może lepiej zainwestować w GT Karakoram Comp 29er

 

rama 18,5

  • rura podsiodłowa  47
  • górna rura            60
  • przekrok               77

K SPORT DISC 29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wy mierzycie te nogi? Dlugosc calej nogi, czyli razem z jajami, czy odliczacie jaja od dlugosci nogi? Mam na mysli pomiar w pozycji stojącej. Bo czasami czytam, ze ktos ma krotkie nogi i w sumie nie wiem ktory wymiar jest wazniejszy, a mam zamiar przymierzac sie do Cube LTD Race 29"/19", przy 180cm wzrostu i ... no wlasnie... 84 albo 91cm ;)

Edytowane przez dax997
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Krótkie są te rowery po prostu. 23" być może będzie Ci pasować, zależnie od tego jak wysoką pozycję preferujesz, ale ja mając 192cm męczyłbym się na tym rowerze okrutnie, chyba, że dałbym mostek  120-130mm, co z kolei spowodowałoby nieakceptowalne dla mnie przesunięcie środka ciężkości w stronę przedniego koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Analoga 29, przy wzroście 185 (noga 88cm) rozmiar 21" był dla mnie w sam raz. Jeśli nie masz nogi znacząco powyżej 90-91 cm, to do jazdy rekreacyjnej rozmiar 21" powinien być w sam raz. 

Tak czy owak bez przymiarki raczej nie ryzykuj.

Edytowane przez remlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko, strasznie krótko!
Przy tym wzroście celowałbym w górną rurę efektywnie 595-610mm. Odnosząc sie do tabeli powyżej rozmiar 51, co na pewno bedzie przegięciem ze względu na przekrok.
DŁUGOŚĆ TYŁU 475mm  :woot:  - to jest rama pod koła 36"? Nisko suport (-70), pytanie z jakim amortyzatorem/widelcem mierzona geometria, z tabeli wynika że to 29er strasznie przerośnięty i niedojrzaly.
Odpuść lepiej to coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...